הדיון בתוכנית בנייה גדולה בקריית אתא בוטל - כי חרגה בטעות ב–300 דונם

תוכנית להקמת 3,800 יחידות דיור בצפון ירדה ברגע האחרון מסדר יומה של הוותמ"ל לאחר שהתברר כי שטחה גדול מהשטח שעליו הכריז קבינט הדיור ■ את הטעות המביכה גילו הקיבוצים המתנגדים, שטוענים: "זאת תוכנית מיותרת - כבר תוכננו 12 אלף דירות שלא נבנו"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
שטח חקלאי בקריית אתא. שטח התוכנית נופח
שטח חקלאי בקריית אתא. שטח התוכנית נופחצילום: Getty Images IL

אישורן המואץ של תוכניות הבנייה הגדולות במסלול הוותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור) מושך כבר זמן רב ביקורת ציבורית נוקבת — המאשימה את מדיניות האוצר ברמיסת הליכי התכנון ובקידום תוכניות גרנדיוזיות שיסבו נזק בעתיד. כעת מתברר כי החיפזון בקידום ואישור של תוכניות, גורר גם טעויות תכנוניות מביכות בטווח המיידי.

תוכנית חדשה, שבמסגרתה מבקשת המדינה לבנות כ–3,800 יחידות דיור באזור קריית אתא, ירדה ברגע האחרון מסדר יומה של הוותמ"ל. התברר כי שטח התוכנית "נופח" והיא חרגה בכ–300 דונם מהשטח שהוקצה לה בצו ההכרזה של המתחם — כפי שאושר על ידי קבינט הדיור. על פי חוק הוותמ"ל, כדי שהוועדה המיוחדת תוכל לדון בתוכנית בנייה גדולה (750 דירות לפחות) ולאפשר לה להתקדם בהליך המואץ, נדרשת הכרזה של קבינט הדיור המגדירה אותה תוכנית מועדפת לדיור.

התוכנית החדשה (תמל/ 1024), המכונה "קרית אתא דרום", ממוקמת ממערב לשכונת גבעת טל, מדרום לשכונת גבעת הרקפות ומצפון לקיבוצים אושה, רמת יוחנן וכפר המכבי — ונכללה בה תוספת של 3,777 יחידות דיור לאזור. אלא שכמה ימים לפני הדיון שנקבע לשמיעת ההתנגדויות, התגלה כי בעוד צו ההכרזה של קבינט הדיור שניתן במאי 2017 תחם את שטח התוכנית ב–1,400 דונם — שטחה, כפי שנדון בוותמ"ל, היה 1,690 דונם. במלים אחרות, הוותמ"ל אינה רשאית לטפל בתוכנית.

הקיבוצים רמת יוחנן ואושה שיגרו מכתבי התראה ברוח זו לבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה, לוותמ"ל ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ. בהודעתם, שהוגשה באמצעות עו"ד רון רוגין, נכתב בין השאר כי החריגה "שומטת את הקרקע מתחת לעצם חוקיות ההליך".

מתשובת היועצת המשפטית של הוותמ"ל, עו"ד שרון טל, עולה תמונת מצב מביכה לא פחות, שלפיה לולא היו המתנגדים מסבים את תשומת לבם של חברי הוועדה, התוכנית היתה מקודמת תוך חריגה של מאות דונמים מסמכותה. "מבדיקה שערכנו עולה כי מתוך שגגה לא התבקש תיקון ההכרזה בעניינה של תוכנית זאת", נכתב בתשובתה של טל. "תודה על כך שהסבתם תשומת לבנו לטעות. אנחנו פועלים לתיקון הדבר. מכיוון שכך, בוטל הדיון בהתנגדויות לתוכנית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי רוגין, "כעת מתברר שהמדינה מתכוונת לתקן את ההכרזה כך ששטחה יתאים לחריגה בתוכנית — ואנחנו כמובן לא נסכים לכך, ואם יהיה צורך, נגיע עד לבית המשפט העליון. נוסף על ההליך הבלתי־חוקי, התוכנית הרסנית וצפויה להמיט אסון על קיבוץ אושה וכן לחסל את המעט שנשאר מהאזור החקלאי, ללא צורך".

עוד כותב רוגין בפנייתו לקמיניץ כי גם הצורך בהוספת אלפי יחידות דיור באזור מוטל בספק: "התוכנית מקודמת במסלול החירום של חוק הוותמ"ל, חרף העובדה המוסכמת כי יש במרחב קריית אתא תכנון סטטוטורי סופי ומאושר לכ–12 אלף יחידות דיור ללא דורש. במלים אחרות, לצד כ–19.5 אלף יחידות דיור קיימות בקריית אתא, יש תוכניות מאושרות לעוד כ–12 אלף יחידות דיור בפיתוח חדש, וכן עוד כ–3,226 יחידות דיור לא מאוישות בשכונות הוותיקות. כל זאת, שעה שהביקוש השנתי הוא זעום. תכנון זה, ללא התוכנית החדשה, מספק את הביקוש ל–25 השנים הבאות".

עוד טוענים המתנגדים כי לפי הערכות שבידיהם, התוכנית תחייב עקירה של יותר מ–10 אלפים עצים, השייכים למטעי האבוקדו וההדרים של הקיבוצים, בשטח של כ–250 דונם. בנוסף, רוגין טוען כי מימוש התוכנית יחייב גם את הריסת תעשיית הלולים בקיבוץ אושה. מבני הלול, המשתרעים על כ–3,300 מ"ר, הם לדבריו עיקר פרנסתו של הקיבוץ — והריסתם עלולה להביא להתמוטטותו הכלכלית.

תכנון בזבזני שאינו מטפל במשבר הדיור

הקיבוצים הסמוכים אינם היחידים שמתנגדים לתוכנית החדשה. גם ארגוני סביבה, ובהם החברה להגנת הטבע, סבורים כי עתודות התכנון באזור מספקות, וכי הנזק לסביבה ולמרחב הכפרי יהיה רב בשל תכנון "בזבזני" של שכונות המאפשרות מגורים בבתים צמודי־קרקע במספרים משמעותיים. בנייר עמדה רשמי של ארגוני הסביבה שנשלח למתכננת הוותמ"ל, דקלה פרסיקו, כאשר הוצגה התוכנית לפני כשנה, הם כתבו כי התוכנית כוללת אזורי מגורים שהצפיפות בהם היא 2.8 יחידות דיור לדונם בלבד — המאפיינת מרחב כפרי ולא עירוני, ואינה הולמת את מטרות הוותמ"ל לטיפול במשבר הדיור.

התנגדויות לתוכניות בנייה ותמ"ליות נוספות שקודמו הוגשו גם בלוד, אופקים, אפולוניה, בעמק חפר ובמתחם סירקין — שכמה מהן הגיעו לפתחם של בתי המשפט. החברה להגנת הטבע מנהלת בשנים האחרונות מעקב הדוק אחר פעילותה של "ועדת־העל", שבמסגרתו מפורסמים נתונים שנתיים אודותיה. על פי נתונים שפורסמו באחרונה, מתוך כ–95 אלף יחידות דיור שאישרה הוועדה, עד היום לא נבנתה בפועל ולו יחידת דיור אחת.

לא נמסרה תגובה מהוותמ"ל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker