ביהמ"ש עוצר את תוכנית המתאר החדשה של הוד השרון

השופטת נעתרה לבקשת התושבים וקבעה כי התוכנית לא תפורסם עד להכרעה בעתירה שהגישו נגד אישורה ■ התושבים טוענים כי התוכנית - שתכפיל את מספר התושבים בעיר - לא מתחשבת במצב התשתיות העירוני ותביא לקריסה תחבורתית

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוד השרון
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

החלטה נדירה של בית המשפט המחוזי: השופטת ורדה מרוז נעתרה היום (א') לבקשה שהגישו תושבים בהוד השרון והוציאה צו ביניים שאוסר על פרסום תוכנית המתאר לעיר - עד להחלטה בעתירה שהגישו נגד אישור התוכנית.

תוכנית המתאר, שאושרה בוועדה המחוזית לפני כחצי שנה, מאפשרת הוספת 27 אלף יחידות דיור לעיר, במהלך שיגדיל את מספר התושבים בה יותר מפי שניים, ישלש את שטחי התעסוקה ויכפיל את שטחי המסחר.

לתוכנית הוגשו 1,830 התנגדויות, רבות מהן עסקו בעומסי התחבורה הצפויים ובהיעדר מערכות תחבורה שייתנו מענה לגידול העירוני שכוללת התוכנית. לפי התנגדויות אחרות, התוכנית לא כוללת תשתיות מספקות למגמות הפיתוח שהיא מציעה ומותירה מחסור בשטחים ציבוריים ובמוסדות חינוך. תושבים אחרים טענו כי האופי של העיר ייפגע כתוצאה מהקמת מגדלים גבוהים לצד מבנים צמודי קרקע.

חלק ניכר מההתנגדויות נידחו על-ידי הוועדה המחוזית. בכל הנוגע לחשש מעומסי תחבורה, הוועדה מסרה כי היא "מודעת לבעיות התחבורה של העיר, וכן לבעיות התחבורתיות במרחב כולו, שהן למעשה חלק מבעיית תחבורה מערכתית ארצית. עם זאת, תוכנית המתאר הקדישה פרק מרכזי ומשמעותי לנושא זה, פרק זה נשען על מערך בדיקות רחבות היקף וחשיבה רבה ומעמיקה למתן פתרונות תנועה הולמים לעיר".

המתנגדים טענו לעומת זאת כי "תוכניות תחבורתיות הנוגעות למחלפים הקושרים את העיר לכבישים בין-עירוניים משפיעות על העיר כולה, ולכן לא ברור כיצד אמורות תוכניות נקודתיות בחלקיה השונים של העיר לגבש את עקרונות השלביות התחבורתית שנוגעות לעיר כולה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות סירוב יו"ר הוועדה המחוזית, שירה ברנד, לאפשר להם להתנגד לתוכנית - התושבים פנו לבית המשפט המחוזי באמצעות עוה"ד ענת בירן ואינה טל. התושבים דרשו לבטל את ההחלטה של ברנד ולאפשר להם להגיש ערר על אישור התוכנית, לאחר שלטענתם נפלו פגמים בהליך שמיעת ההתנגדויות. התושבים דורשים להחזיר את התוכנית לשלב שמיעת ההתנגדויות, תוך מינוי חוקר והזמנת המתנגדים להציג את עמדתם בפניו.

במקביל לעתירה, התושבים הגישו בקשה דחופה למתן צו ביניים שימנע מהועדה המחוזית לפרסם את התוכנית עד לסיום ההליכים בעתירה - והבקשה הזו התקבלה. בהחלטתה כתבה השופטת מרוז כי הסוגיה המשמעותית שעלתה בדיון היא סוגיית המענה התחבורתי בתוכנית, והשאלה האם די בו כדי להעביר לוועדה המקומית את השליטה בנושא התכנון המפורט שיבוא בעקבות אישור התכנית הכוללנית.

השופטת נימקה את החלטתה להוציא את הצו בכך ש"אישור התוכנית מתווה את גורלה של העיר לשנים רבות ועל כן עיכוב של חודשים ספורים אינו בעל משקל קריטי כפי שהוצג על ידי באי כוח המשיבים".

חבר מועצת העיר, נדב דואני, בירך על החלטת בית המשפט. "מי שחשב שבאמצעות ביריונות הוא יקדם החלטות שיהרסו את מרקם החיים בהוד השרון - קיבל היום נוקאאוט מהדהד מבית המשפט", אמר. "אני תומך בכל הכוח בראשי המאבק, שמחתי מאוד לקחת חלק במאבק בישיבות המועצה ואעשה כל שביכולתי לסייע לאנשי המאבק, שהם חבריי,  להפוך את ההחלטה האומללה של הרס הוד השרון".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "בית המשפט ביקש מהמדינה להתייחס להיבטים תחבורתיים בתוכנית, דבר אשר תואם את עמדתה של עיריית הוד השרון, כפי שהוצגה בפני הוועדה המחוזית עוד ביולי 2017 ובמסגרתה ביקשה הוועדה המקומית של העיר את הוספתן של התניות תחבורתיות ליישומה של התוכנית, בקשה אשר נדחתה על ידי הוועדה המחוזית. תוכנית המתאר צפויה לקבל את אישור הוועדה המחוזית ותתפרסם ברשומות לאחר סיום הדיון והחלטת בית המשפט בנושא התחבורה".

קובי חנוך, מראשי ועד הפעולה ומאנשי המטה המאבק לבינוי שפוי, בירך על ההחלטה. "תוכנית המתאר קוראת להגדלת אוכלוסיית העיר פי 3 ויותר תוך התעלמות מעקרונות תכנון בסיסיים והתעלמות מצרכי העיר והתשתיות הדרושות לגידול שכזה. הוועדה המחוזית התעלמה מכמעט 200 תושבים שכתבו, כל אחד בכתב ידו, התנגדויות אישיות, ובהליך מזורז ביותר – תוך פחות מחודש – אישרה תוכנית מורכבת המקיפה עיר שלמה למתן תוקף. אנו מודים לבית המשפט, שהבין שההליך היה לא תקין והחליט לדון בעתירה בכובד ראש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker