מדוע שניים מכל שלושה זוכים מסרבים לדירה בהנחה של 700 אלף שקל במרכז?

כ–800 זוכים בהגרלת מחיר למשתכן בגליל ים ויתרו על זכותם לרכוש דירה מוזלת ■ משרדי האוצר והשיכון: "רבים ויתרו על הזכאות כי זכו בהגרלה אחרת"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של פרויקט מחיר למשתכן בגליל ים
הדמיה של פרויקט מחיר למשתכן בגליל יםצילום: ויו פוינט

סירוב לזכייה בדירה בפרויקט מחיר למשתכן בגליל ים של אפריקה ישראל מגורים נהפך לתופעה שכיחה. חודש וחצי לאחר שהתחיל שיוך הדירות לזוכים, יותר מ–110 דירות מתוך 531 הדירות בפרויקט עדיין מחפשות קונים. מרבית הדירות הריקות (95) הן דירות ארבעה חדרים.

בהשוואה לפרויקטים אחרים של מחיר למשתכן — זהו לא נתון מאוד יוצא דופן. לפי נתוני משרד השיכון, כ–25% מהזוכים מוותרים על זכאותם. גם בקרית מוצקין ובבאר שבע עדיין לא הצליחו למכור את כל הדירות, והקבלנים מחכים חודשים ארוכים לקבל שמות של זכאים נוספים מרשימות ההמתנה של משרד הבינוי והשיכון. ואולם בהתחשב בכך שבפרויקט בגליל ים מגולמת ההנחה הגבוהה ביותר במבצע הממשלתי, המוערכת ב–700 אלף שקל לדירה, והוא ממוקם בלב אזורי הביקוש — היתה ציפייה להיענות גבוהה יותר, ולא לוויתור של שניים מכל שלושה זוכים בפרויקט (כ–800 איש).

20% מהדירות בפרויקט המוצעות לזוכי מחיר למשתכן הן דירות שלושה חדרים, 70% הן דירות ארבעה חדרים, ו–10% הן דירות חמישה חדרים. כל הדירות בנות חמישה חדרים נחטפו כבר בשבוע הראשון לחתימה על החוזים. מחיר הדירות היה כ–2.2 מיליון שקל, בעוד בשוק החופשי הן נמכרות ב–3 מיליון שקל, ואף יותר. ההון העצמי שאותו נדרשים הזוכים להביא מהבית הוא 25% משווייה — כלומר 550 אלף שקל.

גם מרבית דירות שלושת החדרים כבר נמכרו. הן הוצעו למכירה בפחות מ–1.8 מיליון שקל, מה שאיפשר לפי תנאי המכרז לרכוש אותן בהון עצמי מינימלי של 10% בלבד. מחירה ההתחלתי של דירת שלושה חדרים הוא 1.27 מיליון שקל, כלומר, נדרש הון עצמי של כ–150 אלף שקל.

מרבית הדירות שנותרו לשיווק בפרויקט בגליל ים הן דירות ארבעה חדרים, הנמכרות החל ב–1.8 מיליון שקל. באחד הבניינים למשל, 18 מתוך 44 הדירות שעדיין לא נמכרו הן דירות ארבעה חדרים. גם בבניין 54 הפונה לפארק שלמרגלות הבניינים נותרו דירות ריקות, אחת מהן היא דירת ארבעה חדרים ושתיים הן דירות שלושה חדרים. בדירות אלה דבק הכינוי "דירות כלואות", שכן הן נמצאות בין שתי דירות, ויש להן כיוון אוויר אחד בלבד. דירות מסוג זה עוררו את עיקר המחאה מצד זוכי ההגרלה, שאף עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד התכנון הלקוי, לטענתם, של הדירות — אולם עתירתם נדחתה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"דירות יוקרה בחסות המדינה"

גובה ההון העצמי הנדרש עשוי לספק הסבר לחוסר הביקוש בפרויקט. בעוד לדירות שלושה חדרים פנו משפחות בעלות הכנסה ממוצעת, ולמעט דירות חמשת החדרים שמציע הפרויקט פנו משפחות אמידות, רבות מדירות ארבעת החדרים נותרות ללא קונים. התוכנית נועדה לסייע לזוגות צעירים או ליחידים מעל גיל 35 שאין בבעלותם נכס לרכוש דירה. קשה להבין כיצד יכולה משפחה בתחילת דרכה לצבור הון עצמי של 450 אלף שקל מבלי לקבל עזרה מהבית.

"זה פרויקט לעשירים", אמר השבוע מקור בענף המעורב בפרויקט מחיר למשתכן. "בואו נודה בזה — מדובר בדירות יוקרה בחסות המדינה. הרי רק בני טובים מבוססים יכולים להרשות לעצמם גישה לדירות ארבעה וחמישה חדרים בפרויקט, שעולות כ–2 מיליון שקל, שלא לדבר על ההון העצמי שצריך להגיע אתו מהבית. זה רק למי שיש לו כסף, אין סיכוי אחר".

זוג שזכה בדירה בהנחה בפרויקט של מחיר למשתכן בקרית מוצקין אמר ל–TheMarker: "גליל ים הוא הפרויקט הכי רווחי בתוכנית, וברור שהיינו רוצים לזכות ולהיות מסוגלים לגור שם, אבל העלות גבוהה מאוד".

עם זאת, במשרדי האוצר והבינוי והשיכון לא מודאגים. "הדירות בגליל ים לא יישארו ריקות", מבטיחים מעורבים בפרויקט, שמודים כי הם עדים לקשיי מימון מצד הזוכים, אבל טוענים כי במקרים רבים הוויתור על הזכאות נעשה עקב זכייה בהגרלה ביישוב אחר. "זכייה בהגרלה ביישוב אחד גוררת באופן אוטומטי את ביטול ההרשמה ביישובים האחרים שאליהם נרשם אותו זכאי. קצב מכירת הדירות בפרויקט בגליל ים הוא מרשים ביותר".

אפריקה ישראל מגורים סירבה להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker