"חברות היא ערך עליון": מה חיפש עמוס לוזון בדיון המעצר של מנכ"ל דניה סיבוס

ללוזון ולדניה סיבוס פרויקטים משותפים, אך לטענתו אין קשר ביניהם לבין הגעתו לדיון: "לא קיבלנו שום הקלה, כל ניסיון לקשור בין הפרויקט לחקירה המתרחשת מטעה ולא לעניין"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עמוס לוזון, בדיון הארכת המעצר של מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג
עמוס לוזון, בדיון הארכת המעצר של מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג, אתמול צילום: עופר וקנין

"חברות היא ערך עליון ואני הגעתי לדיון כדי לתמוך בו כחבר", אמר איש העסקים עמוס לוזון הבוקר, לאחר שאתמול הופיע לדיון בהארכת מעצרו של רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס. זאת, על אף ששמו לא עלה כמי שנקשר לפרשת השחיתות בראשון לציון, שבמרכזה עומד יו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ דוד ביטן. גינזבורג חשוד במסגרת תפקידו במתן שוחד לדוד ביטן, וכן בהלבנת הון ומס, ובית המשפט השלום בראשון לציון האריך אתמול את מעצרו בשישה ימים.

על פי החשד, דניה סיבוס שילמה מאות אלפי שקלים לביטן בתמורה לקידום האינטרסים שלה בראשון לציון בעת כהונתו בתפקידים ציבוריים שונים בעיר מראשית שנות ה-2000 ועד שהחל את תפקידו בכנסת ה-20, לאחר הבחירות ב-2015. 

ללוזון ולדניה פרויקטים משותפים - כמו פרויקט מחיר למשתכן, שבו זכו בהצעה משותפת שהגישו למכרז שנערך באוגוסט 2016. לוזון הגיע כצופה בדיון על הארכת המעצר, ואולי גם כדי "לבדוק" אם הפרויקטים המשותפים נשארים מחוץ לחקירה.

לוזון הסביר כי הגיע להפגין תמיכה וכי אין בסיס לקשור את הפרויקט של מחיר למשתכן לעניינים הנדונים בחקירה. "הגעתי לתמוך בחבר שלי", אמר לוזון היום ל-TheMarker. "לא הגעתי לדיון בהארכת מעצר של איזה חבר בארגון פשיעה, אלא לדיון בעניינו של חבר קרוב, שותף עסקי וקבלן מבצע, שעובד עבורי כבר יותר מעשור. ברגעים האלה נבחנת החברות האמיתית".

לדברי לוזון, אין קשר בין פרויקט מחיר למשתכן לחשדות שנבחנים. הוא טוען כי מכרזי מחיר למשתכן שקופים, ידועים מראש ומתנהלים בכפוף להוראות רשות מקרקעי ישראל, משרדי הבינוי והשיכון והגורמים המפקחים. "לא קיבלנו שום הקלה מלבד הקלות שב"ס, הניתנות במסגרת המכרז", הסביר לוזון. "אפילו בקשה לחריגה בדירה אחת לא אושרה בוועדה המקומית. כל ניסיון לקשור בין הפרויקט לחקירה המתרחשת מטעה ולא לעניין".

מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג
מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג. החברה לא נקטה נגדו צעדיםצילום: עופר וקנין


לפי חשדות העולים מחקירת פעילותה של דניה סיבוס, החברה העבירה כספים לכאורה לביטן דרך מקורבו, משה יוסף, שנשכר על ידי דניה סיבוב כ"מעאכר" לטפל בקידום ענייניה בעיר. לפי החשד, כדי להסוות את תשלומי השוחד הוציא יוסף חשבונית על "ייעוץ נדל"ן" לדניה סיבוס. הדבר מעלה שוב את תופעת המאכערים הבעייתית בענף הנדל"ן, והצורך של חברות בנייה וקבלנים להפעיל אנשים מטעמם שיקדמו את בקשותיהם וימנעו את התארכות התהליכים בוועדות התכנון.

בדיון בבית המשפט אתמול הסבירה נציגת המשטרה כי לחוקרים נדרשות פעולות חקירה נוספות וכי שחרורו ממעצר של גינזבורג עלול להוביל לשיבוש החקירה. עו"ד איתן מעוז מטעם גינזבורג טען בדיון כי גינזבורג משתף פעולה עם החוקרים ומשיב לשאלות, וכי חשב שאין במעשיו כל רבב.

יחסי עבודה הדוקים

דניה סיבוס מעורבת בשמונה פרויקטים של מחיר למשתכן, אך בתחום זה היא פועלת עם שותפים, כאשר אחת הבולטות היא קבוצת לוזון. בשני פרויקטים בראש העין ובפרויקט נוסף בראשון לציון הן פועלות יחד. במכרז לשטח בשכונת נחלת יהודה בראשון לציון זכו ע.לוזון נכסים והשקעות ודניה סיבוס כבר באוגוסט 2016 ועתה, לפי מעקב שעורך משרד הבינוי והשיכון, הוא נמצא בשלבי בקשה לקבלת היתר, שמקודם בתנאים מסוימים. גורמים המקורבים לוועדות התכנון בעיר מעריכים כי היה קשה ליצור הקלות והחרגות ממפרטי ומכרזי התוכנית, דווקא בגלל שהפרויקטים של מחיר למשתכן חשופים יותר לביקורת ציבורית.

לפי הצעת המכרז, הפרויקט כולל 377 דירות, מהן 314 השתתפו בהגרלה הגדולה לזכאים ביוני. מחיר דירת 80 מ"ר הכוללת מחסן, מרפסת וחניה יהיה כ-1.15 מיליון שקל, ודירת 100 מ"ר תעלה כ-1.4 מיליון שקל.

על התהדקות היחסים וההיכרות העמוקה של לוזון את הפעילות דניה סיבוס ניתן ללמוד מהאסיפה על מכירת דניה שנערכה לפני כחודשיים. לוזון הגיע בהפתעה לאסיפה, והציע לרכוש את דניה סיבוס שבבעלות אפריקה ישראל תמורת 525 מיליון שקל למחזיקי איגרות החוב. לוזון הסביר לאסיפה כי ההצעה מוגשת בשם החברה הפרטית שלו, וכי היא אושרה על ידי הדירקטוריון. לוזון הציע אז 425 מיליון שקל דרך אג"ח לעשר שנים פרוס בריבית של 2% ו-100 מיליון נוספים במזומן מיידי. 

באותה אסיפה אמר לוזון: "החזרתי לכם בעבר כסף גם ללא ביטחונות בדורי, מעולם לא חיכיתי ליום האחרון. אני יודע טוב יותר מרוב המציעים מה המצב של דניה סיבוס, הם שותפים שלי בכמה פרויקטים... ההצעה שלי משלימה את בן משה וכך יהיה לכם פחות כאב ראש בשביל להישאר עם דניה בידיכם. אין אצלי שום תנאים מתלים או בדיקת נאותות, אני נותן צ'ק וממשיך הלאה".

שנה קודם לכן, בנובמבר 2016, פורסם כי קבוצת א. דורי, החברה שבשליטת לוזון, חתמה על הסכם שירותי ניהול לחלק מהפרויקטים המבוצעים באמצעות החברה הבת, דורי בנייה, בידי חברת הנדל"ן דניה סיבוס, וכן למכירת ציוד לדניה סיבוס. אותו ההסכם לקבלת שירותי הניהול מדניה סיבוס נקבע לשנה, והשירות כלל ניהול ביצוע עבודות בפרויקט בנס ציונה ובפרויקט בהוד השרון תמורת 7% מעלות הפרויקט, שירותי ניהול בפרויקט מגדלי הארבעה בתל-אביב תמורת 2 מיליון שקל, וכן שירותי ניהול בדק בכל הפרויקטים הרלוונטיים של דורי תמורת תגמול חודשי של 500 אלף שקל בנוסף לעלות הבדק.

ב-15 השנים האחרונות עבדה קבוצת לוזון בכמה פרויקטים עם דניה סיבוס, ששימשה קבלן משנה לחברה.  

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker