נסיעות חינם לעשירים, חניה בדיור היקר במדינה: תראו מה עושה חולדאי בתחבורה

האי־צדק התחבורתי של חולדאי מעיד על עצמו: כדאי לחשוב טוב לפני שנותנים לו עוד כוח ושליטה בתנועת כלי רכב בעירו

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש עיריית תל אביב, רון חולדאיצילום: עופר וקנין
מירב מורן

בעיריית תל אביב מאוכזבים מהממשלה, שמתכננת לדלג מעליהם ולא לתת להם — המטרופולין הגדולה בישראל — אוטונומיה תחבורתית כמו שיקבלו המטרופולינים ירושלים ובאר שבע. כשבוחנים את טיפולו של ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בענייני תחבורה, זה פחות מפתיע, שכן עד כה בכל מקום שהיתה לו סמכות בתחום, הוא השתמש בה כדי לחזק את העשירים והחזקים ולפגוע בחלשים. הנה שש דוגמאות.

1. האופניים: מהפכת האופניים אמורה היתה לגרום לרחובות תל אביב להיות בטוחים וידידותיים לחסרי אמצעים, קשישים וילדים שאינם נוהגים. חולדאי עשה הפוך: גזל מזכות הדרך כדי לסלול עוד נתיבים המשמשים כלי רכב שדוהרים במהירות 30 קמ"ש. התוצאות קשות: כל ירידה או המתנה לאוטובוס ברחוב אבן גבירול מסוכנת, כל חצייה ברגל של שדרות בן־גוריון משולה לניסיון התאבדות, ובשדרות ירושלים אין איפה ללכת.

2. האופנועים: חולדאי מעולם לא השתמש בסמכות שהיתה לו לאכוף חניה לא חוקית של כלי רכב דו־גלגליים על מדרכות, וכשהורחבה סמכותו לפקח גם על עבירות תנועה שלהם, הושלמה החגיגה. כעת במקום להידחק בין מכוניות בכביש, האופנוענים מאיצים בנסיעתם על מדרכות, צופרים ומבהילים את הולכי הרגל, והכל לעיני פקחים, שכמעט לא טורחים לאכוף את החוק.

3. האוטובוסים: נתיבי העדפה לתחבורה ציבורית (נת"צים) עושים את ההבדל למי שאוטובוס הוא כלי רכבם היחיד: עובדים בשכר מינימום שחוזרים ממשמרת, קשישים בדרכם לטיפול רפואי, תושבים שאין להם רכב פרטי. חולדאי אינו פועל כדי לשפר את מצבם. למשל, בשדרות רוטשילד אפשר היה להקצות נתיב לאוטובוסים, אלמלא החליט ראש העירייה לשמור נתיב אחד לחניית כלי רכב של תושבי האזור עם הדיור היקר במדינה, ובנתיב שנותר להעמיד אוטובוסים בפקק אחד עם מכוניות. ברחובות הסמוכים — אלנבי, אבן גבירול והמלך ג'ורג' — סומן נת"צ, אולי כי לגביהם המחליט אינו חולדאי — אלא כ"ץ.

4. החניה: כשנכנס חולדאי לתפקידו הוצרו מדרכות בכל העיר כדי לפנות מקומות חניה למכוניות משני צדי הרחוב. אחר כך הפסיקו לקנוס בחניה על מדרכה בין 18:00 ל–9:00, ובמשך כל הסוף שבוע. בעלי מכוניות מרוצים, אך קשישים עם הליכונים נדחקים בין כלי רכב, הורים יורדים לכביש עם עגלות, וכולם צועדים על המדרכה בטור צבאי אחד אחרי השני, במקום לפסוע זה לצד זה בנחת כפי שצריך ברחוב עירוני. עוד דבר: החונים על המדרכה גם נוסעים עליה, מפחידים קשישים ששמיעתם וראייתם מוגבלות, ומסכנים ילדים שקומתם נמוכה.

5. המכוניות: המכונית השיתופית, אוטותל, היא פינוק שנותן חולדאי לתושב החזק. אוטותל מיועד לנסיעות קצרות, והוא למעשה מונית שהנוסע גם נוהג בה בתמורה להנחה קטנה. משום שצריך לנהוג, אוטותל לא מקצרת את הדרך לקשישים, לא מתאימה לחלשים ולחולים — ומשרתת רק את מי שיכול להרשות זאת לעצמו. ההנחה הקטנה למשתמשים ניתנת בזכות סובסידיה גדולה: תשלום של 100–150 מיליון שקל לחברה פרטית, מהקופה הציבורית.

6. השאטלים: לראשי ערים אסור להפעיל שירות תחבורה בתשלום, אך מותר להם להציע הסעות בחינם. חולדאי משקיע מיליון שקל בשנה בשאטל חינמי לעובדי היי־טק ברמת החייל, המצמצם לתושבי צפון העיר את התחרות על הכביש בזמן הפקקים. לחולדאי ולעיריית תל אביב יש מספיק כסף כדי להציע עוד מסלולי הסעות, לאוכלוסיות אחרות. בפועל, הסעה להיי־טקיסטים בצפון יש, אך שירות הסעה לים בשבת מהשיכונים במזרח - אין.

כ"ץ מסרב להרחיב את סמכויותיו של ראש העיר החזקה בישראל, ויש הטוענים כי סיבותיו אינן ענייניות. גם אם יש אמת בטענה, האי־צדק התחבורתי של חולדאי מעיד על עצמו: כדאי לחשוב טוב לפני שנותנים לו עוד כוח ושליטה בתנועת כלי רכב בעירו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker