הנדל"ן בוער: ב. יאיר חוזרת לפעילות - תגייס כ-80 מיליון שקל ותתרכז בדיור עממי

המנכ"ל הנדלר: "יש מספיק דירות יוקרה בתל אביב, חסרות בשוק דירות פשוטות"

רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי

חברת ב. יאיר בשליטת יאיר ויוסף ביטון מתאוששת וחוזרת לבצע עסקאות. בשבועות הקרובים תנפיק החברה סדרת אג"ח חדשה בהיקף של כ-80 מיליון שקל שתאפשר לה לרכוש קרקעות בפריסה ארצית.

ההערכות הן כי בשל התנהלות החברה בשנה האחרונה, לא תתקשה ב. יאיר לגייס את הסכומים הללו, אך החברה תידרש לשעבד חלק מהעודפים שיתקבלו במיזמי נדל"ן למגורים אחרים של החברות דוגמת פרויקט משכנות האומה, הפרויקט המוביל שלה הכולל כ-700 יחידות דיור.

"המטרה שלנו היא המשך פיתוח החברה", מסביר מנכ"ל ב. יאיר, אייל הנדלר. "אנו ניגשים כעת לארבעה מכרזים לפחות, ובמשא ומתן לרכישת מגרשים לבנייה של מאות דירות בפרויקטים במנות קטנות של 50-100 דירות בכל פרויקט בפריסה גיאוגרפית ובאזורי ביקוש טובים, בבאר יעקב, חדרה, נתניה, מודיעין, גדרה, רחובות ופתח תקווה".

השנה האחרונה לא היתה פשוטה לב. יאיר - הנפקות אג"ח של למעלה מ-400 מיליון שקל, נטילת הלוואות בנקאיות במאות מיליוני שקלים, ששימשו את החברה לרכישות יומרניות תמורת מחיר של כ-120 מיליון דולר, וניפחו את מאזן החברה בזמנו ללמעלה מ-1.5 מיליארד שקל, והון עצמי של פחות מ-10 אחוז.

בשנה האחרונה נלחמה ב. יאיר בכל כוחה להישאר מעל המים, לאחר שרבים הספידו את החברה. החברה עצרה השקעות חדשות, התרכזה בקידום מכירות של דירות, במימוש נכסים ושיעבוד מניות בחברה ואף את רכושם האישי כדי לקבל הלוואה מבנק לאומי לצורך החזר חוב למחזיקי אג"ח מסדרה 5. התנהלות החברה הוכיחה בשנה האחרונה שהיא מחזיקה חובות למשקיעים - בניגוד לחברות אחרות היא לא ביקשה תספורת או פריסת חובות. ההתנהלות הביאה להתחזקות מניית החברה בהדרגה במאות אחוזים בשנה האחרונה וכיום מאזן החברה עומד על 1.4 מיליארד שקל והונה העצמי עומד על 12% כ-176.5 מיליון שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בכוונתנו להקים פרויקטים לדיור עממי במחירים של 1-1.5 מיליון שקל ולא פרויקטים לדירות יוקרה. יש מספיק דירות יוקרה בתל אביב ובנתניה ונכון להיום חסרות בשוק דירות פשוטות. אחת הסיבות לעליות המחירים הן משום שיזמים מנסים למתג את הדירות כדירות יוקרה. עלות בניית דירה כזו היא יקרה וכל מיתוג מהסוג הזה מעלה את המחירים".

החתמים בהנפקה צפויים להיות אנליסט ואיי די איי, בדומה להנפקות דומות שביצעה החברה. תשואות האג"ח של החברה נעות בין 5-8 אחוז וההערכות הן כי סדרת האג"ח החדשה תהיה צמודת מדד בשיעור דומה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker