לאחר הגסיסה האטית: התחנה המרכזית הישנה בת"א תיהרס - ובמקומה תיבנה מכללה לאמנות

על שטח התחנה ומבנה המשרדים, שהוקמו לפני כ-70 שנה, תקים מכללת מנשר את משכנה החדש ■ עיריית תל אביב תשאיר את התחנה בבעלותה ותייעד אותו לשימוש ציבורי כמו גינה ומוסדות חינוך

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

לאחר גסיסה אטית שנמשכה יותר מ-15 שנה, עיריית תל אביב תהרוס את התחנה המרכזית הישנה בעיר בימים הקרובים, והשטח ישנה את ייעודו למכללת אמנויות ושטחי ציבור. חברת אגד פינתה אתמול סופית את הרציפים האחרונים שעוד שימשו בשנים האחרונות אוטובוסים וקווי נסיעה בודדים. בשנים האחרונות הפכה התחנה המרכזית הישנה וסביבתה הקרובה לסמלים של הזנחה וריקבון חברתי.

פינוי שנמשך 16 שנה

ב-1967 הונחה אבן הפינה של התחנה המרכזית החדשה, הגדולה ממנה בהרבה, אך התברר כי גם הליכי התכנון והבנייה של תחנה זו היו לקויים מאוד. בנייתה התארכה הרבה מעל המצופה ורק ב-1993, אחרי עיכובים רבים, נפתחה התחנה החדשה, שעד היום נחשבת לאחד המבנים מעוררי הביקורת הגדולים ביותר במדינה.

ממועד פתיחת התחנה המרכזית החדשה, לפני כ-16 שנה, פעלה עיריית תל אביב כדי לפנות את התחנה הישנה, אך ההליכים היו אטיים והתחנה המשיכה לפעול במתכונת מצומצמת. הבעיה היתה, שמשום שאגד לא פינתה את השטחים והמשיכה להפעיל בה קווי אוטובוסים, נעצרו בה כל תוכניות ההשקעה, מה שהשפיע לא רק על מתחם התחנה, אלא הקרין על כל הסביבה שהלכה והידרדרה ונהפכה למוקדי זנות, פשע, סמים ועובדים זרים ששוהים בתנאי מגורים בלתי אנושיים.

נכון להיום, נותרו במקום הרציפים ומבנה המשרדים בן 1,300 מ"ר. בכוונת העירייה להשאיר את המתחם בבעלותה ולייעד אותו לשימושים ציבוריים כמו גינה ומוסדות חינוך. בשלב הראשון הקצתה העירייה כשלושה דונם מתוך המגרש לטובת הקמה של מכללת מנשר ללימודי צילום, תיאטרון וקולנוע. יתר המגרש בשטח של כשבעה דונם נמצא בתכנון וישמש לצרכי ציבור נוספים, אם כי טרם נקבע מהם יהיו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מנשר תבנה את הבניין החדש שלה במקום במבנים הקיימים שיהרסו. המבנה החדש צפוי להתפרס על פני שטח של כ-5,000 מ"ר בנוי, שיבנו בשני שלבים לפי קצב הגידול של המכללה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker