57 פרויקטים, 2,930 דירות - ורכבת קלה: הפעילות של דניה סיבוס וכל ההסתבכויות

חברת הבנייה, שהיום הותר לפרסום שהמנכ"ל שלה חשוד בפרשת השחיתות בראשון לציון, היא אחת הגדולות בישראל ■ בין הפרויקטים הנוכחיים המרכזיים שלה: מגדלי הצעירים בתל אביב, נמל התעופה בתמנע וקריית הממשלה בירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל התעופה רמון בתמנע. אחד מהפרויקטים שבהם מעורבת דניה סיבוסצילום: רשות שדות התעופה

דניה סיבוס, החשודה במתן שוחד של מאות אלפי שקלים לח"כ דוד ביטן ושהמנכ"ל שלה נעצר היום (ד') ל-6 ימים, היא מחברות הבנייה הגדולות והפעילות בישראל. על פי החברה, בימים אלה היא פועלת ב-35 פרויקטים שונים, שבהם היא מקימה כ-1,350 יחידות דיור. עם הפרויקטים היקרים ביותר שבהם היא פועלת כיום נמנים מגדלי הצעירים בתל אביב, שהיקפו נאמד ב-402 מיליון שקל, ושני מגדלי גינדי תל אביב, כאשר כל אחד מהם בהיקף של כ-370 מיליון שקל. כמו כן, החברה מעורבת בייזום והקמת 1,581 יחידות דיור במסגרת מחיר למשתכן.

בין הפרויקטים הבולטים הנוספים שהחברה פועלת בהם אפשר למצוא את פסגת דן ברמת גן, של חברת הייזום נהור בע"מ (220 מיליון שקל); צמרות גליל ים של רננות ייזום והשקעות בע"מ (181 מיליון שקל); מבואות קיסריה של אורורה ישראל שמוקם באור עקיבא (166 מיליון שקל); ומגדל טיים טאואר של שיכון ובינוי ברמת גן (162 מיליון שקל).

במסגרת מחיר למשתכן מעורבת החברה בשמונה פרויקטים ועובדת בהם עם שותפים. בארבעה פרויקטים בשכונת הנרקיסים בראשון לציון ובפרויקט אחד במתחם ב' בשוהם פועלת דניה סיבוס בשותפות עם אפריקה מגורים, ואילו בשני פרויקטים בראש העין ובפרויקט נוסף בראשון לציון היא פועלת בשותפות עם קבוצת לוזון.

נכון לסוף יוני 2017, דניה פעלה ב-22 פרויקטים בבנייה שלא למגורים (526 אלף מ"ר) בהיקף כספי כולל של 1.6 מיליארד שקל. פרויקטים אלה כוללים את הקמתם של נמל התעופה בתמנע, בית חולים אסותא באשדוד, קריית הממשלה בירושלים ומשרד המשפטים בירושלים.

בנוסף, דניה סיבוס מבצעת כמחצית מהעבודות הקבלניות בהקמת התחנות של הרכבת הקלה בגוש-דן, ואחראית לביצוע הצד המזרחי של הפרויקט. מצגת לבנקים שהכינה החברה ופורסמה ב-TheMarker לפני חודשיים חושפת כי היקף השינויים וההוצאות החריגות בפרויקט נאמד ב-220 מיליון שקל, וצפוי להגיע לכחצי מיליארד שקל - על חלקה של דניה סיבוס בלבד.

דרישותיה של דניה סיבוס לתוספות תקציב נובעות מחיכוכים מול נ.ת.ע, החברה הממשלתית האמונה על הקמת הרכבת הקלה, שהתחילו כבר לפני יותר שנתיים, עם עיכוב בכניסת החברה לאתרי העבודה. אל מול טענות לקצב עבודה איטי של הקבלנית, הבעיות הועצמו כשהתגלה שהתכנון ומיפוי התשתיות אינו תמיד תואם את הממצאים בשטח. העתקת תשתיות החשמל, המים, הביוב והתקשורת בחלק מאתרי הכרייה המתוכננים והתקנתם במיקום חדש ארכה כמעט שנה. עוד נרשמו מחלוקות בנושאי פינוי העפר מהתחנות החפורות.

ב-2016 נחשף כי אלכס ויז'ניצר, שהתפטר מתפקידו כיו"ר נ.ת.ע שנה קודם בעקבות מעצרו בפרשת השחיתות לכאורה במוסדות ישראל ביתנו, הועסק לאחר מכן על ידי דניה סיבוס כיועץ. בדניה סיבוס טענו אז כי אין קשר בין העבודה שביצע ויז'ניצר בעבור החברה לבין פעילותה מול נ.ת.ע.

דניה סיבוס הסתבכה גם בפרויקט לסלילת כביש 431, בו זכתה ב-2005. מנהלי החברה דאז נדרשו לגדר את תשומות העבודות בפרויקט, ואולם העדיפו לכאורה לקחת סיכון, ולוותר על הפרמיה שנדרשו לשלם בגין הסגירה המוקדמת של חוזי ההתקשרות. ההימור הזה התברר בדיעבד כטעות. עלויות ביצוע בסך 1.5 מיליארד שקל התבררו כ-1.8 מיליארד שקל בפועל – והסבו לחברה נזקים כלכליים כבדים.

ההסתבכות השלישית בשנתיים

החשדות בפרשת ביטן הן ההסתבכות השלישית של דניה סיבוס בשנתיים האחרונות. לאחר קריסת החניון ב-2016 שהקימה החברה ברמת החייל, נפתחה חקירה פלילית נגד החברה בחשד לרשלנות. כמו כן הרשות להגבלים עסקיים חקרה ביוני האחרון את החשד לתיאום מחירים במכרזים בשוהם. במסגרת החקירה הודיעה הרשות כי היא שוקלת להגיש כתב אישום נגד דניה סיבוס ומנכ"ל החברה רונן גינזבורג, בכפוף לשימוע.

הסתבכות זו מגיעה בעת רגישה עבור החברה, שכן בימים אלה נרקמת עסקת הענק בהיקף של 2.4 מיליארד שקל, להעברת השליטה בדניה ובחברה האם,  אפריקה ישראל מידי לב לבייב לאיש העסקים מוטי בן משה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker