נחתם הסכם הגג לדימונה: תוספת של כ-30 אלף דירות בעלות של כ-5 מיליארד שקל

ההסכם צפוי להביא את העיר לאוכלוסייה של כ-100 אלף תושבים בשנת היעד ■ מתוך התקציב, עבודות הפיתוח מוערכות בכ-4 מיליארד שקל והן כוללות העתקת תחנת הרכבת ובניית שני חיבורים חדשים לעיר

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש העיר דימונה בני ביטון ושר האוצר משה כחלוןצילום: אילן אסייג
יעל דראל

דימונה מצטרפת למהלך הסכמי הגג שמובילה המדינה מול הרשויות המקומיות: הסכם הגג שנחתם היום (ב') בין העירייה לבין משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, מעגן תוספת של כ-30 אלף יחידות דיור שישווקו במהלך 2024-2017 בכ-17 מתחמים בקרקע המדינה – וצפוי להביא את העיר, המונה כיום כ-40 אלף תושבים, לאוכלוסייה של כ-100 אלף תושבים בשנת היעד. עלות ההסכם גבוהה דרמטית מעלויות ההסכמים שנחתמו עד כה ומסתכמת בכ-5 מיליארד שקל, 4 מיליארד מתוכם לטובת עבודות הפיתוח.

על פי ההסכם, בשנים הקרובות יתווספו לעיר 26,222 יחידות דיור, לצד שטחי מסחר ותעסוקה. לאלה עשויים להתווסף, באישור הוועדה המקומית (תוספת שבס), 4,697 יחידות דיור מכוח תקנות התכנון והבניה - כך שסך התוספת צפויה להגיע ל-30,919 יחידות דיור.

בנוסף ליחידות הדיור החדשות, כולל ההסכם גם תקציב להקמתם של מוסדות ציבור - בתי כנסת, בתי ספר וגנים, מתנ"סים ואולמות ספורט. עבודות הפיתוח מוערכות בכ-4 מיליארד שקל והן כוללות שני חיבורים חדשים לעיר, שיאפשרו כניסה מצפון ומדרום, לצד העתקתה של תחנת הרכבת הקיימת כיום בכניסה לעיר, למיקום מרכזי יותר שיגדיל את השימוש בקו הרכבת ויקצר את זמני ההגעה לעיר. עלות מוסדות הציבור על פי ההסכם מוערכת בכ-580 מיליון שקל ואילו סעיף עבודות השידרוג ישן מול חדש מוערך בסכום של כ-340 מיליון שקל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא נכח בטקס, התייחס להסכם החדש בסרטון קצר שהוקרן לנוכחים ובו אמר כי "דימונה בעלייה מטאורית והיא תנסוק לגבהים חדשים. אני אוהב את העיר הזו".

שר האוצר, משה כחלון, התייחס להסכם ואמר: "עברתי עיר עיר ושאלתי: לפני דיור, מהם אחוזי האבטלה? כי עיר צריכה להיות איתנה ולא לבוא לבכות לממשלה, וכששמעתי את המספר בתחילת הקדנציה שלי במשרד האוצר הבנתי מה קרה כאן: העיתונים מספרים לנו על ממוצעים של אחוזי אבטלה וזה אסון – כי זו לא המציאות. התעסוקה היא הסיפור - ולכן זו העשייה, והחינוך הוא הסיפור, כי גם אם יקבלו פה דירות בחינם זה לא יספיק. המחירים ששילמו עד היום לדירות היו מחירים של ניצול - ועכשיו ניתן יהיה לקנות פה דירות במחיר טוב. ההסכם הזה היה קשה, כי כל העולם התגייס נגדנו. תקשורת, לוביסטים, פרסומות, כולם התגייסו. אבל הקרקע מעכשיו תהיה כמעט בחינם במיוחד באזורי הפיתוח".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר כי "הובלנו פה הסכם לא פשוט. יש לי הרבה חברים, אנשי צבא ואנשי שב"כ בכירים שנולדו וגדלו בדימונה. כנראה יש משהו במקום הזה. פיתוח הנגב הוא חיוני בהיבט של ביסוס הציונות. עיר מדינה בין חדר לאשדוד במרכז הארץ לא יכולה להתקיים במציאות הגיאו-פוליטית ולכן פיתוח הנגב, הגליל והשומרון הוא חיוני. נוהגים לומר 'לרדת לדרום', אבל ההליכה לנגב היא עלייה ולא ירידה וכמו שאמר בן גוריון, צו קיומה של מדינת ישראל הוא דרומה".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון שנכח בטקס התייחס למהלכים הצפויים בעיר ואמר: "אנחנו נשאלים הרבה פעמים מי יבוא לגור בדימונה? למה צריך לשווק כל כך הרבה מגרשים? אנחנו רואים את הביקושים האדירים שיש לעיר הזו ואנחנו מאמינים בעיר הזו. אין פה גדרות אבל אנשים נשארים לגור פה, כי הם רוצים".

ראש עיריית דימונה, בני ביטון, פנה לשר האוצ ואמר: "אומרים מי יבוא לדימונה? אבל דימונה עוברת שינוי אדיר, אין דירה פנויה בעיר. אני ושר האוצר התחלנו את הקריירה ביחד, לא היה לנו הרבה כסף. לא הרבה יודעים את זה אבל אנחנו חברים ברמה האישית, ועוד יראו את מה שאתה עושה גם ברמת המנדטים. עוד יחשבו שאני מתפקד למפלגת כולנו, אבל לא, אני נשאר בליכוד. אבל הבאת את הכסף ממרכז הארץ, משרונה – לדימונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker