בשורות טובות לענף הנדל"ן בישראל: רשות המסים החליטה לבטל את מס המכירה ולצמצם את מס הרכישה

מדרגת הפטור ממס לרכישת דירה עלתה ל-850 אלף שקל; תחולת ההקלות מה-1 באוגוסט; ברשות החלו בבחינת ההשלכות הכלכליות של השינויים מתוך כוונה להכלילם כבר בחוק ההסדרים הקרוב

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בשורות לענף נדל"ן בישראל: מס המכירה בעסקות המקרקעין בוטל, ומס הרכישה צומצם. ההקלות יחולו על עסקות שנחתמו החל מה-1 באוגוסט.

ב-TheMarker

ברשות החלו בבחינת ההשלכות הכלכליות של השינויים מתוך כוונה להכלילם כבר בחוק ההסדרים הקרוב. ואמנם בחוק התקציב שאושר אמש בממשלה נכלל ביטול מס המכירה, ומדרגת הפטור ממס לרכישת דירה יחידה, הועלתה ל-850 אלף שקל, כאשר מדרגת המס השנייה (3.5%) תחול על עסקות שבין 850 אלף שקל ל-1.3 מיליון שקל; ומדרגת המס השלישית (5%) רק על רכישת דירות מעל 1.3 מיליון שקל.

מס המכירה (אשר בא תחת מס הרכוש ההיסטורי), מוטל על מכירת נכסי מקרקעין (למעט דירת מגורים) בשיעור של 2.5% משווי הנכס הנמכר. המס נתגלה במשך השנים כלא אפקטיווי, וכוחו פחת בהדרגה. במסגרת תיקון 50 לחוק מיסוי מקרקעין (2001) נקבע כי מס המכירה יחול רק על נכסים אשר נרכשו לפני נובמבר 2001 וכי אף יוכר כהוצאה למס שבח.

עם זאת, המס לא בוטל, אף שהניב למדינה הכנסות נמוכות יחסית (150-200 מיליון שקל לשנה), ולמרות שהיה כרוך בעיוות אפשרי, משום שהוטל גם על מי שמכר נכס בהפסד. ברשות המסים קיוו כי ביטולו יביא לעידוד העסקות בנדל"ן ולהפחתת חסם המס במכירת נכסים היסטוריים.

לעומת זאת, הכנסות המדינה מגביית מס הרכישה מוערכות ב-2 מיליארד שקל לשנה. כיום, מוטל מס זה בשיעור של 5% על קרקעות או נכסים מניבים, ובאופן מדורג על דירות מגורים: רכישת דירת מגורים יחידה בשווי של עד 600 אלף שקל פטורה ממס; על רכישת דירה יחידה בשווי של 600-744.5 אלף שקל (או על רכישת דירה שנייה עד סכומים אלה) מוטל מס בשיעור 3.5%; ועל דירות בשווי גבוה יותר - מס בשיעור של 5%. מדרגות המס מתעדכנות אחת לשלושה חודשים ובוחנים את האפשרות לצמצם את נטל המס באמצעות הגדלת מדרגת הפטור.

יועצה המשפטי לשעבר של רשות המסים, עו"ד מאיר מזרחי, אמר כי המדובר "בצעד מבורך אשר יוכל לקדם עסקות רבות במשק ומסיר את אי הוודאות בה היה נתון בשבועות האחרונים. מס שמכניס 150-200 מיליון שקל בשנה אינו מצדיק את הפרוצדורה שהושקעה בו ויש לברך על ההחלטה".

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון אמר: "אנו שמחים כי לאחר קמפיין אחרון שניהלה ההתאחדות ומגעים ממושכים מול האוצר - הובנה נחיצות המהלך. עם זאת, אנו מאמינים כי זהו רק צעד אחד בדרך לביטולו המוחלט של מס הרכישה. זהו מס נטול היגיון כלכלי, המוטל רק משום שקל לגבות אותו ולא משום שנכון לעשות כן. יש לזכור כי הקושי ברכישת דירה בישראל עודנו גבוה ביחס לעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ