שיא בקצב אכלוס משרדים בת"א: 320 אלף מ"ר ב-2017

על פי סקירת אינטר ישראל, בשנה שעברה נרשמה עלייה של 4.4% בממוצע דמי השכירות בתל אביב ל-104 שקל למ"ר ■ דמי השכירות במשרדים בציר הרכבת הקלה, לאורך דרך מנחם בגין עלו ב-8%

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדרות רוטשילד בתל אביב, ארכיון
שדרות רוטשילד. האזור היקר ביותר למשרדים בתל אביב ובישראל בכללצילום: מוטי מילרוד

קצב האכלוס של משרדים ברמה גבוהה (Class A) בתל אביב שבר את כל השיאים בחציון השני של 2017, והגיע ל-230 אלף מ"ר. בסך הכל, בשנה שעברה אוכלסו כ-320 אלף מ"ר של משרדים, שטח שקול לחמישה מגדלים. כך מוסרת חברת אינטר ישראל, במסגרת סקירת השוק לחציון השני של השנה שעברה. עליית המחירים הגדולה ביותר בתל אביב נרשמה לאורך ציר מנחם בגין, שבו תעבור גם הרכבת הקלה.

על פי הדו"ח של אינטר ישראל, המשמשת כסוכנות המקומית של החברה הבינלאומית Cushman & Wakefield, המגדלים הבולטים שנוספו למלאי המשרדים בתל אביב בשנה האחרונה היו שני מגדלי אלון, שהוקמו דרומית למגדל אלקטרה ברחוב יגאל אלון בעיר, שהוסיפו כ-120 אלף מ"ר ומגדל עזריאלי שרונה עם כ-116 אלף מ"ר. עיקר הביקושים הגיעו מחברות ההיי-טק, ומתוך היצע השטחים שהתווספו, אוכלסו כ-67%, דבר שהוריד את שיעור התפוסה בחציון הנוכחי לכ-92% לעומת החציון הקודם, שבו השיעור היה כ-96% (כולל בני ברק ורמת החייל).

סקירת השוק התבססה על כ-2.9 מיליון מר שטח משרדים ביותר מ-150 מגדלים יוקרתיים בגוש דן. לצורך הניתוח הסטטיסטי, נלקח מדגם שכלל 87 מגדלים בשטח כולל של כ-2.2 מיליון מ"ר. מגדלים המשמשים דייר בודד או מספר מצומצם של דיירים ואין בהם תחלופה של דיירים, לא נלקחו במדגם.

בתא נסקרו שישה צירי מער (מרכז עסקים ראשי) מרכזיים – רוטשילד, שאול המלך, ציר החוף, מנחם בגין, יגאל אלון ורמת החייל. בנוסף נסקרו ציר הבורסה ברג, וה-BBC בבני ברק.

כתוצאה ממהירות האכלוס, גם נרשמה עליית מחירים בתל אביב: "בחציון הנוכחי נרשמה עלייה נוספת של כ-4.4% בדמי השכירות במע"ר ת"א, שהגיעו ברמת גמר בממוצע ל-104.4 שקל למ"ר לעומת כ-100 שקל למ"ר בחציון הראשון של 2017. זאת, לאחר שבחציון ההוא ראינו ירידה של 1% ביחס לחציון השני של 2016. ניתן לייחס את העלייה לביקושים החזקים", מסביר יורם בלומנטל, שותף באינטר ישראל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כאשר כוללים את בני ברק ורמת החייל, דמי השכירות עומדים בממוצע על כ-98 שקל למ"ר לעומת כ-94 שקל למ"ר בחציון הקודם, עלייה של כ-3.7%.

פייסבוק, אמזון, איירון סורס ואחרים, יחד עם חברות החללים המשותפים, עומדות בראש רשימת השוכרים של השטחים שהצטרפו בחציון השני של השנה. חלק ניכר מהשוכרים הגדילו את שטחי המשרדים שלהם באופן משמעותי, ובכך תרמו לאכלוס שנרשם בחציון זה, כמו גם לעלייה בדמי השכירות במע"ר תל אביב.

האזור היקר ביותר למשרדים בתל אביב ובישראל בכלל, הוא ציר רוטשילד, שבו דמי השכירות החודשיים הממוצעים זינקו מ-112 שקל למ"ר ל-117 שקל למ"ר, ברמת גמר מלא.

בציר שאול המלך נרשמה עלייה של כ-1%, לכ-108 שקל למ"ר לעומת כ-107 שקל למ"ר בחציון הקודם.

ואולם, את ההפתעה בסקירה סיפק ציר מנחם בגין, הכולל את מגדלי עזריאלי, מגדל סונול, מגדל לוינשטיין ועוד. שנים עמד ציר שאול המלך במקום שני אחרי רוטשילד, מבחינת דמי השכירות הממוצעים. בחציון השני של 2017, ציר מנחם בגין עקף אותו, שעה שנרשמה בו העלייה החדה ביותר במחירים (כ-8%). דמי השכירות הממוצעים עומדים על כ-115 שקל. מצד שני, שיעור השטחים הפנויים רשם גם הוא עלייה חדה לכ-10.8% לעומת כ-3% בחציון הקודם. זאת, בעקבות מגדלי היוקרה החדשים באזור זה, הכוללים את מגדלי הארבעה ועזריאלי שרונה.

אחת מההערכות לעליות המחירים החריגות הללו היא שבעלי הנכסים והחברות השוכרות מסתכלות קדימה אל מועד סיום הרכב הקלה. במגדלים שונים שמרוחקים מציר הרכבת, מוצעים שאטלים מתחנות הרכבת בתל אביב, כדי להקל על העובדים להגיע אליהם.

בציר יגאל אלון, נרשמה ירידה של כ-1% בדמי השכירות הממוצעים לרמה של כ-97 שקל, לאחר שבחציון שלפניו. שיעור השטחים הפנויים זינק לרמה של כ-16.5% לעומת כ-0.6% בחציון הקודם, זאת בעקבות השלמת בנייתם של מגדלי אלון TLV.

במתחם הבורסה ברמת-גן מחירי השכירות נותרו ברמה של 91 שקל למ"ר, בדומה לחציון הקודם, ואילו המקומות הזולים ביותר למשרדים באזור תל אביב הם קו החוף, בני ברק ורמת החייל, שם רמת השכירות החודשית מגיעה ל-78 שקל למ"ר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker