רוצים עוד 3 קומות? רק תבקשו מעיריית תל אביב

ועדת התכנון בת"א אישרה לבניין חדש תוספת אחוזי בנייה בשל תוכנית לחיזוק מבנים - אף שהתוכנית מתייחסת רק למבנים שנבנו לפני 1980 ■ התוכנית היזמית שאושרה מתבססת על תוכניות שאינן חלות על המגרש, ובחלקה אף מנוגדת לתוכנית האב לשכונת שפירא שאושרה רק לפני כשנתיים ■ העירייה: "בקשת היזם הגיונית"

גיא ליברמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא ליברמן

>> הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית תל אביב אישרה באחרונה באופן תקדימי תוספת קומות לבניין מגורים חדש מכוח תמ"א 38 - התוכנית לחיזוק מבנים נגד רעידת אדמה שחלה רק על בניינים ישנים שנבנו עד 1980. התוכנית היזמית שאושרה מתבססת על תוכניות שאינן חלות על המגרש, ובחלקה אף מנוגדת לתוכנית האב לשכונת שפירא שאושרה רק לפני כשנתיים.

את התוכנית לבניית בניין בן 22 דירות יזמה חברת דן גת בע"מ שבשליטת דן וינשטיין, שבבעלותה מגרש ריק ברחוב מסלנט 20 בשכונת שפירא. גודלו של המגרש 750 מ"ר, והוא בעל שיפוע תלול: חלקו הגבוה פונה לרחוב מסלנט, וחלקו הנמוך פונה לרחוב השילוח.

התוכניות החלות על המגרש כיום מאפשרות בנייה של שתי קומות בלבד ובהן שש דירות. מדובר בתוכנית ישנה, וסביר אמנם להניח שכל תוכנית שהיתה מוגשת לעירייה לבנייה על המגרש היתה מזכה את בעליו בהגדלת זכויות הבנייה. ואולם, במקרה זה הוועדה אישרה בקשות מפליגות.

ב-2006 אושרה תוכנית האב של שכונת שפירא שבסיסה הוא שמירת אופי הבינוי הקיים בשכונה באמצעות הגבלת גובה הבנייה עד 3.5 קומות, תוך איסור על מתן הקלות גובה. היזמים ידעו כי האזור שבו נמצא המגרש מסומן בתוכנית האב כ"אזור ללא שינוי". ואולם, בתוכנית שהגישו מופיעה בקשה להגדיל את אחוזי הבנייה מ-50% ל-264% משטח המגרש, וזאת לשם בניית בניין בן 6 קומות בחזית ו-8 בעורף. בקשתם זו של היזמים מנוגדת לתוכנית האב. נראה כי גם בחלומותיהם הוורודים ביותר לא העלו היזמים על דעתם כי כל דרישותיהם יתקבלו.

התוכנית הראשונה שעליה מתבססים בדן גת על מנת להגדיל את אחוזי הבנייה היא תוכנית 2408 (הרחבות דיור שפירא1), שאושרה ב-1989 לצורך שיפור תנאי הדיור בשכונה. בעוד שתוכנית זו חלה על מגרשים סמוכים, על המגרש שבידי דן גת לא חלה תוכנית זו. בוועדה המקומית, משום מה, לא התרשמו מכך והסכימו להחיל אותה גם על המגרש המדובר. אחת אפס לדן גת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התוכנית השנייה שבגינה התבקשה הוועדה המקומית להגדיל את אחוזי הבנייה היא תוכנית ג1, המתירה בנייה של 40% על גגות בתים ברחבי העיר תל אביב. גם במקרה זה התקבלה הבקשה. שתיים אפס לדן גת.

התוכנית השלישית שביקשו היזמים להחיל על המגרש היא תמ"א 38 - אף שזו כלל אינה חלה על בניינים חדשים. בוועדה המקומית היו מי שנדהמו מאישור הבקשה להחיל את תמ"א 38. שלוש אפס לדן גת.

"החלת תמ"א 38 על מבנים חדשים אינה משרתת את מטרת התוכנית: חיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. החלתה על מבנה חדש מהווה תקדים מסוכן מאין כמוהו אשר יעקר את התמ"א מתוכנה", כך אמרה חברת המועצה מיטל להבי שהגישה ערר נגד אישור התוכנית. לדבריה, "יש חשש כי תוכנית זו תהווה סנונית ראשונה בתכנון הסותר את תוכנית האב".

תגובת עיריית תל אביב: "איננו חושבים כי מדובר בתקדים, אך המשמעות של התוכנית אכן ברורה לנו, ולכן נערכו כמה ישיבות בנושא שלאחריהן הוחלט כאמור לאשר את התוכנית. זה נכון שתמ"א 38 אינה חלה על מבנים חדשים, אך מכיוון שהבניין הסמוך זכאי לתוספת הבנייה שהתמ"א מאפשרת, יש היגיון בבקשת היזם. הסיבה לכך היא שאם דיירי הבניין הסמוך יבקשו להגביהו לפי תמ"א 38, עלול להיווצר מצב שהבניין החדש יהיה נמוך ממנו. כדי למנוע מצב זה, הוחלט להיענות לבקשת היזם".

עד לסגירת הגיליון לא התקבלה תגובת היזם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker