בגלל שלט קטן: נפסלה הפקדת תוכנית לבניית עשרות אלפי דירות

בית המשפט לעניינים מנהליים נתן תוקף להסכם בין עמותת אדם טבע ודין לעיריית כפר סבא, שלפיו האחרונה תציב שלט בדבר תוכנית המתאר לעיר - והפעם בגודל הנדרש בחוק ■ התוכנית צפויה להגדיל את העיר בכמעט 50%, ל-150 אלף תושבים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כפר סבא
השכונה הירוקה, כפר סבאצילום: מוטי מילרוד

שופטת בית המשפט לעניינים מינהליים, ורדה מרוז, החליטה לתת תוקף של פסק דין להסכמה שגיבשו עמותת אדם טבע ודין ושלושה תושבי כפר סבא מול עיריית כפר סבא, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר והוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז. לפי הסיכום, העירייה והוועדה המקומית יציבו שלט בגודל הנדרש בחוק בדבר הפקדת תוכנית המתאר העירונית בכניסה הראשית למשרדי העירייה, ומיום זה תינתן לתושבים אפשרות של 60 יום להתנגד לתוכנית. זאת, לאחר שקודם לכן הציבה העירייה במקום שלט קטן מהנדרש בחוק.

תוכנית המתאר הכוללנית לעיר כפר סבא, שהופקדה להתנגדויות בוועדה המחוזית בפברואר, אמורה להגדיל את העיר בכמעט 50% ל-150 אלף תושבים, וגררה עמה התנגדויות רבות מצד תושבים וחברי מועצת העיר. בסוף יוני החליטה מועצת העיר לקבל את הצעת חברי האופוזיציה ולפנות לוועדה המחוזית בבקשה למשוך את התוכנית המופקדת. זאת, לאחר שנטען כי התוכנית קודמה תוך אי סדרים ואי שיתוף נאות של הציבור.

כחודש לאחר מכן, הודיעה הוועדה המחוזית כי אין בכוונתה להחזיר את הדיונים לוועדה המקומית כפי שביקשה מועצת העיר. "תוכנית המתאר הכוללנית של העיר כפר סבא הופקדה כדין בסמכות הוועדה המחוזית, ומשכך אין בהחלטת הוועדה המקומית כדי להביא לביטולה", צוין במכתב מטעם הוועדה שהופנה לממלא מקום ראש העיר, צביקה צרפתי, למהנדסת העיר וליועץ המשפטי לעירייה.

בתחילת השנה הוגשה העתירה מטעם עמותת אדם טבע ודין ושלושת התושבים, שבמרכזה, כאמור, גודל השילוט שהציבה העירייה לגבי הפקדת התוכנית. בעוד שתקנות התכנון והבנייה מחייבות שילוט בגודל מינימלי של 75X75 ס"מ, העירייה הסתפקה בגודל שילוט של A3 שהוא, לדברי העתירה, פחות מרבע מהגודל המינימלי המחויב.

כשהתלוננו בנושא בפני הוועדה המחוזית, הגיבה זו כי הדבר יידון במסגרת ההתנגדויות לתוכנית, ועל כך טענו העותרים כי מדובר בתשובה ש"אינה סבירה או הגיונית, שהרי מי שנשללה מהם זכות ההתנגדות לא יוכלו לקחת חלק בהליך זה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בפועל, נראה כי מוסדות התכנון נאלצו להסכים עם הקביעה, ולהגיע להסכמה עם העותרים בדבר החזרת התכנית לסטטוס של הפקדה מיום הצבת השילוט התקני בפתח העירייה.

מהוועדה המחוזית מרכז נמסר: "דבר הפקדת תוכנית מתאר כוללנית נדרש בפרסום בעיתונים, ברשומות וכן בשלט במשרדי הרשות המקומית. עיריית כפר סבא פירסמה את דבר התוכנית כנדרש, ואף הוסיפה מעבר לכך שילוט נרחב ברחבי העיר. הוועדה המחוזית מצאה כי אכן גודל השלט שנתלה במשרדי הרשות המקומית לא היה בהתאם לתקנות. לפיכך הגיעה הוועדה להסכמה עם העותרים, לפיה העירייה תתלה מחדש שלט אחד במשרדיה - בגודל הנדרש על פי התקנות. מדובר בפגם מינורי, ועם השלמת הפרסום ימשכו הליכי התכנון בתוכנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker