יעל דראל
יעל דראל

הנתונים על ענף הדיור יעברו בחודשים הקרובים מתיחת פנים, שבמסגרתה יפורסמו מדדים מדויקים יותר, לצד פילוחים שלא פורסמו עד כה. בין השאר יפורסמו מדדי מחירים מחוזיים, בנוסף למדד הארצי, מדדים פרטניים לשמונה הערים הגדולות, מדדים נפרדים לדירות יד שנייה ודירות חדשות — כך עולה מהמלצות ביניים של הוועדה המייעצת ללשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) בענייני דיור ובינוי.

היום הציגה הוועדה, בראשות דני בן־שחר, ראש מכון אלרוב לחקר הנדל"ן בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, ובכירי הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), בראשות הסטטיסטיקן הראשי, פרופ' דני פפרמן, את ההמלצות. הדיון הציבורי סביב נתוני הדיור, שהחריף בשנה האחרונה עקב הפסקת סקירותיו של השמאי הממשלתי הראשי, אילץ את הלמ"ס לחשוב מחדש על איכות הנתונים של מדד מחירי הדירות ולהציע ניתוחים לא רק ברמה הארצית, אלא גם לפי אזורים גיאוגרפיים ובערים גדולות. בהתאם, הדו"ח של הוועדה הציבורית המייעצת כולל המלצות נרחבות לשינוי שיטת עבודתה של הלמ"ס בנוגע לשוק הדיור, שאם ייושמו — יעשירו את הענף במידע חדש.

אחד השינויים המרכזיים הצפויים הוא הגדלת מסד הנתונים. מדד מחירי הדירות כולל כיום רק 67 יישובים, ועל פי ההמלצות הוא יכלול את כלל היישובים. כמו כן, גודלי הדירות שנבחנים כיום במדד מחירי הדירות נעים בין 1.5 לחמישה חדרים; על פי המלצת הוועדה, הסקירה תכלול דירות שגודלן נע בין חדר אחד לשישה חדרים. חברי הוועדה מעריכים כי השינויים יגדילו את מספר העסקות שנבחנות בלמ"ס ב–14%.

שינוי משמעותי נוסף הוא פרסום ראשון מסוגו של מדד מחירי דירות חודשי עבור כל אחד מששת המחוזות בישראל, לצד פרסום רבעוני של מדד מחירי הדירות בכל אחת משמונה הערים הגדולות בישראל — אשדוד, באר שבע, חיפה, ירושלים, נתניה, פתח תקוה, ראשון לציון ותל אביב.

בעקבות הרחבת בסיס הנתונים, תפרסם הלמ"ס מעתה גם מדד ראשון מסוגו של מחירי דירות יד שנייה וכן מדד מחירי דירות חדשות, שכבר התחיל להתפרסם באחרונה, וכולל גם את עסקות מחיר למשתכן, המשקפות את הנחת המדינה על הקרקע. עסקות אלו יוצגו בפילוח לפי מחוזות וגודל דירה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לצד השינוי בבסיס הנתונים ובשיטת העבודה של הלשכה, נחשף בראשונה מדד מחירי הדירות לפי ששת המחוזות, שמשקף את השוני הרב בין שוקי הנדל"ן השונים. מהמדד עולה כי באוקטובר־נובמבר 2017 חלה ירידת מחירים ממוצעת כללית של 0.3% ברמה הארצית, בעוד במחוז תל אביב חלה ירידה של 0.8%, במחוז דרום נרשמה ירידה חדה יותר של 1.5% ובמחוז ירושלים נרשמה ירידה בשיעור של 1.3%, לצד ירידה זהה שנרשמה גם במחירי הדירות במחוז צפון. נתונים אלו מצביעים כי העלייה בשני המחוזות הנותרים — מחוז מרכז ומחוז חיפה — היתה 0.8% ו–0.6% בהתאמה.

בלי פילוח שכונתי

בנוסף לשורת המדדים החדשה, צפוי הלמ"ס לפרסם לראשונה מחירים לפי שווי למ"ר בחלוקה על פי אזורים סטטיסטיים ביישובים עירוניים נבחרים. עם זאת, בשלב זה נראה כי לא צפוי להתפרסם מדד שכונתי, שיאפשר לנתח את השתנות המחירים בישראל ברמת שכונות המגורים, וכן הוחלט שלא לפרסם מדד הנוגע להשפעת פרויקטי התחדשות עירונית על מחירי הדירות.

בן־שחר ציין כי זוהי מהפכה בשיטת העבודה של הלשכה, וכי שיפור הנתונים שעל בסיסם נבחן שוק הדיור הישראלי יאפשר מבט מעמיק ומדויק יותר על מגמות המחירים בו. "הקושי במדידת השתנות מחירי הדירות נובע בראש ובראשונה מהעובדה שמדובר במוצר הטרוגני. אין שתי דירות זהות, ובכל תקופה נמכר מדגם קטן של דירות שונות ובכל תקופה נמכר גם מדגם שונה מהמדגם של החודש הקודם. אז כשבודקים את מחיר הקוטג', זה תמיד אותו הקוטג', אבל דירות זה סיפור אחר".

לדבריו, "יישום מלוא ההמלצות ייתן לראשונה תמונה רחבה ומהימנה יותר של השוק — בנוגע למחירי הדירות, בנוגע למחירי שכר הדירה והן בנוגע לאופן איסוף הנתונים. לראשונה, נוספו מדדים רבים ומודלים שיוכלו לחזות את המגמות בשוק. עם זאת, בשלב זה לא מצאנו כי להתחדשות העירונית יש השפעה של מדד מחירי הדירות ולכן בשלב זה הוחלט להשאיר את העסקות האלו מחוץ למדדים".

פרט לשורת המדדים החדשים שיפורסמו לציבור, ממליצה הוועדה לראשונה לטייב את בסיס הנתונים שמגיע ללמ"ס מרשות המסים וממקורות אחרים. "אנו ממליצים לשנות את תשתית הנתונים באמצעות העשרה של המידע שנאסף מרשות המסים, למשל בנוגע לנתונים חשובים כמו קומה, מעלית, מרפסת, חניה או מחסן הנוגעים לנכס — והן באמצעות הוספת נתונים חדשים שאינם מדווחים: למשל, באיזה שלב בנייה נמצאת הדירה או מהו המועד הצפוי למסירת הנכס", הבהיר.

בלמ"ס העריכו כי המדדים החדשים ושיטת איסוף הנתונים יסבירו טוב יותר את השתנות המחירים ואת המציאות בשוק הדיור.

בשלב זה לא ברור כמה מהמלצות הוועדה ייושמו ומתי. פפרמן הודיע בסוף מסיבת העיתונאים כי חלק מההמלצות צריכות לעבור בקרה, ואחרות, כמו טיוב הנתונים בשוק השכירות, יצריכו הקצאת כוח אדם ותקצוב ממשלתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker