משרד התיירות לרוכשי הדירות במרינה בהרצליה: הסבו הדירות למלון

משרד התיירות מיישם בכך פסקי דין שאסרו על השימוש למגורים בבנייני המרינה שבחוף הים ■ במהלך היום, יחתמו מנכ"ל משרד התיירות וראש עיריית הרצליה על מכתב לרוכשי הדירות, בו הם דורשים מהם להתקשר בתוך שנה עם חברת ניהול מלונאית

שלומית צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומית צור

משרד התיירות ועיריית הרצליה מעלים הילוך במלחמתם נגד 500 רוכשי הדירות במרינה, המיועדות להשכרה מלונאית ולא למגורים. רוכשי הדירות יקבלו היום מכתב המחייב אותם לפעול לפי פסקי הדין בפרשת המרינה בהרצליה ולהעמיד את דירות הנופש שרכשו להשכרה מלונאית ולא למגורים. במהלך היום, יחתמו מנכ"ל משרד התיירות נועז בר אור וראש עיריית הרצליה יעל גרמן על מכתב שיועבר לרוכשי הדירות במרינה בחוף הים בהרצליה, בו הם דורשים מבעלי הדירות להתקשר בתוך שנה עם חברת ניהול מלונאית.

המכתב, יהווה למעשה יישום של פסקי הדין במחוזי ת"א וביהמ"ש העליון, אשר אסרו על השימוש למגורים במרינה שבחוף הים, וקבעו שהדירות צריכות לעמוד לשימושו של הציבור הרחב למלונאות. בחודש דצמבר 2006 פסק בית המשפט העליון כי הדירות במרינה בהרצליה, למעט אלו שנמכרו לפני דצמבר 1999, ישמשו כדירות נופש, שבעליהן יצטרכו להשכיר אותן כיחידות מלונאיות.

הפרשה החלה בעקבות עתירה של החברה להגנת הטבע שטענה כי חוף הים צריך להיות נגיש לציבור ולא לאוכלוסית העשירון העליון. בחודש דצמבר 99' הוציא שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי גורן הגדרה למונח "דירות נופש". גורן פסק כי דירות נופש יהיו כפופות לחובת השכרה מלונאית ולא ניתן יהיה להשתמש בהן כדירות מגורים רגילות.

בעלי הדירות שקנו את דירותיהם לאחר פסק הדין של ביהמ"ש המחוזי בת"א מדצמבר 99', חתמו מראש על חוזה ובו הצהירו כי ידוע להם על ההליכים המשפטיים ועל פסק הדין שקבע כי דירות הנופש מיועדות למלונאות ולא למגורים.

לאחר שתמו ההליכים המשפטיים בעקבות החלטת בית המשפט העליון, גיבשו הוועדה המקומית ומשרד התיירות מתווה ליישום פסקי הדין. לפי המתווה, רוכשי דירות הנופש ימסרו את היחידות לידי חברת ניהול מלונאית, שתעמיד את היחידות להשכרה מלונאית לציבור הרחב, ותעביר תקבולים לרוכשי היחידות בגין חלקם היחסי ברווחים מהשכרתן המלונאית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי המתווה, החל מה-1/4/11, יחוייבו רוכשי הדירות להשכיר את יחידות הנופש לתקופה שלא תפחת מ-9 חודשים מידי שנה. רוכשי היחידות יוכלו להשתמש ולשהות ביחידותיהם לתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים במצטבר, מדי שנה.

"הצעדים הננקטים עתה ע"י משרד התיירות ועיריית הרצליה, הנם צד נוסף של המשרד לשמירה על יעודי הקרקע התיירותיים המעטים ולמניעת שימוש לא מלונאי ביחידות". אמר מנכ"ל משרד התיירות, נועז בר-ניר. "הצעדים הננקטים עתה ע"י משרד התיירות ועיריית הרצליה, הנם צד נוסף של המשרד לשמירה על יעודי הקרקע התיירותיים המעטים ולמניעת שימוש לא מלונאי ביחידות. צעד זה יביא להגדלת ההיצע המלונאי באזורי התיירות המובהקים, דוגמת אזור המרינה בהרצליה ויענה על הצורך בחדרי מלון, אשר צפוי לגדול בשנים הקרובות".

בשנים האחרונות ניסו יזמי המרינה להיאבק במהלך שימנע את הפיכת המרינה לשכונת מגורים יוקרתית, בין השאר תוך הגשת תביעת נזיקין אישית כנגד ראש העריייה יעל גרמן אשר הוסרה בסופו של דבר.

"מדובר בהישג תקדימי וחשוב", אמרה ראש העירייה יעל גרמן. "יישום פסקי הדין על ידי רשויות השלטון, עיריית הרצליה ומשרד התיירות, מסמל ניצחון של מאבק ציבורי עיקש ותקיף כנגד אלו שמנסים לנגוס באופן בוטה בזכותו של הציבור הרחב ליהנות מהים, אשר מהווה נכס תיירותי ולאומי חשוב עבור כולם".

עו"ד ליאור כץ, שותף במשרד עורכי הדין ד"ר רענן הר-זהב, ייצג את עיריית הרצליה בתיקי בתי המשפט וכיום, מייצג את העירייה ביישום המתווה שנקבע לאחר פסק הדין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker