"עסקת הנסון-משאב עשויה להביא להשתלטות של נשר על שוק הבטון"

מחר ייערך בנושא דיון בוועדת הכספים; "מחירי המלט בישראל גבוהים והם צפויים לעלות בעקבות העסקה"

גיא ליברמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא ליברמן

מאת גיא ליברמן וצבי זרחיה

המחלקה לפיקוח תקציבי בכנסת מעריכה כי רכישת המחלקה לפיקוח תקציבי בכנסת מעריכה כי רכישת הנסון על ידי חברת משאב מקבוצת כלל תעשיות וקונצרן IDB שבשליטת נוחי דנקנר, תביא להקטנת רמת התחרות בשוק הבטון בישראל. לאור העובדה שקיום העסקה מותנה באישורה של הרשות להגבלים עסקיים הבוחנת את משמעותה על שוק הבינוי הישראלי, לאמירה מסוג זה תתכן השפעה גדולה על עצם קיום העסקה. עמדת המחלקה לפיקוח תקציבי מתפרסמת לקראת דיון שמתוכנן להתקיים מחר בשעות הבוקר בועדת הכספים של הכנסת בנוגע לעסקה לרכישת הנסון ישראל על ידי משאב.

לדברי מנהל המחלקה, עמי צדיק, שוק המלט, בו שולטת IDB באמצעות חברת נשר (המהווה מונופול בתחום המלט) וכן שוק הבטון אליו מבקשת זו להיכנס כעת באמצעות רכישת הנסון ישראל שהיא יצרנית הבטון השניה בגודלה בישראל, מתאפיינים ברמת ריכוזיות גבוהה בשל מיעוט שחקנים בשוק. צדיק טוען כי עובדה זו היא שמאפשרת רמת מחירים גבוהה בשוק המלט בישראל לעומת שכנותיה: "ניתוח שוק המלט ומוצריו מעלה כי נדרשות רפורמות בשוקי חומרי הגלם לבנייה, לרבות בשוק המלט, במטרה לשכללם ולהביא לירידת המחירים בהם".

צדיק מוסיף ומסביר כי רכישת הנסון ישראל תיצור מצב של אינטגרציה אנכית בענף: "רכישת הנסון על-ידי מונופול המלט נשר, מהווה אינטגרציה אנכית, כלומר השתלטות של חברה העוסקת בייצור מוצר כלשהו על חברה אחרת הפועלת במעלה או במורד שרשרת השיווק". לדבריו לעסקה יהיו מספר השלכות לא חיוביות על המשק כשהראשונה היא ירידה ברמת התחרות בשוק הבטון בישראל: "נשר מספקת כיום את רוב רובו של המלט הנדרש לייצור בטון על-ידי החברות הפועלות בתחום. שליטה של מונופול המלט על חברת הבטון השנייה בגודלה, עשויה להביא להשתלטות איטית של נשר על שוק הבטון תוך יציאה של מתחרים מהשוק, בגין אפליית מחירי המלט ליצרני הבטון השונים תוך העדפת הנסון ישראל, יצירת יתרון תחרותי לנשר בשוק הבטון על חשבון מתחרותיה, תוך ניצול הידע התמחירי שיש לה כיצרנית המלט עיקרית".

השלכה נוספת לדבריו של צדיק היא חיזוק מעמדה של נשר עצמה: "כבר היום יש לנשר כוח מיקוח גבוה מול לקוחותיה בכלל ומול יצרני הבטון בפרט. רכישת יצרנית הבטון השנייה בגודלה עשויה לחזק את כוח השוק של נשר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדבריו השלכה נוספת תהיה פיקוח רופף על פעולתן של חברות מקבוצת IDB שמחזיקות בנוסף לנשר גם חברות שמוכרזות כמונופולים בתחום חומרי הנפץ למחצבות (חברת חרושת חומרי נפץ) ובתחום שינוע המלט (על ידי חברת תעבורה תפזורת שהיא חברה פרטית בשליטת משפחת לבנת שהיא מבעלי גרעין השליטה ב IDB): "נשר מפוקחת על-ידי רגולאטורים שונים (לרבות הרשות להגבלים עסקיים והממונה על המחירים במשרד התמ"ת). הניסיון מלמד שהחברה מצליחה להתמודד עם הרגולציה המוטלת עליה ומחירי המלט עולים בשיעור גבוה. מעורבות החברה בתחומי שינוע המלט וחומרי נפץ יכולה להעיד על קושי רגולאטורי להתמודד עם קבוצת עסקים הפועלת בכמה שווקים קרובים. המסקנה היא כי חדירה של יצרנית המלט לשוק הבטון עשויה להקשות על פיקוח יעיל".

הדיון בכנסת שעתיד להתקיים מחר בבוקר, יעשה ביוזמת ח"כ חיים אורון (מרצ) שמתנגד לקיום העסקה. בדיון צפויים לקחת חלק נציגים מטעם התאחדות הקבלנים, ומטעמה של קבוצת IDB צפוי להיות נוכח מנכ"ל משותף בכלל תעשיות, צביקה לבנת.

דובר משאב בתגובה: "הטענה כי רכישת הנסון תוביל לשינוי בתחרות הינה טענה שאין לה אחיזה במציאות, טענה לא מבוססת המשקפת חוסר הבנה של שוק המלט והבטון.על פי חוות דעת שהוכנה עי הכלכלן הראשי לשעבר של רשות ההגבלים העסקיים, מנחם פרלמן ממשרד סוארי, ואשר מתבסס על תשתית עובדתית מקיפה וניתוח כלכלי תחרותי, חברת הנסון מהווה פחות מ- 15% משוק הבטון בו פועלים מתחרים רבים ואף גדולים ממנה ומתחרה בשוק בו חסמי הכניסה נמוכים. בנוסף מצביע הדו"ח על כך שאין כל תרחיש כלכלי הגיוני שמוביל לשינוי מבנה בשוק המלט או בשוק הבטון. בנוסף קבע פרלמן כי המיזוג לא יוביל להעלאת מחירי המלט או הבטון. משאב פנתה בבקשת מיזוג במסגרת הליך מקובל וסדור וממתינה להחלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, אשר אמונה על שמירת התחרות בשווקים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker