בית המשפט העליון החליט למכור מגרש של 150 מיליון שקל בגוש הגדול בתל אביב

ההחלטה נבעה כחלק מהליך פירוק שיתוף שביקש מנהל המתחם לאור חילוקי דעות שנוצרו בקרב חברי הקבוצה

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעלי המגרש ברחוב יחזקאל שטרייכמן 5 בגוש הגדול בתל אביב כבר פיטנזו על העסקים שיעשו לאחר השלמת הפרוייקט שמתוכנן במקום - ארבעה מבנים שבהם יוקמו כ-100 דירות. באחרונה פסק בית המשפט העליון על פירוק השיתוף במקרקעין במקום, בדרך של מכירת המגרש בהתמחרות, דבר שמוריד מאוד את הסיכויים שלהם לפעול במקום כיזמים. מהלך האירועים מראה גם על המתיחות והחשדנות הגדולים שאופפים את הפרוייקט, שבו שותפים 80 אנשים.

מדובר בקרקע, שנשקף ממנה נוף פתוח לים, מה שמעלה את ערכה ואת שווי הדירות שיוקמו בה. הבעיה, שהיא נמצאת ב"מושע" - בעלות מרובת שותפים. השותפים קידמו את פיתוח הקרקע מזה שבע שנים, בחרו אדריכל לפרויקט, שתיכנן אותו ואף הצליח לקבל היתרי בנייה להקמתו לפני כשנתיים.

רוב בעלי הקרקע, באמצעות ראש הקבוצה, עו"ד דורון כוכבי, הגישו בקשה לבית משפט השלום בתל אביב לפרק שיתוף בנכס באמצעות מכירת זכויותיו של אחד מהבעלים בקרקע, השמאי שאול ויסמן. לטענת כוכבי, ויסמן מנע את פיתוח הקרקע בכך שנמנע מלחתום על מסמכים הדרושים לצורך תהליכי הבנייה וסירב להעביר את התשלומים הנדרשים.

ויסמן, באמצעות עו"ד גדעון ויסמן, הסכים בבית המשפט, כי התגלעו מחלוקות בין הצדדים ולכן יש לפרק את השיתוף, ואולם טען כי הפירוק צריך להתבצע במתכונת הרגילה הנהוגה במקרים כאלה - בדרך של מכירת הנכס כולו על ידי מכירה פומבית או התמחרות פנימית בין השותפים.

התביעה שהגיש עו"ד כוכבי נדחתה, וכך גם ערעור שהגיש לבית המשפט המחוזי. בתי המשפט קבעו כי לא ניתן להורות על מכירת חלק של שותף אחד בנכס כדי לא לפגוע בזכויותיו הקנייניות, על אף ששיעורן נמוך. לכן, פסקו שני בתי המשפט, כי אם רוצים לפרק את השיתוף יש למכור את הנכס כולו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כוכבי הגיש ערעור לבית המשפט העליון שדחה את בקשתו עו"ד כוכבי: "עומדת לכל שותף הזכות לדרוש את פירוק השיתוף. זכות זו נשענת כאמור על התפישה כי יש להקל על פירוק השיתוף במטרה לעודד שימוש יעיל יותר בנכס. החירות להשתחרר מהשיתוף אינה מקנה בהכרח לשותף המפרק את היכולת להכריע כיצד יפורק השיתוף, מתן זכות רחבה לכל שותף לדרוש הן את עצם פירוק השיתוף והן את מתכונתו מעורר חשש להתנהגות נצלנית ואסטרטגית מצד שותפי הרוב. "במקרה כזה צפויים להיות פירוקים רבים מכפי הנדרש באופן אופטימלי", כתבו השופטים אליעזר ריבלין, עדנה ארבל ואליקים רובינשטיין בהחלטתם שניתנה באחרונה.

עו"ד דורון כוכבי מסר בתגובה, "אני מצר על כך שבית המשפט הלך באותה דרך של עשרות שנים ולא מצא לנכון לפתוח פתח לבדיקה יסודיות יותר למגמות שנוצרות בשנים האחרונות בשוק הנדל"ן".

לעניין טענות של בעלי הזכויות בקרקע, כאילו לא ידעו על הבקשות לפירוק שיתוף, הגיב כוכבי, כי "מדובר בטענות שקריות. כולם ידעו והיו מעורבים בכל ההליכים בשנים האחרונות. הראיה היא שהליכים אלה פורסמו בארבע שנים האחרונות מספר פעמים ועירבתי בעלי זכויות רבות בעניין. מי שטוען כך, זו הוצאה דיבה, הכפשה ומגמתי.

"בניגוד לטענות, לא נעשה שימוש לרעה ביפוי הכוח, במיוחד לאור העובדה שמוניתי על ידי בית המשפט לפירוק שיתוף של הגוש הגדול כבר ב-1995. הקדשתי 20 שנה מחיי לגוש הגדול ביושר ונאמנות. אני מייצג מאות בעלי זכויות ולא מתקבל על הדעת שמתוכם יבואו 3%-4% שיש להם מטרה אשית לנגח אותי. כתוצאה מכך, לא היתה ברירה אלא לנקוט בהליכי פירוק שיתוף, כפי שנעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker