משקיעים בבורסה: תוכנית לבניית 350 דירות לסטודנטים ו-400 דירות להשכרה במתחם

הפרויקט, המתוכנן לאזור הבורסה ברמת גן, כוללת הקמת שלושה מגדלים שיתפרסו על פני שטח של 13 דונם ■ מלבד יחידות דיור, יוקמו בנוסף משרדים ואזורי תעסוקה ומסחר

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של הפרויקטצילום: ישר אדריכלים ודירה להשכיר
גילי מלניצקי

הוועדה המחוזית של תל אביב החליטה להפקיד תוכנית ל-350 דירות סטודנטים ו-400 דירות לשכירות ארוכת טווח במתחם הבורסה ברמת גן. התוכנית נקראת משולש הבורסה ואותה יזמה החברה הממשלתית דירה להשכיר, העוסקת בייזום ובנייה של דירות לשכירות ארוכת טווח של עד 20 שנה.

התוכנית מתפרשת על שטח של 13 דונם וממוקמת בין רחוב בגין ברמת גן ממזרח ונתיבי איילון ממערב. מדובר בשטח שכיום משמש כמגרש חנייה והיה בבעלות משותפת של כמה גורמים, בהם גם נתיבי איילון ורשות מרקעי ישראל. לפי התוכנית, יוקמו בסמוך למחלף ההלכה ועם חזיתות למתחם הבורסה שלושה מגדלים בני 60-50 קומות ומבנה נוסף בן 8 קומות. למבנים יהיו כמה שימושים - קומות משרדים, אזורי תעסוקה, חזית מסחרית הפונה לרחוב, ו-770 יחידות דיור. מבין 770 יחידות הדיור, 400 דירות מיועדות להשכרה ו-350 דירות מיועדות לסטודנטים, שצפויות לשרת בעיקר את הסטודנטים בשנקר ובאוניברסיטת תל אביב. גורמי התכנון מקווים כי עירוב השימושים יטיב עם אופיו של האזור ויחייה אותו לפעילות עירונית חיובית, גם מעבר לשעות העבודה.

השטח הממוצע ליחידות הדיור יהיה כ-65 מ"ר, ובמתחם המיועד להשכרה ארוכת טווח ישווק לציבור במודל של דירה להשכיר. 25%  מהדירות יוצעו לזכאי משרד הבינוי והשיכון במחיר הנמוך ב-20% ממחיר השוק.

התוכנית כוללת מרתפי חנייה עבור 900 מקומות חניה, שינוהלו כחניון ציבורי ויתנו מענה לכלל המשתמשים, לצד חניון ציבורי נוסף שיוקם במתחם. עם זאת, מדגישה יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, דניאלה פוסק, כי "מדובר בתוכנית המעצימה את אזור מתחם הבורסה כאזור העסקים הראשי של המטרופולין בסמוך למערכת להסעת המונים והרכבת הקלה".

בתוכנית נקבעו גם שטחים לצורכי הציבור בהיקף של כ-10,000 מ"ר, מתוך כוונה שאלה ישמשו מוסד חינוכי שיידרש באזור, לאור העלייה במספר התושבים, ותוך היתכנות של העתקת מכללת שנקר ממקומה ברחוב ידע עם, למתחם החדש, כדי לפנות מקום לבית ספר עבור ילדי השכונות באזור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

להערכת גורמים שונים, בשל היקפי הפרויקט, ובתנאי שיאושר בלא התנגדויות מהותיות, חברות שונות בענף יחברו יחד כדי להגיש הצעות שיממשו את הייעודים המגוונים במתחם הגדול והמרכזי.

לדברי הגורמים, התוכנית הראשונית שהגיעה לשולחן הוועדה המקומית כללה מעט מידי שטחי תעסוקה ולא היו לה שטחי ציבור מספקים. היות שהוועדה סברה שבאופן זה היא אינה נותנת מענה ראוי לצורכי הציבור, יחד עם כמות הדירות שחלקן נשקלו כדירות לשיווק בשוק החופשי ולא בייעודן חברתי ובשל היעדר במענה מרחבי תעסוקה מספקים - היא סורבה. רק לאחר מספר חודשים ותיקונים משמעותיים אושרה מחדש.

סגנית ראש עיריית רמת-גן ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, אביבית מאור-נמרודי מסרה כי: "התוכנית עברה שינויים משמעותיים בחודשים האחרונים - וזאת במהלך ישיבות תיאום בין הוועדה המחוזית, העירייה ו'דירה להשכיר', ולשביעות רצונם של כל הנוגעים לדבר.

"התוכנית שעולה לדיון היום במחוזית שונה בתכלית, ואנו מברכים עליה. היקף שטחי התעסוקה הוגדל באופן דרמטי, דבר שיוסיף משמעותית לחוסנה הכלכלי של העיר. כמו כן, התווספו עשרת אלפים מ"ר של שטחי ציבור ועוד עשרת אלפים מעונות סטודנטים, שיחד יהוו מוקד ציבורי משמעותי בבורסה ויאפשרו פינוי קרקעות משמעותיות שכיום משמשות למבני ציבור במרכז העיר רמת-גן, ושבייעודן החדש ישמשו לצרכים שכונתיים".

מנכ"ל דירה להשכיר, עוזי לוי, שניהל מול הגורמים הראשונים את תהליך הכשרת הקרקע לפרויקט ואיתורו, אמר כי: "מדובר בתוכנית גדולה ומשמעותית שאליה אנו נערכים בדירה להשכיר. התוכנית תאפשר למאות מזכאי משרד הבינוי והשיכון לשכור דירה בתנאי שכירות הוגנים לטווח ארוך, בטבורה של המדינה, בין תל אביב לרמת גן. לראשונה בישראל, תוביל חברה ממשלתית, עירוב שימושים בסדר גודל כזה, ותייצר רצף אורבני באחד מאתרי הנדל"ן המבוקשים בישראל".

לדברי שר האוצר, משה כחלון: "התוכנית שהופקדה היום היא תוכנית מוצלחת המנצלת בצורה המיטבית את השטח באמצעות שילוב מסחר, מגורים, תעסוקה ומעונות סטודנטים בלב אזורי הביקוש. בכוונתו להמשיך להקצות קרקעות ולקדם פרויקטים נוספים הכוללים עירוב שימושים.

אמש הודיעה דירה להשכיר על סגירת מכרז לבניית 234 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח בשוהם, עם זכייתן של החברות אפריקה ישראל מגורים ואפריקה ישראל נכסים, שהציעו את ההצעה הגבוהה ביותר - 65 מיליון שקל - וזכו במכרז מול 2 הצעות נוספות. מתחמים מועדפים לדיור, 50% מהדירות בפרויקט ייועדו לזכאי תוכנית מחיר למשתכן ו-50% יושכרו בשכר דירה מפוקח ומוזל.

את התכנון האדריכלי ערכו חברת ישר אדריכלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker