תיקון חוצות

המקרה המוזר של קרית הממשלה בתל אביב

שני פתחים יש לבניין קרית הממשלה בתל אביב, אחד מהם מתאים להולכי רגל - ודווקא הוא סגור במנעול. במקומו סידרו להם פתח שמאריך את הדרך ומחייב אותם להשתמש במעלית

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קרית הממשלה בתל אביב
קרית הממשלה בתל אביבצילום: עופר וקנין

עובדי בניין היובל, הוא קרית הממשלה בתל אביב שבצומת דרך בגין ורחוב קפלן, שבתו השבוע במחאה על פקקים בחניון. לבעיה שלהם אין פתרון — כגודל החניון ומספר מקומות החניה, כך אורך הפקק בתוכו. הם יכולים לחמוק מהצרה אם יגיעו לבניין לא במכונית, למשל ברכבת, אך הדבר כרוך בחוויה לא נעימה למי שנדרשים לחצות את צומת השלום מכיוון מזרח.

מצד מערב, הצד שפונה לתל אביב, דווקא תוכננה לבניין גישה נוחה ואפילו מזמינה. היא היתה יכולה לשפר פלאים את התנאים של המגיעים מהאזור, אך תשתית החיבור לבניין מנוהלת באופן תמוה.

המצב בשטח כזה: מצד מערב יש פתח שהוא מעבר טבעי מהקומה המסחרית לכיכר שיוצרת מרחב משותף עם פארק שרונה הסמוך. ליד הפתח אף פועל בית קפה שמתבקש שיוציא לרחבה זו כיסאות ושולחנות, לרווחת העובדים בבניין ומבקריו, ולתועלת רווחיו שלו. הנכנסים בפתח יכולים לבחור בין דילוג מהיר בגרם מדרגות רחב המשקיף על הנוף, או שימוש במעליות שלידו. פתח זה הוא גם הדרך הנוחה החוצה למי שסיימו את ענייניהם בקרית הממשלה ורוצים להמשיך הלאה לתל אביב, שבתי הקפה והחנויות שלה קורצים מקיר המבנה השקוף.

למרבה האירוניה, הפתח הזה סגור במנעול, ובמקומו סידרו לבניין כניסה אחרת. היא ממוקמת בפינה מרוחקת, שמחברת את הבאים לבניין במעליות בלבד (אין מדרגות) בלי שיעברו בקומה המסחרית.

הסידור פחות נוח למגיעים ברגל: הוא מאריך להם את הדרך ומחייב להשתמש במעלית ולחכות לה. המפסידים הגדולים, ולגביהם ההפסד הוא של כסף ממש, הם בעלי החנויות בקומה המסחרית. כל פוטנציאל תנועת העוברים ושבים מכיוון מערב, שהיתה גדלה מאוד במקרה של פתיחת הדלת הנכונה, מדלגת עליהם עכשיו, בקפיצת מעלית אחת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חברת אפריקה ישראל, בעלת הבניין, מסרה בהתחלה כי האשם בסידור המוזר הוא משרד האוצר שלשכות פקידיו ממוקמים בבניין, והוא מכתיב את כללי האבטחה. אלא שמבדיקה באוצר התברר כי הוא לא צד בעניין, ומבחינתו כל אחד מהפתחים יכול להיפתח — אין הבדל בדרישות הביטחון. יכול להיות שהסיבה היא שהדלת השנייה קרובה למעליות שדרכן נכנסים המגיעים לבניין במכוניות דרך החניון. כשהכניסה המועדפת היא מהחניון, מה הפלא שכולם מגיעים במכונית? אם הנהלת הבניין היתה מתעדפת את הכניסה להולכי רגל מחוצות העיר, יכול להיות שבאי הבניין היו מבינים את הרמז.

התיקון הנדרש כאן פשוט: פתיחת הדלת הנכונה. כשזה יקרה, יהיה עוד מרוויח: מתחם שרונה הגווע, וזאת בזכות הידוק הקשר עם 10,000 אנשים שמגיעים לבניין בכל יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker