מאות בעלי קרקע יוכלו לממש זכויותיהם במתחם האלף בראשל"צ

תוכנית ראשונה במתחם אושרה לאיחוד וחלוקה, ותאפשר למאות בעלי קרקע פרטיים לממש זכויות בהקמת מאות יחידות דיור, חדרי מלון ואלפי מ"ר שטחי מסחר ■ המתחם עלה לכותרות בפרשת השחיתות בראשון לציון, שבה מעורב לפי החשד גם ח"כ דוד ביטן

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התוכנית במתחם האלף בראשון לציון
התוכנית במתחם האלף בראשון לציוןצילום: טוטם הדמיות

תוכנית איחוד וחלוקה ראשונה אושרה בימים האחרונים במתחם האלף בראשון לציון, מתחם הענק בן כ–1,500 דונם בדיונות שממערב לנתיבי איילון, המהוות את עתודת הקרקע האחרונה של העיר. התוכנית, שאושרה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, תאפשר למאות בעלי זכויות, שהמתינו לכך שנים, לממש את זכויותיהם בהקמת שטחי מגורים, מלונאות, מסחר מעונות סטודנטים ודיור מוגן, בשטח של כ–297 דונם, שהוא אחד מחלקיו של מתחם האלף.

תוכנית זו, הכוללת שטח ששוויו הוערך ב–1.4 מיליארד שקל, היא הראשונה מבין שלושה מתחמי תכנון המרכיבים את מתחם האלף. אזור נוסף במתחם מצוי בבעלות עיריית ראשון לציון ובו כבר מקודמות תוכניות בנייה, והאזור השלישי מצוי בבעלות בעלים פרטיים וממתין לתוכנית איחוד וחלוקה המתגבשת בימים אלה, במטרה לקבוע את היקף הזכויות המדויק של כל אחד מבעלי הקרקע. אישורה של התוכנית מגיע פחות משנתיים לאחר אישורה של התוכנית הראשית למתחם האלף (רצ/1000/1).

800 יחידות דיור למעונות סטודנטים

בשטח שבו אושרה כעת תוכנית איחוד וחלוקה, אושרו זכויות ל–410 אלף מ"ר לתעסוקה ומשרדים, לצד 22 אלף מ"ר למסחר, עם זכויות להקמתן של כ–590 דירות, 870 חדרי מלון, 800 יחידות למעונות סטודנטים וכן זכויות נוספות להקמת יחידות מגורים בדיור מוגן. שלב זה פירושו שכעת נקבעו טבלאות איחוד וחלוקה שבהן נכתב לגבי כל אחד ממאות בעלי הזכויות בחלקה באיזה מגרש תוקצה לו קרקע ומי שותפיו באותו מגרש.

עו"ד אביעד שוב ממשרד שוב ושות', המייצג עשרות בעלי זכויות בחלקה, ציין: "משמעותה של תוכנית איחוד וחלוקה היא הפיכת הזכויות של בעלי הקרקע לקונקרטיות. בקרב בעלי הקרקע יש המחזיקים במקום קרקעות כבר משנות ה–60, ועתה סוף סוף יוכלו לממש את רכושם". שוב הוסיף: "במשך השנים נוספו יורשים ועוד מאות בעלי קרקע, והמצב כיום הוא שיש בעלים המחזיקים בחלקות קטנות מאוד — וכדי לקדם בנייה של מבני תעסוקה, מסחר או מגורים, בהתאם לזכויות שיש בקרקע בבעלותם, עליהם לשתף פעולה עם הבעלים באותה חלקה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"כך למשל, בעלי זכויות במקרקעין שהתאגדו מבעוד מועד יחד עם בעלי זכויות אחרים בהסכמי שיתוף יוכלו כעת, באופן כמעט מיידי, לקדם את הבנייה במגרש שהוקצה להם. לעומת זאת, בעלי זכויות שלא התאגדו מבעוד מועד עם אחרים עלולים למצוא את עצמם בעלים במושעא (מונח מתקופת השלטון העותמאני, המתאר שותפות שבה לאיש מן השותפים אין בעלות נפרדת בחלק כלשהו של הנכס ולכן אינם יכולים לפעול בנפרד; י"ד), והסיכוי לקידום בנייה משותפת על מגרשם נמוך יותר".

באחרונה, לנוכח ההתקדמות בהליכי האישור, התחילו קבוצות מאוגדות של בעלי קרקע לבחון שיתופי פעולה עם חברות קבלניות לצורך קידום עסקות קומבינציה או עסקות לקבלת שירותי בנייה. התוכנית הכוללת של מתחם האלף כוללת 1.7 מיליון מ"ר לעסקים ו–5,500 יחידות דיור. המתחם שאמור לשלב גם מלונאות, תעשייה עתירת ידע, מוסדות חינוך ומתחמי בילוי ופנאי.

המתחם עלה לכותרות בחודשים האחרונים בעקבות חשדות שעלו, בין היתר, בנוגע להתנהלותו של ח"כ דוד ביטן (הליכוד). לפי החשד, בעת שכיהן כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בראשון לציון, קידם ביטן את האינטרסים של בעלי קרקעות במתחם, בתמורה לשוחד ממשה יוסף, בעל חנות רהיטים ואיש עסקים. על פי החשד, פעילותו של ביטן נועדה להגדיל את ערך המתחם, שאביו של יוסף הוא אחד ממאות הבעלים בו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker