תיקון החוק אושר: ועדות תכנון יוכלו לאשר הגדלת בנייה ב-25% לטובת שכירות ארוכת טווח

בנוסף נקבע כי רבע מהדירות להשכרה יוצעו לזכאים - שישלמו 20% פחות מהערכת השמאי הממשלתי לאותו אזור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירות לשכירות ארוכת טווח
דירות לשכירות ארוכת טווחצילום: עופר וקנין

היום (ב') אושר התיקון לחוק התכנון והבנייה המכונה חוק דיור בהישג יד. התיקון מאפשר לוועדות התכנון להקצות תוספת שטחי בנייה של עד כ-25% מסך השטח המאושר לבנייה במגרש. זאת, בתנאי שהיזמים יתחייבו שכלל הדירות בתוספת יהיו לשכירות ארוכת טווח - בכדי להרחיב את ההיצע בשוק, ובתקווה בהמשך להביא ירידת מחירים.

בחוק נקבע בנוסף כי מחוסרי דיור זכאים יוכלו לשכור את הדירות במחיר קבוע ומוזל בכ-20% מהערכת השמאי הממשלתי לאותו אזור ולתקופה של עד חמש שנים, בכדי להבטיח חלוקה הוגנת של ההטבה בין מספר משקי בית. כרבע מהדירות שהוקצו להשכרה יוצעו במחיר המופחת.

הקריטריונים לזכאות למחיר המוזל יהיו זהים לאלו של תוכנית מחיר למשתכן, אך יורחבו לרווקים בגיל 26 (במקום 35 במחיר למשתכן). הוועדה החליטה לדחות את מבחן ההכנסה שאותו ביקשו לקדם ראשי הרשויות המקומיות ומרכז השלטון המקומי כחלק מתנאי הזכאות, זאת מכיוון שנטען כי המבחן איננו מייצר את הוודאות והמדרג המתבקשים לגבי מידת הצורך של זכאי - שייתכן שמשתכרים במשכורת נמוכה, אך בעלי הון עצמי גבוה וכו'. נקבע כי שר האוצר וצוות מטעמו יוכלו לדון בתנאי הזכאות.

יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה, שקידמה את החוק מסרה: "החוק יסייע לעשרות אלפי צעירים. מדינת ישראל זקוקה לשוק שכירות מוזלת וארוכת טווח".

לדברי עזריה, "התנגדנו בדיון למבחן הכנסה שאינו כולל מבחן הון, כי כיום הקריטריון המרכזי לאפשרות לרכוש דירה הוא הון ולא הכנסה. אנחנו רוצים להשאיר את הגמישות ולאפשר לשר האוצר, בהתייעצות עם נציגי הרשויות המקומיות, להוסיף קריטריונים לזכאות באישור ועדת הפנים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הדירות שיבנו במסגרת הפרויקטים, ישווקו במשך 20 שנה להשכרה ובתום תקופה זו יוכלו היזמים למכור את הדירות בשוק החופשי.

השיקולים לגבי מימוש הזכות להגדיל את היצע היחידות על תוכניות קיימות יהיה נתון להמלצות ועדות התכנון המקומיות וגופי התכנון העירוניים.

יו"ר סיעת כולנו, ממובילי ויוזמי החוק, ח"כ פולקמן מסר: "חוק דיור בהישג יד מהווה המשך ישיר לשורה של הסדרים וחוקים שאותם הובלנו ונמשיך להוביל בעולם השכירות והדיור - כחלק מהמענה הכולל למשבר הדיור ולצמצום פערים חברתיים. בנוסף, החוק מבקש לצמצם פערים חברתיים על ידי מתן הזדמנות שווה לחסרי דירה, שיוכלו לשכור יחידות דיור במחירים שפויים גם באזורי הביקוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker