חולדאי: "יש לשנות את המציאות באזור התחנה המרכזית החדשה"

ראש העיר תל אביב פנה לחברי הכנסת בבקשה שיסייעו לממש את תוכנית המתאר העירונית לאזור התחנה המרכזית ■ ועדת המשנה לתחבורה ציבורית של הכנסת תדון מחר בעתיד המתחם

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
התחנה המרכזית החדשה, תל אביב
התחנה המרכזית החדשה, תל אביבצילום: תומר אפלבאום
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ועדת המשנה לתחבורה ציבורית של הכנסת תדון מחר (ב') בעתיד מתחם התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. לקראת הדיון פנה ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, במכתב ליו"ר הוועדה, ח"כ דב חנין: "יש לשנות את המציאות המטרדית הנובעת מפעילותה של התחנה המרכזית החדשה בנווה שאנן".

במכתבו התייחס חולדאי לקושי של העירייה לממש את תוכנית המתאר העירונית לאזור, שאמורה להפוך את השכונות הסובבות את התחנה המרכזית החדשה ואת התחנה המרכזית הישנה לשכונות מתחדשות, שמתקיים בהן עירוב של מגורים, תעסוקה ומסחר.

התחנה נמצאת כיום בבעלות נצבא, שבשליטת אנשי העסקים קובי מימון וחיים צוף. נצבא רכשה ב-2015 את המתחם וניהולו מחברת תחמ"ת (תחנה מרכזית חדשה תל אביב), שנקלעה לקשיים כלכליים בעקבות שטחי מסחר עצומים שלא הושכרו או שיצאו משימוש בשני העשורים האחרונים.

לדברי חולדאי, נצבא מתכוונת להמשיך להפעיל את התחנה המרכזית במתכונתה הנוכחית - דבר שיפגע, לדבריו, בהתקדמות של תוכנית המתאר ולא תעודד שינוי באופי השכונה, שמתאפיינת באוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך.

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי
ראש עיריית תל אביב, רון חולדאיצילום: עופר וקנין

למרות החללים הרבים בתחנה שאינם מושכרים, ועל-אף ההיתרים שלא מומשו להסב חלק מהשטח למטרות מגורים והקמת משרדים - בעלי התחנה לא מעוניינים להשקיע בה השקעות משמעותיות. גם כך התחנה שומרת על הכנסה קבועה של כ-40 מיליון שקל בשנה מחברות האוטובוסים. הכנסות נוספות של התחנה כוללות עסקים ושטחי מסחר שעדיין פועלים במתחם התחנה המרכזית החדשה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מכיוון שהתחנה המרכזית החדשה נמצאת בבעלות פרטית ועל שטח פרטי, היכולת של העירייה להשפיע בנושא מוגבלת. מסיבה זו ביקש חולדאי מח"כ חנין סיוע בהפעלת לחץ על הגורמים האמונים על הנושא בממשלה להתערב.

לפי תוכנית המתאר של תל אביב-יפו, שאושרה לפני כשנה, מסוף התחבורה המטרופוליני יועתק ממקומו הנוכחי לשני מרכזי תחבורה: צפוני, ליד תחנת רכבת מרכז; ודרומי, סמוך לצומת חולון. לפי התוכנית, בשטח התחנה המרכזית החדשה יקום קומפלקס עסקים, מלונאות, מגורים ושטחי ציבור.

באחרונה הקימו תושבים ופעילים מדרום תל אביב מטה מאבק נגד כוונת משרד התחבורה להאריך את הפעלת התחנה לשנים נוספות. "זה מחדל מתמשך", אמרה שולה קשת, תושבת שכונת נווה שאנן ופעילה חברתית. "זו תקיעת סכין בגב של התושבים שמשוועים שנים רבות לפינוי התחנה. האחריות בנושא מוטלת על שר התחבורה, מינהל התכנון ועיריית תל אביב במשותף. על כל הצדדים למצוא פתרון חלופי למסוף האוטובוסים בדחיפות ולפנות את המפגע הכי קשה שקיים היום בדרום תל אביב. אי אפשר לדבר בסיסמאות על שיקום דרום תל אביב ולקבל החלטה כזאת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker