משרטטים אשליות - הקבלנים מציגים באופן מטעה את ההדמיות לדירות חדשות

חברות הבנייה עושות כל שביכולתן כדי להקסים את הרוכשים ולהציג להם את דירת החלומות ■ הבעיה: ההדמיות מציגות פעמים רבות את גודל החדרים באמצעות שינוי מימדי הרהיטים ותחבולות אחרות ■ הבעיה האמיתית מתגלה בכניסה לדירה

רונית מרום
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חברות הבנייה עושות כל שביכולתן כדי להקסים את הרוכשים ולהציג להם את דירת החלומות. אחד האמצעים העיקריים להשגת אפקט זה הוא באמצעות הדמיות ושרטוטים שיאפשרו לרוכש להתרשם כיצד תראה דירתו. ואולם, מסתבר, כי במקרים רבים הדמיות ושרטוטים אלה יותר משהם מסייעים לרוכש - מבלבלים אותו. הבעיה עלולה להיות חמורה במיוחד כאשר היא מתגלה רק לאחר הכניסה לדירה.

הדמיות המבנה מציגות פעמים רבות שכונה פסטורלית, טובעת בירוק. הבניין נראה כשהוא ניצב גבוה מעל סביבתו, ונהנה מנוף פתוח לכל הכיוונים. החדרים בשרטוטים נראים מזמינים וגדולים. נראים בהם כל פריטי הריהוט הנחוצים, שמוצגים כשהם פזורים באופן מרווח בין החדרים השונים. ואולם לא פעם מדובר בהטעיות - הסביבה עלולה להיות שונה באופן משמעותי מזו שנראית בהדמיה, כאשר ממול לבניין "יצוץ" פתאום מגדל גבוה, וגודל החדרים יתברר כשונה מזה שמצטייר מהפרוספקט.

לאחר ששודרה כתבה שהשתתפתי בהכנתה בתוכנית "תוכנית חיסכון" בערוץ 2 קיבלתי פניות רבות בעניין, ולכן החלטתי להציג דוגמאות שיראו כיצד לאתר את הבעיות בשרטוטי הקבלנים.

מתעוררים למציאות

לפעמים המעבר בין הפרוספקט למפרט כמוהו כמעבר בין חלום למציאות. והקבלנים? הם יודעים כי מדובר במסמך שאינו תקף משפטית; אבל כמה אנשים יודעים לקרוא תשריט אדריכלי אמיתי של דירה?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הפרוספקט המהודר וה"ידידותי" כולל תיאור של דירה רחבת ידיים, מפוארת ומשוכללת. ואילו המפרט מתאר את הדירה במונחים מקצועיים יבשים, במקצתם לא ברורים לרוכשים ולעתים שונה ממה שהובטח בפרוספקט. הדירה המרווחת, בבניין המפואר, מוקף העצים, מתגלה כדירה לחוצה בבניין סטנדרטי, שמוקף בהרבה מאוד מבנים אחרים.

כמתכננת ומעצבת פנים אני נתקלת בלא מעט לקוחות שקנו בית מקבלן (מה שנקרא "על הנייר") ופונים אלי כדי שאעצב את פנים הבית או אתכנן שינויים שונים - ונוכחים לדעת שאותו פרוספקט צבעוני שקיבלנו, הוא למעשה הונאה.

ברוב המקרים, היזמים רושמים את ממדי החללים בדירה במידות האמיתיות, אלא שהרהיטים המוצגים בפרוספקט מצוירים כקטנים יותר מגודלם במציאות -וכך נוצרת אשליה של חללים גדולים יותר.

מקור הבעיות הוא בתוכניות הדירה ובהדמיות, ובחוסר המיומנות של הרוכש לעיין בהן בעין ביקורתית. לעתים אלה הקבלנים שמנסים לתעתע בעין הלא מיומנת. לפעמים הרוכשים פשוט לא מצליחים לתרגם ברוחם את התוכנית לדירה האמיתית שבה יגורו. הקונים שומעים מהקבלן ששטח הדירה הוא כך וכך, ומגיעים למסקנה שהדירה גדולה - אבל אינם רואים כי חלוקת השטחים בתוך הדירה אינה תואמת את צורכיהם וציפיותיהם.

היכן עובר הגבול?

מדוע מאפשרים לחברות הבנייה לסטות מהמובטח? מדוע מאפשרים לפעלולי מחשב להאפיל על המציאות? נכון שמדובר בפרסומת שמיועדת לשבח את הנכס ולמכור כמה שיותר - אבל היכן הגבולות? האם לא מדובר בהטעיה?

רבים מהרוכשים באמת חושבים שהקבלנים מרמים אותם עם ההדמיות. מאות תביעות משפטיות מוגשות בעניין זה מדי שנה. גם הבוררויות בתחום הן כבר עיסוק בפני עצמו.

בחברות הבנייה לא רואים בעיה בתיאורי הפרוספקטים וטוענים כי רק החוזה שנחתם עם הקונה הוא המחייב. בתי המשפט מאמצים אף הם גישה זו וקובעים: פרוספקטים הם רק פרוספקטים, הדמיות אינן חייבות לשקף את מלוא המציאות.

לכן, על הרוכשים לגלות יתר עירנות, לבדוק לעומק את התוכניות המפורטות של הדירה - ולא להסתפק רק בפרוספקט.

מלכודות תכנוניות בקניית דירה

1. כשאומרים לכם "תסגרו עכשיו, עוד שתי משפחות רוצות את הדירה" - גלו סבלנות. זה השלב שאתם יכולים להכניס סעיפים שיעזרו לכם בהמשך, בעיקר בשלב שתרצו לשנות משהו מהתוכנית הרגילה.

2. שימו לב אם יש התאמה בין הפרוספקט שהציג משווק הפרויקט לבין התוכנית שמכונה "תוכנית מכר" - שהיא בעצם התוכנית הכללית שעל פיה הדירה צריכה להיבנות בתוכניות העבודה ובביצוע.

3. בשלב סגירת העסקה אתם חייבים לשים לב למפרט, שמתאר את כל מה שהחברה מתחייבת לתת ללקוח עד לפרטים הקטנים: סוג הריצוף, סוג האינסטלציה, מספר נקודות חשמל וכו'. הרשימה ארוכה וחייבת להכיל הכל, כולל מי הם ספקי הריצוף והכלים הסניטריים. כשחברה לא נותנת לכם תוכנית מכר התואמת את הפרוספקט ומפרט הכולל את כל הגדרות החומרים - יש בעיה. עליכם לעצור ולבדוק, ולא משנה מול איזו חברה אתם עומדים ואיזה מוניטין יש לה.

4. שימו לקנה המידה בפרוספקט. בפרוספקט אפשר לשרטט מיטה כפולה גם בחדר שבו בפועל אין מקום לדבר כזה. בחדרי ילדים מציגים ריהוט מיניאטורי - שולחנות כתיבה קטנים ומיטות קצרות, בגודל שאינו קיים במציאות.

5. שימו לב למיקום של הרהיטים: לפעמים המיטה ממוקמת בניצב לארון הבגדים, ולפי התרשים החדר נראה מושלם. אלא שאם המיטה קצרה יותר בתרשים מאשר במציאות, היא תהיה קרובה לארון, וכדאי לבדוק אם יש מספיק מקום כדי לפתוח את דלתות הארון. ואם מדברים על ארונות, יש לוודא שבחדר יש מקום לארון גדול מספיק מבחינת אורך, ולא פחות חשוב - עומק.

6. חדר השינה הוא כר נרחב לאכזבות. מה שאמור להיות היכל הזוגיות והאינטימיות כולל לא פעם חדר ארונות קטנטן, שלא חוסך את הצורך בארון קיר שיעמיס על החדר. פעמים רבות נתקלים בחדר צר מדי, שמונע הכנסת מיטה רחבה עם שתי שידות.

7. הנישות המיועדות למקררים במטבח צרות בדרך כלל מכדי להכיל מקררים גדול, שבשנים האחרונות צוברים פופולאריות. הגדלת הנישות תגרור שינוי במטבח הסטנדרטי שמציע הקבלן - שינוי שיעלה לא מעט כסף.

8. יש לעיין במחירון שינויי דיירים כדי להיערך להוצאה כספית נוספת, שהיא חלק בלתי נפרד מהמחיר הסופי של הדירה. מדובר, בין השאר, בשדרוג הריצוף, בשינוי מטבח, בהתקנת ג'קוזי, בהוספת נקודת חשמל, בשינויים בקירות הפנים ובהזזת נקודות אינסטלציה.

9. אם זיהיתם מגרש פתוח צמוד לפרויקט שלכם, גשו למחלקת הנדסה ובידקו מה עתידה של קרקע זו.

10. לסיכום מומלץ ורצוי, לפני החתימה הסופית על רכישת דירה על הנייר, להיוועץ באיש מקצוע בעל ניסיון בתחום הספציפי, שילווה אתכם לאורך התהליך.

הכותבת היא אדריכלית פנים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker