תכנית המתאר של תל אביב עלולה לעכב מכירת דירות בעיר

מוכרי דירות קיבלו חיובים של עשרות אלפי שקלים ויותר בגין היטלי ההשבחה, שנובעים מאישור תוכנית המתאר החדשה ■ המחלוקת בעניין רבה, ודחיית ההכרעה בנושא עלולה לצמצם את היקף העסקות בעיר

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצפון הישן של תל אביב
הצפון הישן של תל אביב. תצפית ממגדל המאה באבן גבירולצילום: דן קינן

עד שלא תאושר תוכנית מפורטת לבניין בתל אביב, יידחה למארס הדיון סביב גובה תשלום היטל ההשבחה הנובע מתוכנית המתאר הכוללנית של תל אביב - כך, לפי פרסומי מועצת שמאי המקרקעין באתר האינטרנט של משרד המשפטים. ההערכות הן כי עסקות מכר רבות של דירות בתל אביב יושהו עד שיתבהר המצב.

עיריית תל אביב מוצפת בחודשים האחרונים בבקשות למינוי שמאי מכריע עבור נכסים בעיר, מאז נכנסה לתוקף בינואר 2017 תוכנית המתאר הכוללנית - תא/5000. מתוקף התוכנית, מוציאה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב יפו חיובי היטל השבחה - הכוללים גם חיובים הנובעים מאפשרויות ההשבחה שמתירה התוכנית.

התוצאה: מוכרי דירות מקבלים לעתים חיובי היטלים במאות אלפי שקלים, על סמך זכויות בנייה תיאורטיות שמעניקה תוכנית המתאר. במקביל, מקדמות הוועדה המקומית ועיריית תל אביב יפו תיקון חקיקה הנוגע לתוכניות כוללניות, ולפיו תשלום היטל ההשבחה צפוי להידחות עד לאישור תוכנית מפורטת - כאשר לא ברור אם ומתי יאושר תיקון זה.

לאור חוסר הבהירות שנוצר - בו מצד אחד מחייבת העירייה בתשלום מלא של ההיטל, שגדל באלפי שקלים (ועד מאות אלפי שקלים במקרים מסויימים), ומנגד מקיימת חקיקה שתמנע חיוב ללא תוכנית מפורטת - החליטו במועצת שמאי המקרקעין להאריך את מועד הגשת הבקשות למינוי שמאי מכריע. זאת, עד למיצויו של הליך החקיקה, שעשוי להביא לשינוי בחיובי היטל ההשבחה.

הארכה ניתנה עד ל-15 במארס מבלי צורך בהגשת בקשה פרטנית, ונקבע כי סמוך למועד זה ייבחן הצורך במתן ארכה נוספת, בכפוף להתקדמות תהליכי החקיקה. הוועדה המקומית בתל אביב נתנה את הסכמתה לארכה. עם זאת, נותרת אפשרות להגשת ערר לועדת הערר המחוזית או פנייה להליך של שמאי מכריע בטרם תוסדר החקיקה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מצב זה מותיר על כנו את חוסר הוודאות שבו נמצאים בעלי נכסים מאז אושרה התוכנית. נתינת הארכה עד למארס והמתנה לקידום החקיקה עשויות לגרום לעיכוב בסגירת עסקות מכר בתל אביב - שכן, אם יוטלו העלויות בגין תוכנית המתאר, העסקות עלולות להתייקר באופן משמעותי באזורים ומבנים רבים במרכז העיר ובצפון הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker