אקרשטיין משתלטת על שוק הריצוף - והמחירים מזנקים - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אקרשטיין משתלטת על שוק הריצוף - והמחירים מזנקים

התחרות הפרועה בתחום הריצוף למדרכות הביאה לסגירת שתיים משש היצרניות בתחום, ולרכישת מכונות הייצור שלהן בידי אקרשטיין - השולטת לפי הערכות ב-50% מהשוק ■ המחירים בענף טיפסו בעד 35%, והרשויות המקומיות ייאלצו לשלם הרבה יותר על פיתוח עירוני

תגובות

<< ענף הריצוף העילי בישראל, שעוסק בתחום האבנים המשתלבות ואבני השפה במדרכות הערים, סוער וגועש: שתיים מתוך שש היצרניות והמשווקות של האבנים שעליהן אנו דורכים בכל יום נסגרו בשנתיים האחרונות. הסיבה: מתח רווחים נמוך, שנובע מתחרות פרועה וממוסר תשלומים נמוך של הענף. לפי הערכות, ההכנסות בענף הן 200-300 מיליון שקל בשנה.

במקביל לסגירת שתי החברות, העלו היצרניות הנותרות בשוק את המחירים בשיעורים ממוצעים של 20%-35% לעומת 2008. בנוסף, בחודשים הקרובים מתוכננת עליית מחירים בשיעור של 10%. בדיקת TheMarker מגלה כי עד כה נספגו עליות המחירים על ידי קבלני התשתיות, הרוכשים את אבני השפה מהיצרניות. חלק מהקבלנים שרויים בקשיים כבדים, בין היתר בשל ההתייקרויות בתחום. הם אף מזהירים כי בקרוב כל הרשויות המקומיות, שהן קהל היעד העיקרי, ירגישו בעליות המחירים וייאלצו להוציא יותר כסף מהקופה הציבורית כדי לרצף את מדרכות הערים. המשמעות תהיה האטה בקצב הפיתוח העירוני, פחות רחובות משופצים ואף האטה בקצב הפיתוח של שכונות חדשות.

עליות המחירים המסיוויות החלו לקראת סוף 2007 ובתחילת 2008. באמצע 2007 רכשה חברת אקרשטיין תעשיות, שבשליטת משפחת אקרשטיין, את כושר הייצור (מכונות ייצור. ג"ל) של אחת ממתחרותיה הקטנות שנסגרה - חברת דרגושינסקי, שהחזיקה בנתח משוער של 10%-15% מהשוק. מזה שנים רבות נחשבת אקרשטיין למובילה בתחום, ולפי הערכות לאחר הרכישה היא הגדילה את אחיזתה ל-50% מהשוק. זמן קצר לאחר הרכישה העלתה אקרשטיין את מחירי מוצריה. מהלך זה גרר עליית מחירים דומה מצד המתחרות - איטונג, נתיבי נוי, וולפמן וסלע.

כך למשל, מחירה הממוצע של אבן ריצוף משתלבת מלבנית אפורה בגודל 20X10 (ס"מ) במחירון הרשמי מפברואר 2007 היה 49.8 שקל. מחירון אפריל 2008 מראה כי אותו מוצר נמכר ב-61.5 שקל - עלייה של 23.6%. במקרה אחר, מראים המחירונים משתי התקופות עלייה של 19% באבן ריצוף מסוג לידו. במוצר מסוג אבן טרנטו מסותת, נרשמה עלייה ממוצעת של 16%, והדוגמאות עוד רבות.

איפה הממונה?

לא חלפו שבעה חודשים מאז שפירסמה אקרשטיין את מחירון אפריל 2008, ושוב העלתה החברה את המחירים: "בעקבות התייקרות מחירי התשומות ובהמשך להחלטת הנהלת החברה מ-10 בספטמבר 2008, אנו נאלצים להעלות את מחירי המחירון של מוצרי החברה" - כך הופיע במכתב רשמי שנשלח מאקרשטיין לקבלני תשתיות בתחום. במכתב הודיעה החברה על עליית מחירים של מרבית המוצרים בשיעור של 10%.

מתחרותיה של אקרשטיין לא נותרו אדישות, והעלו אף הן את המחירים בשנית. ששון הר-סיני, מנכ"ל איטונג - שמחזיקה בנתח שוק של כ-25% - מסביר כי "בניגוד לאקרשטיין, לנו אין מחירון וכל עסקה מתנהלת במשא ומתן פרטני. בשנתיים האחרונות המחירים של מוצרינו עלו בשתי מנות. הסיבה היא העלייה במחירי התשומות שמהן אנחנו מייצרים את המוצרים שלנו. אם בודקים שמונה שנים לאחור, מגלים שאין קורלציה בין מחירי התשומות לבין העליות במחיר, זאת בשל התחרות העצומה בענף. העובדה ששתי חברות בתחום נסגרו בשנתיים האחרונות מעידה על הרווחיות הצפופה שקיימת בענף".

בסך הכל עלו מחירי האבנים המשתלבות בשיעורים ממוצעים של 20%-35% מ-2007 ועד לסוף 2008. בשבועות האחרונים נרשמות עליות מחירים נוספות בתחום מצד כל החברות. לדברי כמה קבלני תשתיות, שוב זו אקרשטיין שמושכת את כל השוק למעלה.

לדברי הקבלנים, גם הפעם עליית המחירים של אקרשטיין נובעת מכך שיצרנית נוספת יצאה מהשוק. במאי רכשה חברה בת של אקרשטיין את כושר הייצור של חברת נתיבי נוי מיבנה, שבשליטת אשטרום תעשיות, לאחר שהאחרונה החליטה לסגור את המפעל - שפעל במשך 25 שנה - שבו עבדו כ-45 עובדים.

באקרשטיין הסבירו כי מכונות המפעל מיועדות לעבור לרומניה, וכי המהלך לא נועד להגדיל את נתח השוק שלה בישראל. כך או כך, צפויה אקרשטיין להגדיל את נתח השוק שלה - ולו בשל הוואקום שייווצר מעצם גריעתו של שחקן שמחזיק ב-15%-20% מהתחום.

"נתח השוק של אקרשטיין לאחר חיסול נתיבי נוי יהיה 60%-65%, ותהיה לה שליטה על המחירים" - כך טען פעיל ותיק בתחום האבנים המשתלבות במכתב ששיגר לרשות להגבלים עסקיים כבר לפני חודש. במכתב הוא התריע מפני השתלטות של אקרשטיין על התחום. ואולם פנייתו לא זכתה למענה.

ברשות להגבלים עסקיים אמרו ל-TheMarker כי הם לא קיבלו פנייה רשמית בנושא מאקרשטיין, ולכן מנועים מלהגיב. באקרשטיין דווקא טוענים כי פנייה לרשות אכן בוצעה, ו"העסקה בוצעה והושלמה בהתאם להוראות כל דין, ובפרט הוראות חוק ההגבלים העסקיים".

מעבר לכך סירבו באקרשטיין להתייחס להעלאת המחירים שהיא מבצעת כיום, ואף הכחישו קשר אפשרי בין רכישת מכונות המפעל של נתיבי נוי לתעריפי החברה. "אקרשטיין-רומניה לא רכשה את חברת נתיבי נוי, אלא רק את הציוד היצרני של החברה, לאור סגירת המפעל, במטרה להציבו במפעל המיועד לקום ברומניה", נמסר מהחברה.

הציבור ישלם

קבלני התשתיות, שמצויים בין כה במצב קשה בשל המשבר שהביא לעצירת פרויקטים רבים בישראל, זועמים על עליות המחירים בתחום ומרגישים בעיקר חנוקים. ברשויות המקומיות לא מוכנים לקבל את עליות המחירים, תוך התבססות על התחרות בין הקבלנים.

בעקבות המצב הקשה, מצאו את עצמן בשנה החולפת כמה חברות ותיקות בתחום קבלנות התשתיות, כמו אלי בראשי ובניו ויעקב כפרי, מגישות בקשות להקפאת הליכים בבתי משפט לאור מצבן הפיננסי העגום. אמנם בשני המקרים לא הריצוף העילי היה הגורם שהפיל אותן, "אבל מחירי הריצוף העילי ודאי שלא עזרו לנו", מעיד הבעלים של אחד מהן.

הקבלן חזי רקובסקי מספר כי הוא ממשיך לעבוד, למרות הקשיים. לדבריו, "את העיריות לא מעניין כלום - הן רוצות מחירים נמוכים. יש כיום קבלנים שעובדים בלי רווח. יש להם מערך שעובד ומשרדים, והם לא יכולים להרשות לעצמם לדחות עבודות - על אף שהן לא רווחיות. מצב כזה, שבו חברות ותיקות פושטות רגל, צריך להדליק נורה אדומה. לא מדובר בחברות שאיבדו כיוון. מדוע בראשי, שבנה את כל ירושלים, נמצא בקשיים? זה לא נורמלי".

קבלן אחר מראשון לציון (שסירב להזדהות בשמו מחשש שיצרני הריצוף העילי "לא יתנו לו הנחות", לדבריו) אומר כי גם העיריות לא יוכלו להתחמק עוד מלשלם יותר לקבלני התשתיות. "מי שישלם את החשבון זה למעשה כולנו. בטווח הארוך הרשויות ידפקו. הקבלן אולי נאלץ לספוג את עליית המחירים בשנתיים האחרונות, אבל כעת ברשויות המקומיות יהיו חייבים לשלם יותר כי הן יבינו שבעבור הקבלן המחיר עלה והוא חייב לעבוד ברווח כלשהו".

בתגובה לטענה כי אקרשטיין משתלטת על השוק נמסר מהחברה: "נתח שוק הריצוף העילי בישראל (ובכלל) קשה להערכה, מאחר שקיימות חלופות רבות לריצוף עילי, כגון אבנים משתלבות, אספלט, אבן טבעית, בטון יצוק ודקים מעץ. לגבי נתח השוק של אקרשטיין, בעקבות סגירת מפעל נתיבי נוי בישראל - להערכתנו הוא לא ישתנה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם