כחלון: "למרות כל האינטרסנטים - מחיר למשתכן תוריד את מחירי הדיור"

שרי האוצר והשיכון ערכו היום ביקור בפרויקטים שונים של התוכנית ■ גלנט הכריז כי ההחלטה להקצות 5% מהדירות במחיר למשתכן לטובת זכאי הדיור הציבורי יוצאת לפועל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר כחלון בעת ביקור בפרויקט מחיר למשתכן באופקיםצילום: אליהו הרשקוביץ

"אין לנו כנפיים ואנחנו לא מלאכים. לומדים מטעויות ועושים עבודה על הקרקע. לדעתי, למרות כל הקשיים וכל האינטרסנטים, בסוף התהליך יירדו מחירי הדיור" - כך אמר היום (ג') שר האוצר משה כחלון במסגרת ביקור בפרויקטים שונים של מחיר למשתכן. לדבריו, "מי שהחליט לנטוש את התוכנית בגלל לחצים והשפעות של אינטרסנטים עשה טעות. מחיר למשתכן זאת זכות, לא חובה".

את הביקור ערך כחלון באוטובוס, מלווה בשר הבינוי והשיכון יואב גלנט, בבכירי המשרדים ובעיתונאים. לתחנה הראשונה נבחרה שכונת הרקפות בראשון לציון, שם מתוכננים 6 פרויקטים של מחיר למשתכן, הכוללים 1,200 דירות (624 מהן בשלבי בנייה). בעיר מתוכננת בנייה של 2,500 דירות נוספות, בשכונת נרקיסים ובנחלת יהודה.

כחלון אמר כי "בראשון לציון לא יהיו פקקים, התשתיות יהיו מוכנות ואנחנו עובדים על מענה לתחבורה ציבורית. פה תהיה שכונה לתפארת בהנחה של 800 אלף שקל. כדי שהכל יקרה חייבים את האמון שהציבור נותן בנו, וחייבים שיהיה גם פרטנר בעיר".

השר גלנט (מימין), מ"מ ראש העיר ראשון לציון מוטי עג'מי והשר כחלון בעת הביקור בשכונת הרקפות בראשון לציוןצילום: גילי מלניצקי

1,200 תושבי ראשון לציון זכו עד כה בדירה במחיר למשתכן, והידיעה מראש על הזוכים מאפשרת לעירייה להיערך בהתאם. ממלא מקום ראש העיר ראשון לציון, מוטי עג'מי, אמר כי "אנחנו עובדים על התאמת התשתיות והמוסדות הנדרשים שיפעלו מיד עם האכלוס, בהם 9 גני ילדים ומעונות. גם בניית בית כנסת מתקיימת כי הבנו שיהיו כאן בשכונה 30% תושבים שהם דתיים לאומיים, 20% יותר מהממוצע העירוני שעומד על 10%. אנחנו מבינים שאולי נצטרך לפתוח כאן סניף של בני עקיבא ולא רק של הצופים. יש להם קבוצות פייסבוק, הם מתנהלים מול היזמים שלהם ומקיימים אפילו מפגשים שכונתיים, לא רק בפייסבוק".

ואולם, לא הכל עובר חלק. חברות שזכו במכרזים על קרקעות בשכונת הנרקיסים הגישו עררים על החלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של ראשון לציון לחייב את הקבלנים לבנות ברמה גבוהה יותר מדרישות מפרטי מחיר למשתכן. לטענת החברות, חיוב שכזה יפגע בהיתכנות הכלכלית של הפרויקטים בשכונה.

ראש אגף השיווק במשרד השיכון, בני דרייפוס, התייחס לכך ואמר כי "לתפישתנו אנחנו לא צד בעניין אבל זה בהחלט מייצר בעיות ואנחנו מתלבטים האם ובאיזה אופן להתערב בערר. זכותה של העיר לדאוג לטיב השכונות ובגדול זה מעלה את האיכות של שכונות מחיר למשתכן ומפיג את החששות הציבוריים שהיו מפני שכונות הסלאמס. למעשה, חלק מהדברים כבר הפנמנו בתוך המכרזים שלנו כמו תקני מעליות, אבל יש דברים כמו חיפוי לבניין או סוגי מעליות שהעירייה והוועדה המקומית יכולות לדרוש. יש להן זכות".

לדבריו, כיום כשחלק מהדירות נועד לשוק החופשי, ליזמים יש מאיפה לספוג את העלויות הנוספות. עם זאת, דרייפוס ציין כי במשרד השיכון מבינים שהדבר משפיע על הכדאיות הכלכלית של הפרויקט.

בנייה של פרויקט מחיר למשתכן בשכונת הרקפות בראשון לציוןצילום: גילי מלניצקי

5% מדירות מחיר למשתכן יוקצו לזכאי הדיור הציבורי

השר גלנט אמר בסיור כי "אנחנו עדים לפרויקט הבינוי הגדול ביותר של הדור הזה, והוא יחולל שינוי עבור המשפחות הצעירות והחיילים המשוחררים. איש לא יעצור אותנו". הוא הכריז כי התוכנית להקצות 5% מדירות מחיר למשתכן לזכאי הדיור הציבורי יוצאת לדרך.

חגי רזניק, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, הסביר כי כלל הגורמים המעורבים (בהם מועצת מקרקעי ישראל) אישרו את היוזמה במקומות שבהם נשמרת כדאיות כלכלית. לדברי רזניק, עד כה אותרו ונבחרו 500 דירות בפרויקטים שונים שמיועדות לזכאי הדיור הציבורי ולנכים.

מימון הדירות יתבצע באמצעות הורדת ההנחה שבה יזכו הרוכשים בפרויקט. כך, למשל, אם  100 דירות מוזלות ייצאו להגרלה בהנחה של 300 אלף שקל, הרי שלאחר הקצאת חמש דירות מתוכן לטובת הדיור הציבורי - תופחת ההנחה שבה יזכו הרוכשים בכמה עשרות אלפי שקלים.

"על כל 1,000 דירות יהיו 50 דירות לדיור ציבורי", אמר גלנט. "באזורי הביקוש במקום הנחה של 400 אלף יספגו הזכאים ירידה להנחה של כ-380 אלף. כל זאת למען צדק חלוקתי וסיוע למגוון האוכלסיות בחברה הישראלית".

כיום ניתן לקנות דירה באופקים ב-440 אלף שקל

שר האוצר משה כחלון עם ראש עיריית אופקים איציק דנינוצילום: אליהו הרשקוביץ

ראש עיריית אופקים, איציק דנינו, ליווה את ביקורו של כחלון בהתלהבות. "באופקים נבנות 1,300 יחידות דיור במחיר למשתכן ויש לזה ביקוש אחרי שהמדינה כבר שנים לא נתנה אפשרויות לצעירים לקנות דירה - וכיום ניתן לקנות דירה ב-440 אלף שקל".

לדברי דנינו, "בזכות מחיר למשתכן מגיעה אוכלוסייה חזקה לעיר שזוכה למחיר נמוך בזכות התכנית ודרך הטבות המס שניתנות לנו. יש להם ערימות של כסף על הרצפה שהם יכולים לחסוך".

דנינו התייחס גם להסכם הגג עליו חתמה העיר ואמר: "יש ביקורת על הסכם הגג, אבל אנחנו רואים שהוא עשה מהפכה וגם מרדכי כהן ממשרד הפנים מקצה לעיר תקציבים משלימים שיסייעו לנו לקלוט משפחות נוספות. הפער נסגר דרך תכניות ההבראה. לפרויקט של 194 יחידות נרשמו 6,400 משפחות. זה הזמן לנתב את הצעירים לנגב ולפתוח את גבולות גדרה וחדרה. התכנון וההשקעה בפריפריה ישתלמו ויביאו משפחות מתל אביב לאופקים".

כחלון התייחס ואמר: "במשך שנים נתנו לעיירות הפיתוח להבריא, אבל לא להמריא. הביקורת על הסכמי הגג היא מקבוצת המדברים. אנחנו מקבוצת העושים. הבניינים לא קמים מדיבורים אלא ממעשים. הבאנו לכאן קבלנים מעולים ונתנו לראשי הערים בפריפריה כלים".

כחלון הסביר כי למרות חילוקי הדעות עם קבלנים שמנסים לעצור את מחיר למשתכן, לדבריו, התכנית לא תיעצר בגלל הקבלנים. "יש ויכוחים עם קבלנים אבל הרבה מהם לקחו חלק במאמץ והם מבינים שיחד אנחנו מחלצים את המדינה מהמשבר הלאומי הדמוגרפי הגדול. עם זאת, עדיין יש קבוצות אינטרסים שלא רוצים שהדברים יקרו ועדיין יש קבלנים שלא נענים לפרויקט".

יגאל קרני בעלי חברת מגידו י.ק הוסיף כי: "יש באופקים איכות חיים שלא תהיה במרכז, וזה שאנחנו מרוויחים פחות זה בסדר, כי אנחנו מפתחים את הארץ. הפריפריה זה העתיד. עיקר הכובד של הפרויקט צריך להיות כאן".

הקבלנים המעורבים בפרויקט מקווים למסור עד פברואר 2019 את כל 194 יחידות הפרויקט. מדובר בפרויקט של דופלקסים בנות 5-6 חדרים. עיקר הביקושים, לדברי גורמים מעורבים, הם של זוגות צעירים מאזור הדרום - רבים של משפרי דיור מבאר שבע, ומיעוט מאזור המרכז והצפון.

בשכונה החדשה יקומו 2,500 יחידות דיור ולפי ראש העיר דנינו כבר נבנים גני ילדים, בתי ספר מקוואות ובתי כנסת. לפי ההערכות, למעלה מ-60% הם דתיים-לאומיים. לפי גורמים באוצר, 98% מהזוגות שיקלטו מועסקים, ויש בכך תקווה שהאוכלוסייה החדשה תשפר את המצב הסוציו אקונומי בעיר, אם אכן יעברו להתגורר בעיר ולא יחזיקו בדירות כנכס להשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker