עמידר הזניחה בניין עד שהוכרז מבנה מסוכן - וכעת רוצה לקדם בו התחדשות עירונית כחברה יזמית

המבנה, שחלקים ממנו החלו ליפול, נמצא על קרקע יקרה בשכונת רמת אביב ■ כעת עמידר דורשת מהדיירים אלפי שקלים לשיפוץ ותחזוקה, ובמקביל מנסה לקבל לידיה את ביצוע הפרויקט העתידי ■ הדיירים מסרבים: "ניגוד עניינים מובהק"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין עמידר ברחוב שמעוני 27 – 29 ברמת אביב
בניין עמידר ברחוב שמעוני 27–29 ברמת אביבצילום: עופר וקנין

עמידר הזניחה – וכעת היא דורשת כסף מדייריה: תביעה שהוגשה לאחרונה לבית משפט השלום בתל אביב חושפת את סיפורו של בניין מגורים ברחוב שמעוני 29-27 בשכונת רמת אביב בתל אביב. המבנה, שנמצא בבעלות עמידר, הוכרז כמסוכן על ידי העירייה לאחר שחלקים ממנו החלו ליפול - וכעת דורשת החברה הממשלתית מדייריו לשלם אלפי שקלים עבור תחזוקת ושיפוץ המבנה. דרישות התשלום של החברה מגיעות במקביל לכך שהיא לוטשת עיניים לפרויקט התחדשות עירונית שאותו היא מעוניינת לקדם במתחם כחברה יזמית.

בבניין ברחוב שמעוני, בשכונה הצפון תל אביבית הוותיקה, ישנן 76 דירות, 25 מהן נרכשו מעמידר על ידי דייריהן - והשאר נותרו בבעלות המדינה. שטחן הממוצע של הדירות במבנה הוא 34 מ"ר. מיקומו האטרקטיבי של הבניין הפך אותו למתחם מבוקש שלא נעלם מעיניהם של יזמי הנדל"ן, וגם מעיניה של החברה הממשלתית, שהוכרזה ב-2017 כזרוע ביצועית של הממשלה להתחדשות עירונית.

מהלך חדש זה, במסגרתו מבקשת עמידר להפוך מחברה משכנת לחברה יזמית המבצעת בעצמה פרויקטי התחדשות עירונית, הופך אותה כעת במקרים רבים ממצב של שותפות בפרויקטים (כבעלת נכסים במבנים) – למצב שבו היא מתחרה ביזמים הפרטיים.

במקרה הנוכחי, הדיירים בבניין מצויים בהליכים מתקדמים מול קבוצה שבה שותפים החברות סופרין, פנדום ומוגרבי ארדיטי ורם הנדסה, ומסרבים לאפשר לחברת עמידר לבצע את הפרויקט במקום. "עמידר נמצאת בניגוד עניינים מובהק בעניין זה. מצד אחד היא בעלת רוב הדירות בבניין והיא משפצת את המבנה, שהוכרז כמבנה מסוכן - ואף דורשת שהדיירים ישתתפו איתה בעלויות, מבלי שהם לקחו חלק בתהליך בחירת הקבלן או בהליך הצעת המחיר. מצד שני, היא מעוניינת לקחת על עצמה את הפרויקט כחברה יזמית. נכון להיום, הדיירים אינם מעוניינים כי היא תוביל את הפרויקט וניסיונותיה להחתים אותם בעבר, כמעין קבלן קולות, היו פסולים", אומר עו"ד מאיר כרמל, חבר בנציגות הדיירים בבניין. 

אולם, במקביל לתחרות על ביצוע הפרויקט, הרי שמצבו הנוכחי של המבנה - שהוגדר כמסוכן על ידי העירייה - חשף את עמידר להליכים משפטיים מצד דיירים ועשוי בקרוב לחשוף אותה גם להליך פלילי מצד העירייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד דניאל מור על ידי אחד הדיירים שרכש את דירתו מהחברה ב-2014, נטען בין היתר כי דירתו נמכרה לו מבלי שידע על הליקויים במבנה וכי לא פעלה בתום לב כלפיו. "לאחר הכרזת המבנה כמבנה מסוכן, הסתבר כי הסכם המכירה היה פגום... רק עתה גילה כי חסר בהסכם הצהרתה של המוכרת (עמידר – י"ד) בדבר היעדרו או קיומו של פגם מהותי במבנה", נכתב.

הליקויים החמורים שהתגלו במבנה על ידי מהנדס של עיריית תל אביב, כללו בין היתר נפילה של חלקים מהמעטפת החיצונית של המבנה וליקויים נוספים בחדר המדרגות של הבניין. בחודשים האחרונים פתחה עמידר בעבודות לתיקון ותחזוק המבנה, אולם הדיירים טוענים כי לא שותפו בתהליך בחירת הקבלן ודוחים את דרישות התשלום, בטענה כי האחריות על תחזוקת הבניין היתה מוטלת על כתפי עמידר.

במכתב שנשלח בנובמבר האחרון על ידי היועץ המשפטי של עמידר, עו"ד שרון רוזנבלט, מפורטים התשלומים הנדרשים מהדיירים: בשמעוני 27 מבקשת עמידר השתתפות דיירים בהיקף של כ-74 אלף שקל, כך שכל אחת מ-32 הדירות בבניין תצטרך להשתתף בסכום של כ-2,300 שקל. בשמעוני 29 סכום ההשתתפות הכולל שדורשת עמידר מסתכם בכ-111 אלף שקל, כך שכל אחד מ-44 הדירות בבניין תצטרך להשתתף בסכום של כ-2,500 שקל.

מעיריית תל אביב נמסר כי "מדובר בשני בניינים שהוכרזו כמסוכנים לפי סעיף 3 לחוק העזר בשל ליקויים בטיחותיים, דהיינו התפרקות ונפילת גושי בטון ממקומות שונים במעטפת החיצונית של הבניינים, לרבות חדרי המדרגות וחשיפת מוטות זיון חלודים. יודגש כי לא מדובר ביציבות הבניינים אלא בפגיעה מחלקים שנושרים מהבניינים. עם השלמת תהליך מסירת ההודעות לכל בעלי הנכס תשקול העירייה העברת המלצה למחלקה הפלילית להכנת כתב אישום בגין אי מילוי אחר דרישת העירייה".

מעמידר נמסר בתגובה: "חברת עמידר פועלת באחריות וללא כל דיחוי בעניין. מדובר בתביעה שהוגשה דווקא לאחר שהחברה החלה בעבודות שיפוץ בשטחים הציבוריים בבניינים, שחלקן כבר הושלמו. כאשר מפרט העבודות ועלותן נשלחו בשקיפות מלאה לעורך הדין המיצג את חלק מהדיירים כבר ב-9 בנובמבר. כידוע, אנו פועלים לטיפול בנדרש לצד השתתפות עצמית בחלקם היחסי מצדם של בעלי הדירות הפרטיים.

"מדובר בנכס שבו המדינה מבקשת לבצע התחדשות עירונית, כאשר בניגוד ליזם פרטי הפועל למקסום רווחים, המדינה תפנה את הרווחים מהפרויקט להשקעה בפריפריה ולחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. מעבר לכך שמדובר בפרויקט עם ערכים חברתיים, ביוני האחרון ערכנו פגישה עם הדיירים ועם נציגי יזם מטעמם לצורך שילובם בפרויקט, אולם מאז הצעתנו לבדיקת צירופם לפרויקט, לא שמענו מהם דבר.

"באשר להודעת העירייה, כפי שצוין החברה כבר פועלת לתיקון הליקויים ולכן אין מקום לנקיטת הליכים בנושא. באשר לטענת הרוכש, החברה מוכרת את הדירות במצבן as is מבלי להסתיר דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker