מערכת התכנון תחת מתקפת עתירות אזרחיות שמגישים תושבים

העתירה נגד ותמ"ל גן יבנה, בטענה שהתוכנית תשנה את אופי היישוב, נדחתה ■ במקביל הוגשו ערעורים על תוכניות הוד השרון ואפולוניה

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בגן יבנה. "העתירה נובעת מאינטרס אישי"צילום: אילן אסייג
אריק מירובסקי

מערכת התכנון והתוכניות הגדולות שיוצאות תחת ידיה ממשיכות לצבור עתירות אזרחיות שמוגשות נגדן על ידי תושבים, בהמשך להתנגדויות שנדחות במהלך הדיונים. בשבוע שעבר דחה בית המשפט המחוזי מרכז עתירה של תושבי גן יבנה נגד תוכנית ותמ"ל שאושרה ליישוב, וכמעט במקביל הגישו תושבים מהוד השרון עתירה נגד אישור תוכנית המתאר לעיר, ותושבים מהרצליה הגישו ערעור נגדי לערעור שהגישה המדינה לבג"ץ, על פסילת תכנית הוותמ"ל לאפולוניה.

לטענת העותרים, ארבעה תושבי גן יבנה, החלטת הוותמ"ל לאשר תוספת של 1,546 יחידות דיור ביישוב, מתעלמת מתוכנית המתאר היישובית המקודמת במקביל ואף בלתי סבירה, שכן היא תשנה באופן דרסטי את אופיו הכפרי של היישוב, ותהפוך אותו לעיר.

בית המשפט המחוזי דחה את העתירה ואישר את החלטת הוותמ"ל, שיוצגה בהליך על ידי עורכי הדין אורי קידר וענת בינדר גלעדי מפרקליטות מחוז מרכז (אזרחי). הוא קבע כי התוכנית עונה על צרכים ציבוריים חשובים של מתן פתרון למצוקת הדיור בישראל באמצעות תוספת מאות יחידות דיור, תוך התחשבות בממשק הבינוי הקיים ובאופי המרקם בשולי היישוב גן יבנה. כמו כן, בית המשפט קיבל את טענת המדינה כי מדובר במהלך תכנוני מקיף ומעמיק, שעבר את כל שלבי האישור הנדרשים על ידי אנשי המקצוע המתאימים.

"לא ניתן להתעלם מהרושם כי העתירה נובעת מהאינטרס האישי הצר של העותרים ומרצונם כי היישוב גן יבנה ייוותר כפי שהוא. אל מול אינטרס זה, עומד האינטרס הציבורי אותו מייצגת הוועדה למתחמים מועדפים לדיור, המבקש לתת פתרון חלקי למצוקת הדיור בישראל ומצוי בסדר עדיפות לאומי", כתבה השופטת זהבה בוסתן שדנה בעתירה.

אפולוניה: קרב ערעורים בין המדינה לתושבים

ביום חמישי הגישו שבעה תושבי הרצליה יחד עם עמותת אדם טבע ודין עתירה לבית המשפט העליון נגד הוותמ"ל, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב, רמ"י, ממשלת ישראל, ועדת השרים לענייני דיור, רשות המים, עיריית הרצליה והוועדה המקומית הרצליה, ורשות הטבע והגנים. העתירה כוללת ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לבטל את אישור תכנית הוותמ"ל אפולוניה.

המדינה הגישה לפני כחודש ערעור על פסק הדין, שניתן באוקטובר 2017. בערעור טענה המדינה כי בית המשפט שגה כשקבע שיש לבטל את אישור התוכנית, עקב העדר סקר סיכונים שנילווה לה. העותרים טוענים בעתירתם בין היתר, כי הוותמ"ל לא יכולה לדון בתוכנית כה מורכבת, וזאת עקב נוהלי העבודה החפוזים שלה. לדעת העותרים, יש להעביר את הטיפול בתוכנית אפולוניה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה שדנה בה בעבר, או לוועדה רגילה.

ועד הפעולה של תושבי הוד השרון הכולל כ-400 תושבים - תושבי שכונת הפועלים א' בהוד השרון ותושבים מרחובות האשל, ז'בוטינסקי, שכונת רמת הדר, שכונת נווה הדר ושכונת רמות מנחם - הגיש עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בלוד על החלטתה מלפני כחודשיים של יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז מרכז, שירה ברנד. ברנד החליטה לדחות את בקשתם לערעור לוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה נגד תוכנית המתאר להוד השרון, זאת לאחר שכ-1,800 התנגדויות שהוגשו לתוכנית נדחו על ידי הוועדה.

התושבים מבקשים מבית המשפט, באמצעות עורכות הדין ענת בירן ואינה טל, לבטל את החלטת יו"ר הוועדה המחוזית, ולאפשר להם להגיש ערר על ההחלטה. במקביל הגישו התושבים בקשה דחופה למתן צו ביניים שימנע מהועדה המחוזית לפרסם את התוכנית עד לסיום ההליכים בעתירה.

לטענתם, תוכנית המתאר שאושרה ביולי 2017, היא תוכנית הרסנית לעיר שהתקבלה ללא הפעלת שיקול דעת, ללא תהליך חוקי של שיתוף הציבור, ללא בחינת חלופות ולמעשה היא מציפה את העיר בשכונות חדשות בטכניקה אנטי־תכנונית, "על בסיס מקום פנוי", תוך ניצול פלטפורמה של תוכנית מתאר כוללנית כדי לשחרר כמה שיותר קרקעות חקלאיות לבנייה ולהעשיר את בעליהן של אותן קרקעות על חשבון פגיעה בתושבים הקיימים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker