הרפורמה במינהל: הימין, השמאל והירוקים ניצחו בקרב - המלחמה עוד לא הסתיימה - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרפורמה במינהל: הימין, השמאל והירוקים ניצחו בקרב - המלחמה עוד לא הסתיימה

דחיית ההצבעות על הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל לשבוע הבא מהווה ניצחון למאבק של אלפי פעילים של תנועות נוער וגופים חברתיים - מארגוני שמאל ותנועות ירוקות ועד הציונות הדתית ■ פעילים במאבק: נפעיל את כל הציבור

תגובות

>> מי שהגיע לכנסת שלשום, היום שבו החלו ההצבעות על החוק להנהגת רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, לא יכול היה לפספס את חניכי תנועות הנוער שהפגינו עם שלטים בכניסה למשכן נגד הצעת החוק - אבל הם היו רק חיל החלוץ במחנה ההתנגדות. אליהם חברו 260 נציגי ארגונים חברתיים שעצרו את חברי הכנסת, ולחצו עליהם להתנגד. וכולם קיבלו הנחיות והוראות מהחמ"ל, "חדר המלחמה" של מטה המאבק נגד החוק, שפעל בלשכתה של ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) אשר נלחמה בחירוף נגד החוק.

כבר עכשיו ניתן להכתיר את המאבק ברפורמת הקרקעות, כמאבק החברתי-ערכי הגדול ביותר שנערך בישראל בשנים האחרונות, מאבק שחצה גבולות פוליטיים וערכיים ואיחד לתוכו אלפי פעילים של ארגונים חברתיים, תנועות נוער, תנועות לאיכות סביבה וח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה: יחימוביץ (עבודה), אורי אורבך, דניאל הרשקוביץ וזבולון אורלב (הבית היהודי) שבקואליציה וכן עתניאל שנלר ונחמן שי (קדימה), אורי אריאל (האיחוד הלאומי), ניצן הורביץ (מרצ) ודב חנין (חד"ש). למרות שלא מדובר בלוביסטים מקצועיים, ואולי בגלל שההתרשמות היתה שמדובר בתנועת מחאה אותנטית, הרושם שעשו המתנגדים היה כביר. פעילי מטה המאבק שלחו מאות מיילים אישיים אל חברי הכנסת, פנו אליהם בשיחות טלפון למכשיר הסלולר שלהם, הגיעו ללשכתם, הציפו אותם במכתבים ואפילו שלחו אליהם שקיות עם חול. משמרות מחאה מיוחדות הוצבו מול בתיהם של שרי מפלגת העבודה - על מנת שיזכרו לפני שהם נכנסים לאאודי הממשלתית שאין לגזול את קרקעות ישראל.

תוצאת המאבק ניכרה היטב שלשום במליאת הכנסת. חמישה שרים ושני סגני שרים ממפלגת העבודה נעלמו מהמליאה כאילו בלעה אותם האדמה. מי שנותר מטעם מפלגת העבודה היו ארבעת המורדים (איתן כבל, עמיר פרץ, יולי תמיר ואופיר פינס) וכן הח"כים המתנגדים: שלי יחימוביץ ויו"ר הסיעה דניאל בן סימון. זאת, למרות שלפי ההסכמים הקואליציוניים מחויבים חברי הכנסת האלה לתמוך ברפורמת הקרקעות.

גם המשנה לרה"מ, השר משה יעלון, שהודיע לנתניהו על התנגדותו לחוק עזב את המליאה. בקרב המתנגדים נמנו גם ח"כ ציפי חוטבלי (ליכוד), ח"כ דני דנון (ליכוד) וסגן השר איוב קרא.

כתוצאה מהיעדר רוב על סעיפי החוק, נאלץ נתניהו לדחות את המשך ההצבעות על החוק. ההצבעות על הרפורמה יתקיימו ככל הנראה ביום רביעי הבא (ראו מסגרת). נתניהו לא העריך את עוצמת המאבק העממי נגד החוק ואת השפעתו על חברי הכנסת - וספג מפלה בכך שדחה את ההצבעות.

"למכור אדמות זה צורם"

אחד ממארגני המאבק הוא פעיל תנועת דרור ישראל (גוף העל של בוגרי תנועת הנוער העובד והלומד) אורי מתוקי. בשגרה הוא עוסק בפעילות התיישבותית של בוגרי צבא בפריפריות ובנושאי חינוך מטעם התנועה. לפני חודשים מספר נחשף לרעיון מכירת הקרקעות כחלק מהרפורמה במינהל, וחש שמדובר במשהו המנוגד לציונות ולכל הערכים עליהם הוא מחנך.

"מאז שהקווים הכלליים של ראש הממשלה בנימין נתניהו התפרסמו, נדלקו אצלנו נורות אדומות. כל הנושא של מכירת קרקעות נראה לנו מאוד בעייתי", אומר מתוקי. "ב-4 במאי השנה יצאנו להפגין בפעם הראשונה נגד התוכנית. היינו חבורה של בערך עשרה פעילי תנועות נוער מהשומר הצעיר, מחנות העולים ודרור ישראל, וקיימנו הפגנה קטנה נגד מכירת קרקעות מול משרד ראש הממשלה. לצערנו, ועדת השרים החליטה לאשר את הרפורמה המוצעת והנושא תפס תאוצה".

כך קרה שבמקביל להתקדמות ניסוח הצעת חוק הרפורמה, פעילותם של מתוקי וחבריו התעצמה אף היא. "לפני כמה חודשים ראיתי מייל ששלח לי חבר. ברגע הראשון זה נראה כמו משהו שאתה מעיף הצידה, אבל משהו משך אותי לקרוא הלאה. לא עבר זמן רב והבנתי שאין שום אופציה אחרת מאשר לקחת חלק פעיל נגד מכירת הקרקעות", מספרת ניבה לכטמן (24) מחיפה.

לכטמן החלה להגיע להפגנות ולפעול במישור הסברתי. "דיברתי עם המון אנשים על מנת שיבינו במה מדובר, בהם חברי כנסת ועוזרים פרלמנטריים. שלחתי גם כמה שיותר טוקבקים על כתבות בנושא שהתפרסמו באינטרנט. לטעמי הבעיה היתה ועודנה שאנשים לא מספיק מודעים לנושא".

גם הפרופ' לכימיה ג'ררדו ביק מאוניברסיטת בר אילן הצטרף למאבק: "לפני 30 שנה עליתי מארגנטינה, אבל אני עדיין זוכר שבבר מצווה תרמתי לקרן הקיימת לישראל על ידי רכישת אדמות בישראל. נכון, זה היה משהו סמלי, אבל זה דבר שלא אשכח, וכשהיום מחליטים למכור אדמות זה צורם לי".

ביק לא מתנגד לרפורמה אלא לעצם מכירת קרקעות. "אני בטוח שגם מצביעי ליכוד רבים לא ידעו שזה מה שנתניהו רוצה, יש חוסר מודעות של הרבה אנשים שאם היו יודעים היו מרימים קול צעקה - שכן זה ציפור הנפש של הרבה מאוד אנשים".

הח"כים אינם בקיאים בפרטים

יומיים לפני ההצבעה בכנסת, ביום שני, הקימו ארגונים חברתיים וסביבתיים "חדר מצב" שמטרתו לפנות לכמה שיותר חברי כנסת ושרים ולהניאם מלהצביע בעד הרפרומה. בין המצטופפים במשרדי ארגון אדם טבע ודין בתל אביב היו נציגי הארגונים אדם טבע ודין, חיים וסביבה, האגודה לזכויות האזרח, מגמה ירוקה, ידידי כדור הארץ המזרח התיכון, הקשת הדמוקרטית המזרחית, האגודה לצדק חלוקתי, מרכז השל ופרויקט שתי"ל.

"הקואליציה שנוצרה מיוחדת מאוד כי היא משלבת ארגונים חברתיים וסביבתיים. לא כל יום קורה שיש מטה אחד של כל הארגונים המובילים. היה קל מאוד להקים את המטה ולפעול יחד, וזה נבע מההבנה שזה נושא קריטי ובלתי הפיך", אומר גיל יעקב, מנכ"ל הארגון הסביבתי מגמה ירוקה.

לדבריו, כעת משנדחתה ההצבעה, מתארגנת פעילות המשכית: "בשבוע הבא אנחנו נפעיל את כל הציבור שהצטרך למאבק כדי להשפיע על מקבלי החלטות, נמשיך לעבוד מול כל חברי הכנסת והמטרה היא שהרפורמה תיפתח לדיון מעמיק ולא תאושר עכשיו".

"המערכה הבאה תהיה יותר קשה"

נדיה מוגילבסקי, עו"ד באגודה לצדק חלוקתי, פעלה ישירות מול חברי הכנסת והשתמוממה להיווכח עד כמה אינם בקיאים בדברים. "דיברתי עם העוזר של ח"כ יעקב ליצמן והוא שאל אותי מה דעת הקואליציה. חשבתי שהוא מתכוון לקואליציה של הארגונים, אבל הוא התכוון לקואליציה בכנסת. סיימתי את השיחה עם תחושה שהוא בכלל לא ידע על מה החוק והוא רק רצה לדעת את עמדת קואליציה. זה היה מדהים בעיניי. היו כמה חברי ליכוד שתפסו את עצמם והודיעו שהם יתנגדו לחוק. אני חושבת שהם הבינו את המשמעות האמיתית של הרפורמה - העברת שטחים בנויים ופתוחים לבעלות פרטית".

למרות ריבוי הארגונים, חלוקת התפקידים ביניהם היתה מסודרת. בין היתר תנועות הנוער נשלחו להשפיע על הח"כים מהמחנה הפוליטי שאליו הן משתייכות. כך, חניכי גרעיני נחשון של בני עקיבא פנו לחברי כנסת מהבית היהודי. גורמים שמזוהים עם הימין דיברו עם חברי כנסת מהליכוד.

ואכן, הם עשו את שלהם. בכנסת לא זוכרים מאבק דומה שבו לתנועת ההתנגדות מהשטח היתה השפעה גדולה כל כך על חברי הכנסת והשרים, אפילו מהקואליציה. "במאבק נגד חוק הקרקעות מדובר במקרה נדיר שבו הערכים פשוט ניצחו את הפוליטיקה. היה כוח מאורגן של חבר'ה מתנדבים שהזכיר את הכוח בשטח כפי שהיה לברק אובמה. המדובר במאבק של אנשים שאכפת להם מהמדינה, היודעים לגשר על מחלוקות בינם לבין עצמם. ראינו כאן עבודת שטח טובה ומאוד יסודית שהשפיעה באופן ישיר על השרים וגרמה לדלדול בשורות הקואליציה", אמרה יחימוביץ. "המאבק נגד הפרטת הקרקעות הוא מאבק עממי, נקי מאינטרסים כלכליים".

ואולם איומו משלשום של נתניהו לפטר שרים וסגני שרים שיצביעו נגד החוק ובכלל זה איומו שלא לחוקק את "חוק סלומיאנסקי" שיגרום לניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) לחזור לכנסת במקומו של השר דניאל הרשקוביץ עלול לגרום לח"כים מורדים בקואליציה ליישר קו.

יחימוביץ מודה כי "המערכה הבאה תהיה קשה יותר כיוון שהקואליציה מאיימת על חברי הכנסת המתנגדים. גם אם הסיכויים שלנו לנצח במאבק הם אפסיים, אנו נלחמים עד הרגע האחרון כי זה המאבק החברתי הכי צודק".

נתניהו לוחץ לקיים את ההצבעות על הרפורמה במינהל ביום רביעי

>> רה"מ בנימין נתניהו לוחץ לקיים את ההצבעות על הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל ביום ד' הקרוב. נתניהו מבקש להתחיל את ההצבעות ביום ד', ולהמשיכן במקרה הצורך ביום ב' שלאחר מכן.

באופוזיציה טוענים כי לפי התקנון לא ניתן לקיים את ההצבעות ביום רביעי אלא לכל המוקדם ביום חמישי שבו חל צום ט' באב והכנסת סגורה. יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) בוחן חוות דעת משפטיות שלפיהן כן ניתן לקיים את ההצבעות כבר ביום ד'.

בניסיון לגייס רוב בעד הצעת החוק מגבש המשנה לרה"מ משה יעלון פשרה שתאפשר את תמיכתו שלו כמו גם ח"כים מהימין כמו ציפי חוטבלי ודני דנון (ליכוד) ואחרים.

יעלון קיים שיחות עם ח"כים בקואליציה מהבית היהודי ומהליכוד והוא מציע לשנות את ההצעה לאפשר את מכירת הקרקעות בחוק לפיו חכירת הקרקעות תהיה לדורות או תיקבע "מכירה ליובל" כלומר ל-50 שנה בלבד. במקביל לכך, יו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק הודיע שלשום לנתניהו כי חברי מפלגתו יתמכו בהצעת החוק.

צבי זרחיהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם