יש תמורה לאגרה: חקלאים ממושב יד רמב"ם יפוצו ב-31 מיליון שקל בגין סלילת כביש 6

בתוספת ריבית והצמדה יסתכם הפיצוי ב-53 מיליון שקל; כל חבר במושב יקבל כ-300 אלף שקל

רנית נחום-הלוי

<<חקלאים ממושב יד רמב"ם יפוצו ביותר מ-300 אלף שקל כל אחד, ובסך הכל בכ-31 מיליון שקל, בגין כ-1,100 דונם שהיו שייכים למושב והופקעו לשם סלילת מחלף בכביש 6 - כך הכריע השמאי יוסף רייטן שמונה מטעם ועדת הערר של מחוז מרכז. חברת כביש חוצה ישראל תישא ב-70% מעלויות הפיצוי, שבהן נכללים 8.2 מיליון שקל שכבר העבירה לחברי המושב. הוועדה המקומית תשלם את היתרה.

ב-99' הגישו תושבי המושב תביעה לוועדה המקומית בגין הנזקים שנגרמו להם, בסכום כולל של 21.5 מיליון דולר. הוועדה לא השיבה, והתושבים פנו לוועדת הערר לתכנון ולבנייה מחוז מרכז. עו"ד עופר שוייצר, שותף במשרד יעקב סלומון לפשיץ ושות', שייצג את חברי המושב, הגיש ערר נגד הוועדה המקומית וחברת כביש חוצה ישראל. בערר נטען כי שינוי הייעוד גרם לפגיעה בלתי הפיכה בפרנסת חברי המושב והוריד את ערך השטחים, וכי הכביש יוצר מטרדי רעש חמורים.

השמאי המכריע רייטן קבע הערכה שמאית של 31 מיליון שקל, או 53 מיליון שקל כולל ריבית והצמדה מאז 95'. החישוב נערך לפי תחשיב גבוה של 12,350 דולר לדונם של קרקע שייעודה הוסב, לעומת הערכות קודמות לקרקע חקלאית שהיו בסך 3,000-5,000 דולר לדונם. החישוב למקרקעין שגובלים בשטחי התוכניות וניזוקו נעשה לפי 8,250 דולר לדונם.

ההחלטה טעונה את אישור ועדת הערר. עו"ד שוייצר אמר בתגובה כי "עד היום שולמו סכומים נמוכים משמעותית מערכן הריאלי של הקרקעות. ההחלטה היא תקדימית, ולכן תעניק בעתיד לקיבוצים ולמושבים פיצוי ראוי שישקף נאמנה את שווי הקרקע".

מזכיר המושב, דניאל אביטן, אמר: "לפי הערכות ראשוניות שלנו, כל חבר מושב יקבל כ-300 אלף שקל. חיכינו 10 שנים לכסף הזה. במהלך השנים חלק מחברי המושב שנלחמו הלכו לעולמם. אני לא יודע אם זה פיצוי הולם, אחרי הכל היא נמוכה מהערכה השמאית שהגשנו. אך אנחנו רוצים לסיים את הפרשה ולקבל מה שמגיע לנו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker