מדד yad2-TheMarkerנדל"ן סופ"ש |

למה מוכרי הדירות הפסיקו לדרוש מחירים מופרכים?

מחירי הדירות אמנם לא ירדו ב-2017, אבל ההתנהגות של בעלי הדירות רוסנה. מדד yad2-TheMarker חושף: הגרלות מחיר למשתכן השפיעו בדבר אחד לפחות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בשדרות
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מחירי הדירות אולי אינם יורדים, אבל משהו בכל זאת קורה בחצי השנה האחרונה. מוכרי הדירות, שניסו בשנים האחרונות לדרוש מחירים מופרזים, מבינים כי המציאות השתנתה, וכי בחלק גדול מהערים משהו בהתנהלות השוק רוסן — כך עולה מהסיכום השנתי של מדד yad2-TheMarker.

המדד הזה ייחודי בכך שהוא מתבסס על חוכמת המונים — אלפי בעלי הדירות המציעים דירות למכירה באתר yad2, ומשנים את מחירי הדירות בהתאם להערכותיהם וציפיותיהם. באופן טבעי, הם דורשים מחירים גבוהים ככל האפשר, וככל שמחירי הדירות עולים במהירות, גוברת תופעה של בעלי דירות הנוקבים במחיר מופרך על דירותיהם, בתקווה שיגיע קונה שיהיה מוכן לשלם אותו.

ואולם, כשהשוק מתכווץ ועליות המחירים מתמתנות, וכשבעלי הדירות סבורים שמחירי הדירות עשויים לרדת, הם מתגמשים ומורידים את מחיריהן במטרה למכור אותן במהירות, ותופעת המחירים המופרכים מצטמקת. במקרים כאלה מדד yad2-TheMarker מצביע על ירידות מחירים במספר רב יחסית של ערים.

מאז שהמדד יצא לדרך ב–2008 עד 2017, נתקלנו פעמיים בירידות של המחירים המוצעים במספר רב של ערים: הראשונה היתה בשיא המחאה החברתית ב–2011, ואילו השנייה אירעה באמצע 2014, כששר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, קידם את תוכנית מע"מ 0%. בעלי הדירות הורידו את המחירים המבוקשים באותם מקרים ביותר מ–50% מהערים שנסקרו במדד.

במחצית השנייה של 2017, התופעה הזאת נצפתה בפעם השלישית: ביוני, כשמשרד האוצר קיים את ההגרלה הגדולה הראשונה של מחיר למשתכן, המחירים שדרשו בעלי הדירות ירדו ביותר מ–50% מהערים הנסקרות. הפעם החשוד המיידי להתנהגות הזאת היה כמובן ההגרלות הגדולות של מחיר למשתכן, אם כי במשרד האוצר הודיעו עליהן עוד לפני כן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גם בנובמבר, חודש לפני ההגרלה הגדולה השלישית של מחיר למשתכן, מחירי דירות המוצעים ירדו ב–19 ערים (מתוך 36 במדגם), לעומת החודשים הקודמים. בדצמבר נרשמה ירידה ב–18 ערים (מחצית מהמדגם) לעומת נובמבר.

ואולם, אין לטעות במשמעות הדברים: ברוב הערים אין מדובר עדיין בירידות מחירים ממשיות. מעבר לזה, בראייה שנתית, מתברר כי התופעה כמעט אינה ניכרת, מה שאומר שאף שחל שינוי, הוא עדיין לא חזק עד כדי השפעה על מגמות העלייה.

דווקא בדרום: זינוקים במחירי הדירות המבוקשים

שתי הערים שבהן חלו העליות הגדולות ביותר ב–2017 הן שתי השכנות הדרומיות — שדרות ונתיבות, שבהן קפצו המחירים המבוקשים על ידי מוכרי הדירות בשיעור דו־ספרתי. בשדרות המחירים זינקו ב–15.3%, ל–897 אלף שקל בממוצע לדירות 4 חדרים, ואילו בנתיבות המחירים נסקו ב–15%, ל–1.05 מיליון שקל בממוצע לדירות 4 חדרים.

לוד הגיעה למקום השלישי עם עליית מחירים של 9.8%. דירת 4 חדרים בעיר עלתה בממוצע 1.02 מיליון שקל. למקום הרביעי הגיעה במפתיע הרצליה, עם עלייה של 9.6% — מחירי דירות 4 חדרים בעיר הסתכמו ב–2.67 מיליון שקל בממוצע. קשה להסביר נתון כה חריג, וייתכן כי לנתונים השתרבבו דירות ממיזמי התחדשות עירונית, שהרצליה נחשבת אחת מהערים המובילות בהם.

עיר נוספת שעלתה ב–2017 במחירי הדירות המבוקשים היא רמלה, שבה הם טיפסו ב–7.6%, כך שדירת 4 חדרים עלתה 1.59 מיליון שקל בממוצע. ברמת גן, עיר נוספת הבולטת בתחום ההתחדשות העירונית, האמירו המחירים ב–6.6%, ל–2.79 מיליון שקל ממוצע לדירות 4 חדרים. גם ברמת השרון חלה עלייה של 6.2%, ל–2.93 מיליון שקל בממוצע לדירת 4 חדרים. את צמרת העליות ב–2017 חותמת רחובות. המחירים בעיר טיפסו ב–6.1% — 1.91 מיליון שקל בממוצע לדירות 4 חדרים.

הקפיצה הגבוהה ביותר מבין הערים הגדולות היתה בירושלים, שבה המחירים עלו ב–2017 ב–4.8%, כך שדירת 4 חדרים בעיר עלתה בממוצע 2.65 מיליון שקל. לעומת זאת, בחיפה המחירים טיפסו ב–0.8% בלבד ב–2017 (1.33 מיליון שקל בממוצע לדירת 4 חדרים), ואילו תל אביב ממוקמת באמצע עם עלייה של 2.7% (3.68 מיליון שקל בממוצע לדירת 4 חדרים).

בראשון לציון המחירים האמירו ב–3.6% (2.07 מיליון שקל בממוצע לדירת 4 חדרים); בפתח תקווה ב–5% (2 מיליון שקל בממוצע לדירת 4 חדרים); ובבאר שבע ב–0.7% (1.13 מיליון שקל בממוצע לדירת 4 חדרים).

ירידות במחירים המבוקשים באזור הצפון

בחמש ערים חלו ירידות שנתיות במחירי הדירות כולן בצפון. בקרית ביאליק ירידו מחירי הדירות המבוקשים ב–2.8%, ל–1.2 מיליון שקל בממוצע לדירת 4 חדרים, ואילו בקרית מוצקין השכנה המחירים ירדו ב–1%, כך שדירת 4 חדרים עלתה 1.22 מיליון שקל. גם בעפולה המחירים המבוקשים התמתנו ב–1% (904 אלף שקל בממוצע לדירת 4 חדרים).

האם יש קשר בין הירידות לבין העובדה שבערים האלה התקיימו הגרלות רבות יחסית של מחיר למשתכן? כרגע אין לזה תשובה ברורה.

שתי ערים צפוניות נוספות שבהן היו ירידות במחירי הדירות המבוקשים הן נהריה, שבה המחירים ירדו ב–1.5% (1.2 מיליון שקל לדירת 4 חדרים); וטבריה, שבה חלה ירידה של 1% (820 אלף שקל לדירת 4 חדרים).

למדד הדירות המלא של יד2

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker