שדות החיטה היו חלק מנוף ילדותו של רוני יצחקי - אולי זו הסיבה שהוא הימר עליהם והרוויח בענק

יצחקי הוא נינו של מייסד היישוב באר יעקב והבעלים של קרקעות רבות בישראל ■ חבר של יצחקי: "אף אחד לא מבין את הכח של יצחקי" ■ "נכון, הוא קיבל ירושה, אבל הוא פיתח את הכל" ■ הוא עשה מהקפים קטנים קטנים פעילות ענקית" ■ קווים לדמותו של איש עסקים חשאי

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

שדה חיטה פתוח הוא נוף ילדות מוכר עבור איש העסקים רוני יצחקי. בילדותו נהג אביו, יעקב, לקחת אותו ואת אחיותיו לראות את שדות החיטה בנגב שאותם המשפחה עיבדה בשנות ה-50 לאחר שנחכרו מקיבוצי הדרום. בנסיעות שבהן התוודעו הילדים להיסטוריה המשפחתית הם למדו בוודאי שכסף לא צומח על העצים, אבל נוכחו לדעת שכסף יכול לנבוע מהאדמה, שמאז ומתמיד היתה מקור ליצירת עושרה של המשפחה.

עוד לפני קום המדינה היו בבעלותה של משפחת יצחקי עשרות אלפי דונמים באזור המרכז, אך עד לפני כמה עשורים המשפחה התפרנסה דווקא מחיטה - קציר, קנייה ומכירה. כך שבשוק ההון אולי הופתעו לפני כשלוש שנים לשמוע על כך שיצחקי רכש ברוסיה שדות חיטה בשטח כולל של שני מיליון דונם, אך בעבור יצחקי עצמו מדובר היה במהלך טבעי.

"הוא עשה את המהלך תוך תכנון קפדני. ראה את השטחים, בדק איזה טרקטורים צריך לקנות, דיבר עם אנשי המקום. כל הסיפור הזה מאוד מתחבר אליו", אומר אחד מבני משפחת יצחקי. מחירי החיטה, שהכפילו את עצמם בשנתיים האחרונות, הוכיחו שאבות-אבותיו של יצחקי ידעו היטב לאיזה עסקים כדאי להיכנס. החיטה הרוסית אמורה להניב ליצחקי הרבה מאוד מזומנים - לפני כחודש פורסם שהוא מתכנן להנפיק את עסקי החיטה בבורסה הרוסית לפי שווי שוק מוערך של 750 מיליון דולר אחרי הכסף.

את העסקה לרכישת שדות החיטה ביצע יצחקי דרך חברת Rav Agro Pro הפועלת ברוסיה, ושותפים בה איש העסקים שמעון ויינטרוב וקרן capital RP המנוהלת על ידי רפי ברבר, אחד מחבריו הקרובים של יצחקי. שותף נוסף הוא קונגלומרט המזון Cargill Foundation. היקף אחזקותיו של יצחקי בחברה הוא כ-40%. לפי סוכנות רויטרס, ההנפקה היתה אמורה להיערך בתחילת יולי, אבל משבר הסחורות בשוק הרוסי גרם לדחייתה. עתה, על רקע הנפילות בבורסה הרוסית בעקבות מלחמת רוסיה-גיאורגיה, קשה עוד יותר לדעת מתי עסקה זו תצא לפועל. מקורות בשוק ההון העריכו השבוע שההנפקה תצא לפועל עד אוקטובר. לפי הערכות חלקו של יצחקי בחברה לאחר ההנפקה יהיה כ-200 מיליון דולר.

יצחקי, 50, הוא אחד מאנשי הנדל"ן העשירים בישראל. הוא שולט בעסקי נדל"ן, היי-טק, סחורות, ספנות ועוד. הוא נחשב גם לאחד החשאיים שבהם, שנמנע באדיקות מכל חשיפה בתקשורת. מתחת למעטה הדיסקרטיות והחשאיות הוא הצליח לצבור הון רב, שהוערך בעבר ב-350 מיליון דולר, אף שמקורביו סבורים כי מדובר בסכום גבוה בהרבה. בנוסף, הוא יצר קשרים עם דמויות בכירות בכלכלה ובחברה הישראלית, והוא אחד מהאנשים המקושרים ביותר במשק. הוא אמנם מעדיף לבלות בחברת חוג מצומצם של משפחה וידידים, אך יש לו לא מעט חברים וידידים מתחומי הבידור, התקשורת, הפוליטיקה והעסקים, כמו איש התקשורת יאיר לפיד ואיש העסקים אבי רואימי, המקורב למו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אחד מקרובי משפחתו של יצחקי מסביר כי הימנעותו מחשיפה תקשורתית היא החלטה אסטרטגית, שאותה קיבל כבר בימיו הראשונים כאיש עסקים. "גם הטייקונים הכי גדולים הם בני אדם - קוראים מה שכותבים עליהם בעיתון ונעלבים כשמשמיצים אותם", הוא אומר. "ישראל לא מפרגנת לאנשים שהצליחו, היא דווקא מגמדת אותם. בלונדון הוא מתקבל בכבוד, בניו יורק הוא מתקבל בכבוד, רק בישראל אומרים 'הנה יצחקי, מי יודע מה הוא גנב בשביל להגיע לאן שהוא הגיע'".

יצחקי - איש עסקים הסולד ממניירות כמו לבוש יוקרתי ונהג צמוד, אף שבבעלותו מטוס פרטי - נותר חידה גם עבור אלה שעובדים אתו. פעיל בשוק ההון, המכיר את יצחקי היטב, אומר: "יש אנשי עסקים מסוימים שמחפשים כוח, שליטה, כבוד. הוא לא אחד כזה. אפילו אלה שקרובים אליו לא באמת יודעים מה מניע אותו".

"כל הזמן שומעים על משפחת עופר ויצחק תשובה, אבל אף אחד לא מבין את הכוח של רוני", אומר אחד מחבריו. "נכון, הוא קיבל ירושה, אבל הוא פיתח את הכל. הוא עשה מהיקפים קטנים פעילות ענקית. סוד ההצלחה שלו, בין השאר, הוא הדיסקרטיות". חלק מחבריו הקרובים של יצחקי, וגם הרחוקים יותר, סירבו לדבר על הטייקון הישראלי, היות שהם יודעים עד כמה הוא חרד לפרטיותו.

צחי פישביין, מנכ"ל אופיס דיפו לשעבר וחבר של יצחקי, מסביר שיצחקי הוא אדם צנוע, שאינו זקוק לחשיפה. "הוא מאוד עניו באופן יחסי להצלחתו הכלכלית הגדולה. הוא לא צריך את התקשורת בשביל העסקים. עסקיו רחוקים, רובם מחוץ לישראל, והתקשורת לא יכולה להועיל לו", הוא אומר.

בחינת הקריירה של יצחקי ושיחות עם אנשים שבכל זאת הסכימו לדבר עליו מעלות תמונה של איש עסקים שאפתן, שתמיד ידע לנצל הזדמנויות שניקרו בפניו - לא רק ירושת הנדל"ן המשפחתית, אלא גם קשרים עם חברי ילדות שפתחו עבורו דלתות בחו"ל. גם קשרים פוליטיים כאלה ואחרים בוודאי לא הזיקו לו לאורך הדרך. לדברי קרוב המשפחה, הרגולציה הממשלתית היא דבר נוסף שממנו סובל יצחקי בישראל, ולכן בשנים האחרונות הוא מעדיף לרכז את עסקיו בחו"ל. "רגולציה שמוציאה את הנשמה הבריחה הרבה אנשים טובים מישראל, ויצחקי הוא אחד מהם. אני יכול להגיד לך בציניות שרק כשיוצאים מישראל, מבינים כמה קל לעשות עסקים בחוץ".

עם זאת, חלק נכבד מהונו עשה יצחקי דווקא בישראל. יחסית לטייקונים אחרים, שמו לא נקשר בענייני הון-שלטון למרות קשריו הרבים, בין השאר עם רשויות מקומיות שבהן יש לו אינטרסים. ליצחקי יש ענייני רגולציה רבים בישראל עקב פעילותו בתחומי הנדל"ן והחיטה. הוא מחזיק בחלק גדול ממלאי החירום של החיטה בישראל ובכל מלאי חיטת המספוא, ובידיו קרקעות רבות במרכז שבגינן הוא צריך אישורים שונים ממוסדות המדינה.

מחיטה לנדל"ן

יצחקי, שלו אחות גדולה ואחות קטנה, נולד וגדל בראשון לציון. אבי-סבו, יעקב, עלה לישראל ב-1907 מהקווקז, וייסד את המושבה באר יעקב שקרויה כיום על שמו. אדמות רבות במושבה הקטנה - שצפויה לה תנופת פיתוח אדירה בשנים הבאות - שייכות למשפחת יצחקי המורחבת, שרכשה קרקעות רבות גם בבני ברק, שם שכנו הממגורות שבהן אוחסנה החיטה. באזור זה שוכן כיום מרכז הקניות דיזיין סנטר השייך למשפחה, ובו נמצאים משרדי משפחת יצחקי.

יעקב יצחקי, אביו של רוני, היה בשנות ה-60 וה-70 קבלן בסדר גודל בינוני שבנה יחד עם אחיו פרויקטים קטנים יחסית באזור באר יעקב, ראשון לציון ורחובות.

יצחקי, מהנדס בניין בהכשרתו, הצטרף לעסקי המשפחה בשנות ה-80, לאחר שירות צבאי בחיל המודיעין. באותה תקופה הופשרו אדמות חקלאיות רבות, ומחירי הנדל"ן באזור המרכז החלו לעלות. אחיותיו של יצחקי - מישאלה שולמן והדר יצחקי-בר, הנשואה ליועץ המשפטי החיצוני של עיריית ראשון לציון, רועי בר - מחזיקות באחוזים מהחברות השונות של המשפחה, שכולן נכללות ב"קבוצת יצחקי".

פרויקט "צמרות" שעל גבול הרצליה-רמת השרון - ארבעה מגדלי יוקרה שנבנו בשנות ה-90 - נחשב עד היום להצלחה המשמעותית הראשונה של רוני יצחקי בחברה המשפחתית. אביו אמנם סייע מאחורי הקלעים בפרוצדורות של קניית הקרקע ואישורים שונים, אך רוני יצחקי נחשב למי שדחף את הפרויקט.

ב-1995, קצת אחרי שפרויקט צמרות יצא לדרך, נעצר יצחקי בגין חשד שהעלים הכנסות במאות אלפי דולרים. הדבר קרה בעקבות מידע מחשיד שהתקבל עליו ממס הכנסה וממס רכוש.

ממסמכים שנתפסו בביתו ובמשרדו של יצחקי עלה כי בחלק מחוזי המכירה של דירות היוקרה לא נרשמו מלוא התקבולים מהלקוחות, וכי חלק גדול מהכספים לא הופיעו בחוזים ולא דווחו. אלא שבסופו של דבר החקירה העלתה חרס.

"לא רק שלא קרה כלום, אלא שמס הכנסה שלח התנצלות. מישהו ניסה להעליל עליו איזו עלילה", אומר מקורב ליצחקי. עורך דינו במקרה זה היה פיני רובין, היועץ המשפטי של בנק הפועלים, קבוצת יצחק תשובה ובכירים נוספים במשק.

יצחקי מתגורר כיום עם משפחתו בפנטהאוז בפרויקט צמרות, עם בריכת שחייה פרטית. אשתו, ד"ר יעל יצחקי, היא מרצה למינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב וממייסדות עמותת נטע לקידום נשים בתחום התעסוקה, שמשרדיה שוכנים במתחם צמרות. הוריו של יצחקי מתגוררים אף הם בפרויקט.

נדל"ן חובק עולם

לפני עשר שנים קיבל יצחקי את מושכות ההנהגה של הקבוצה מידי אביו, יעקב. האב בן ה-80 עדיין נושא בתואר יו"ר הקבוצה ומקפיד להגיע מדי יום למשרדיה. "עד היום יש לו את הכבוד של ראש השבט, על אף שהוא לא פעיל בעסקים באופן יום-יומי. עבור רוני, המלה של אביו קדושה", אומר מקורב למשפחה.

קבוצת יצחקי בנתה גם פרויקטים אחרים בישראל, ועתידה לבנות רבים נוספים - בין השאר במתחם המרינה בהרצליה, באזור קיבוץ גליל ים ובאזור התעשייה בכפר קאסם (ראו מסגרת). חברת יצחקי נכסים, האחראית על נכסי הנדל"ן המניב של הקבוצה, ביקשה לגייס 550 מיליון שקל בהנפקה של איגרות חוב פרטיות שנערכה לפני כשנה. בפועל, גייסה החברה 270 מיליון שקל.

עסקים נוספים של יצחקי בישראל נעשים באמצעות חברת רודמקו הבורסאית, המנהלת את פעילות החיטה והתבואה של הקבוצה. עם זאת, כיום חברה זו נחשבת קטנה במונחים כספיים ביחס להיקף עסקיו האחרים, רובם פרטיים. יצחקי הוא גם שותף בחברת בראק קפיטל, שבאמצעותה הוא מחזיק בנדל"ן ברחבי העולם, רובם בארה"ב. חברה נוספת שבה שותף יצחקי היא אטלס נכסים, המחזיקה נדל"ן במזרח אירופה, כמו הילטון ורשה, ונסחרת בבורסה הלונדונית.

לפני ארבעה חודשים נכנס יצחקי לעסקים גם עם חברת מגדל ביטוח, שאתה הקים חברה חדשה לצורך השקעה בפרויקטי נדל"ן ברחבי העולם. עסקה זו היא רק עדות אחת לכך שחשאיותו של יצחקי לא מעיבה על השם הטוב שיש לו בשוק ההון הישראלי. "הוא בחור מאוד רציני שיודע מה הוא רוצה", אומר ראובן אבלגון מבית ההשקעות רוסאריו. "איש מאוד מיוחד, ישר והגון. כשהוא לא מבין משהו, הוא שואל, לא מרפה עד שהוא לא מבין עד הסוף".

איש מפתח להבנת הקריירה העסקית של יצחקי הוא שמעון ויינטרוב, שייסד ב-1992 את החברה הבינלאומית בראק קפיטל. החברה מחזיקה משרדים ברחבי העולם, ובשנות פעילותה ניהלה פרויקטים של נדל"ן, בעיקר בארה"ב ובאירופה, בהיקפים של יותר מ-8 מיליארד דולר. "אנחנו חברים מכיתה א', עוד כשבראשון לציון היו הרבה יותר חולות מבניינים. מאז שמרנו על קשר רציף. ב-1996 התחלנו להיות שותפים", מספר ויינטרוב.

גם מקורביו של יצחקי מסכימים כי השותפות עם ויינטרוב היתה נקודת מפנה בקריירה שלו. עד אז הוא היה הקבלן שהפך את העסק של אביו לאימפריית נדל"ן ישראלית, וגורמים בשוק ההון מעריכים שאלמלא החיבור עם ויינטרוב, יצחקי לא היה פורץ לחו"ל בקנה מידה שכזה.

על דבר אחד אין מחלוקת: בראק קפיטל הזניקה את יצחקי לגבהים שלא ידע קודם - נדל"ן פרוס כמעט בכל רחבי תבל, רובו תחת חברות פרטיות, וחלקו בשותפות עם אנשי עסקים בכירים ברוסיה ומזרח אירופה. כך למשל, יצחקי הוא שותף ברשת בתי אבות באנגליה עם ישראלי שחי שם. ברשימת שותפיו הישראלים של יצחקי נמצאים גם נועם לניר, ואיש העסקים רפי ברבר המחזיקים עמו באטלס נכסים.

בתחילת דרכם המשותפת בבראק קפיטל השניים עבדו באופן צמוד - יחד עם רונן פלד, מייסד נוסף של החברה - והיו מושקעים זה בעסקי זה. ויינטרוב היה שותף הן בעסקי החיטה והן בעסקי הנדל"ן של יצחקי. עם השנים הצטמצמו האחזקות המשותפות של השניים וכיום יצחקי מעורב בפחות מ-25% מבראק קפיטל, ואילו ויינטרוב מעורב בשיעור דומה בחברות שונות של יצחקי. במקביל, לפני כשנתיים החל יצחקי להקטין את מעורבותו בנעשה בחברת בראק קפיטל, ולמעשה הפקיד את המושכות בידי שותפו.

גורם בסביבתם של השניים טוען: "הם עדיין מסתובבים ביחד, ומתרועעים ביחד, והכל כרגיל. יש סכסוך על משהו, אבל זו מריבה של אוהבים. גם לבעל ואשה יש לפעמים חיכוכים. יש להם חילוקי דעות בנוגע לשני פרויקטים בניו יורק. כיום רוני משקיע יותר באירופה ומזרח אירופה, ואילו שמעון נכנס להודו".

ויינטרוב עצמו אמר בשבוע שעבר: "אין לי מחלוקות מהותיות עם רוני. יש לנו 50 פרויקטים ביחד. אין מצב שאני ורוני מסכימים על כל דבר. מפה ועד מריבה המרחק מאוד גדול. אנחנו מנהלים הרבה מאוד עסקים יחד, ונשארנו חברים. מדובר בעשרות החלטות משותפות לאורך השנים, עסקות בשווי של מיליארדי דולרים. ברור שאי אפשר להגיע לקונצנזוס מראש בכל החלטה, אבל אנשים שטוענים שיש בינינו ריב אינם דוברי אמת".

החברים של "קבוצת יצחקי"

ב-2005 עוד הספיק ויינטרוב לחבר את יצחקי לאחת ההצלחות הכלכליות המשמעותיות שלו בשנים האחרונות. "קבוצת יצחקי" - כך כונתה בסיטי של לונדון חבורה של אנשי עסקים ואקדמיה שכללה את רוני יצחקי, שמעון ויינטרוב, רונן פלד, פרופ' יאיר טאומן, פרופ' אלון קולברג, זהר גילון, אביגדור וילנץ ומשפחת ריכטר. החבורה נהפכה בשנים האחרונות למוכרת בבירה הבריטית בזכות השקעה של 15 מיליון דולר ב-QXL, שתפחה לשווי של 320 מיליון דולר כאשר זו נמכרה לחברת נאספרס הדרום אפריקאית תמורת 1.9 מיליארד דולר.

אלא שהכינוי "קבוצת יצחקי" מעט מטעה. פרופ' יאיר טאומן, מומחה לתורת המשחקים, נחשב למי שעמד בראשות חבורת הפרופסורים יחד עם זהר גילון, ומי שחיבר בינם לבין יצחקי הוא שמעון ויינטרוב, שהיה מתרגל של טאומן באוניברסיטה. "קראו לזה 'קבוצת יצחקי', בגלל עניין של קרדיביליות. בעניין של הבאת כסף להשקעה היתה ליצחקי יותר אמינות מאשר לפרופסור", אומר בכיר בשוק ההון הישראלי.

QXL היתה אחת ההצלחות הגדולות של יצחקי בשנים האחרונות, עסקה שהזניקה את ההון האישי שלו וחיפתה על הפסדים על הנייר שרשם בחברת אטלס נכסים - שבשנה החולפת ירד שוויה בבורסה בלונדון ב-100 מיליון דולר. מלבד שמעון ויינטרוב, נועם לניר ורפי ברבר, יצחקי עשה במשך השנים עסקים גם עם ידידו, איש העסקים אבי רואימי, הנחשב מקורב למו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, שגר לידו ביישוב סביון. יצחקי היה שותף במיזם סולרי של רואימי בבלגיה, שבו היה שותף גם שמעון ויינטרוב.

יצחקי אינו מתרועע רק עם אנשי עסקים. לצד איש התקשורת יאיר לפיד נמצא בחוג ידידיו גם פרופ' נדיר ארבר, מומחה לסרטן העובד בבית החולים איכילוב. יצחקי, התורם למטרות פילנתרופיות שונות בעיקר בתחום הבריאות, תורם גם למרכז זה. תמיר הרפז, בן זוגה של הזמרת עינת שרוף, גם הוא ידיד של יצחקי ואף שימש דירקטור בחברת רודמקו שבשליטתו ובבראק קפיטל.

"יש ליצחקי המון חזון ואומץ", אומר הרפז. "הוא לא זורק אשמה על אנשים אחרים, אלא תמיד מוביל את הדברים, לטוב ולרע. הוא יודע להיכנס בזמן הנכון ולצאת בזמן הנכון. הוא איש שאתה שמח ללכת אחריו".

הקשר ההרצליאני

ידיד נוסף של יצחקי הוא צביקה ברוקנר, שהיה עוזר של נשיא המדינה לשעבר משה קצב, וחבר אחר הוא שותפו בכמה חברות, אביחי סטולרו. סטולרו הוא פעיל של מפלגת העבודה, ואחד האנשים הקרובים ביותר לשר לשעבר אפרים סנה. סטולרו מיודד גם עם שאול מופז, יצחק הרצוג, זאב בוים ופוליטיקאים נוספים, והוא בן טיפוחיו של יצחקי ב-15 השנים האחרונות. בשוק ההון הוא מוכר כסוחר בשלדים בורסאיים, ובין השאר מכר ליצחקי את השלד הבורסאי של חברת רודמקו, שלתוכה יצק יצחקי ב-2005 את פעילות החיטה של חברת לוגי.

כיום יש לסטולרו וליצחקי כמה עסקים משותפים, בעיקר במזרח אירופה. סטולרו הוא פעיל מוכר בזירה הפוליטית המקומית בהרצליה, שיצחקי הוא בעל אינטרסים כלכליים לא מעטים בה, בעיקר בתחום הנדל"ן. בבחירות 2003 עמד סטולרו מאחורי מסע הבחירות של אורית רישפי לראשות העירייה מול ראש העיר המכהנת, יעל גרמן.

לפני הבחירות האחרונות סטולרו אף פעל בתוך מפלגת העבודה להרצת מועמדותה לראשות העיר. מנהל הקמפיין של רישפי היה לא אחר מאשר טל זילברשטיין, כיום יועצו הקרוב של ראש הממשלה אהוד אולמרט. סגנה של רישפי במועמדות לראשות העיר היה שמעון הייבלום, לשעבר מנכ"ל סולל בונה.

חבורת סטולרו-רישפי-הייבלום, שנחשבה לתומכת באינטרסים נדל"ניים בעיר, כשלה בניסיון לנצח את יעל גרמן - שהצליחה לבסס את מעמדה כלוחמת הגדולה בכרישי הנדל"ן בעיר. מיד לאחר הבחירות החלה רישפי לעבוד בחברות של סטולרו באירופה. כיום היא מנהלת את הפעילות של חברת מיינרום ליין, חברה בת של אורליין הבורסאית ברומניה, המחזיקה בנמל ג'ורג'יו שעל גדות נהר הדנובה.

35% אחוז ממניות מיינרום מוחזקים בידי סטולרו ו-17.5% מוחזקים בידי רוני יצחקי. שותף נוסף בחברה הוא איש העסקים יהודה סייג. הייבלום הוא כיום יו"ר חברת פסגות פקטורינג-מימון שבשליטת סטולרו ומישאלה שולמן, אחותו של יצחקי המשמש דירקטור בחברה.

הדר, אחותו השנייה של יצחקי, היא עוד חולייה בכל הנוגע לקשרי הון-שלטון. כאמור, יצחקי היא אשתו של עו"ד רועי בר, אשר משמש יועץ משפטי חיצוני לעיריית ראשון לציון. חברת שפתנית בע"מ, בבעלותו של יצחקי, היא בעלת קרקע באזור מעוין שורק בראשון לציון מערב, ממש ליד מתחם איקאה שהיה אמור לקום שם לפני שנה, אך בוטל לאחר עתירה שהוגשה לבית המשפט. העתירה נסובה סביב אישור חורג לשינוי ייעוד מתעשייה למסחר, שקיבלה איקאה מעיריית ראשון לציון.

שפתנית קיבלה אישור שימוש חורג דומה כבר ב-2004, כשנתיים לפני הגעת איקאה לאזור. הקמת איקאה היתה צפויה להעלות את ערך הקרקע של משפחת יצחקי, בדומה למה שאירע באזור רמת פולג בנתניה. בדיון משפטי אף ציין בר את השינוי שחוללה איקאה בנתניה. בר לא היה מעורב בהליכי האישור שקיבלה משפחת יצחקי, ואף הודיע בכתב לכל המעורבים על ניגוד העניינים שבו הוא נמצא.

"חברת שפתנית קיבלה את ההיתר שנתיים לפני הדיון בעניינה של חברת איקאה. לפיכך כל ניסיון לקשור בין הפעילות המשפטית בנושא איקאה לבין הממד האישי הוא פסול", אומר בתגובה בר, ומוסיף: "לא הייתי מעורב בשום צורה באף עניין הקשור לקבוצת יצחקי. כל פעילויות משרדי נעשו תוך שקיפות מלאה ויידוע כל הנוגעים בדבר על הקשר המשפחתי".

עם זאת, דו"ח של חברת המדרוג מעלות מנובמבר 2007, שהוכן לקראת הנפקת איגרות חוב של יצחקי מחסנים - החברה האם של שפתנית - ומפורסם כאן לראשונה, מגלה כי אף שקבוצת יצחקי קיבלה את האישור החורג שנתיים לפני איקאה - הרי שבואה של הענקית השוודית לראשון היה חלק בלתי נפרד מהתוכניות שלה. "התוכנית העסקית לפיתוח הפרויקט התבססה במידה ניכרת על הקרבה למתחם איקאה, אשר תורמת למיצובו העסקי והשיווקי", נכתב בדו"ח האנליסטים של מעלות, שהתבסס על שיחות עם אנשי יצחקי מחסנים.

מהדו"ח עולה שבקבוצת יצחקי משוכנעים כי פרויקט איקאה בכל זאת יקום בחולות ראשון. הדו"ח סוקר את כל הפרשה ומציין שאף שהוועדה המחוזית במחוז המרכז דחתה באוקטובר 2007 את תוכנית עיריית ראשון לציון לשינוי ייעוד במתחם מעוין שורק מתעשייה למסחר, היא הוסיפה שחלק מרכזי בתוכנית שהוגשה נוגע להפיכת שטח מצומצם למרכז מסחרי בעל מאפיינים על-אזוריים ייחודיים, שלא ניתן למצוא להם פתרון באזורי המסחר.

"להערכת חברת יצחקי מחסנים, חנות איקאה עונה להגדרה זו וסיכוייה להיפתח גבוהים", נכתב בדו"ח. "החברה לא שינתה את תוכניותיה לגבי פרויקט מעוין שורק נוכח ההתפתחויות האמורות. החברה, בהתבססה על יועציה המשפטיים ולאחר שהתייעצה עם היועצים המשפטיים של עיריית ראשון לציון, מעריכה כי אין כל חשש שהיתר השימוש החורג יילקח ממנה".

במדרוג, אגב, העריכו שללא איקאה, הקרקע של יצחקי במערב ראשון לא שווה הרבה. "אי הקמת מתחם איקאה, ככל שכך יקרה, עלולה להפחית מהאטרקטיוויות של הפרויקט... ולפגום בשוויו", נכתב בדו"ח.

הקשר המשפחתי בין בר לבין משפחת יצחקי הוזכר כבר בדו"ח מבקר המדינה ב-2005, בנוגע לעניין אחר הנוגע לפלישת חברות בבעלות יצחקי. המבקר ציין כי "שני בעלי חלקות שהם קרוביו של היועץ המשפטי החיצוני של העירייה פלשו בסוף שנות ה-80 לשטח של 4.5 דונם... מבלי שהעירייה נקטה את האמצעים המתאימים להשבת השטח לחזקתה".

המבקר הוסיף כי "על העירייה והוועדה המקומית היה להימנע מלהטיל על היועץ המשפטי לטפל בתוכנית מתאר רחבת היקף, שחלה על השטח האמור, משום שקרובי משפחתו פלשו לשטח".

חבר ילדות אחר של יצחקי גרם לכך ששמו של האיש שבורח מתקשורת כמו מאש יוזכר כמה פעמים במדורי החדשות והפלילים. זהו דורון אשכנזי ז"ל, בעלה של הזמרת המנוחה עפרה חזה שמתה מאיידס ב-2000. אשכנזי, הצעיר מיצחקי בשנה, הוא חבר ילדות שלו.

לאחר מות הזמרת, במסגרת הסכסוך המשפטי בין משפחות חזה ואשכנזי, טענו בני משפחתה של חזה כי יצחקי לא החזיר כספים שחזה העבירה אליו. מדובר ב-102 אלף דולר שהועברו מחשבון הבנק של חזה בלוס אנג'לס לחשבונו של יצחקי בניו יורק ובכספי תמלוגים של הסרט "נסיך מצרים", בסך כמה אלפי דולרים. יצחקי דוחה את הטענות.

פרסומים שליליים אלה עוררו לא מעט פליאה אצל מכריו של יצחקי בעולם העסקי. "הרבה אנשים הרימו גבה על הקשר הזה, אבל זה אחד היתרונות של רוני - הוא חבר עד הסוף", אומר אחד מחבריו של יצחקי.

אלא שגם הסיפור הזה לא פגע בשמו הטוב של יצחקי, בוודאי לא אצל פעילי שוק הון המחשיבים יותר מכל את אלה שתמיד יכולים לעמוד מאחורי צ'ק שמן עם כיסוי. ומה הלאה? גורם בשוק ההון מעריך כי בשלב מסוים יצחקי יחליט שהוא רוצה לקחת פסק זמן מחיטה ונדל"ן: "השילוב הזה מעניין, אבל אני מניח שהוא ירצה להתפתח לכיוונים אחרים. זה אדם מאוד מאוד נזיל, שרב אצלו הנסתר על הגלוי, כך שסביר להניח שהוא מכין לשוק ההון עוד לא מעט הפתעות".

לאורכה ולרוחבה: הפרויקטים של קבוצת יצחקי

מלבד פרויקט צמרות שבהרצליה, בבעלות רוני יצחקי נדל"ן רב ברחבי ישראל, הפרוס בעיקר באזור המרכז. חברת יצחקי מחסנים היא האחראית על הנדל"ן המניב של הקבוצה בישראל. באמצעות החברה מחזיק יצחקי את מרכז הקניות דיזיין סנטר מול קניון איילון ומתחם ברחוב הלח"י 28 בבני ברק, לא רחוק משם, המשמש למסחר, משרדים ואחסנה.

את השטח בשני נכסים אלה מחכירה קבוצת יצחקי ממינהל מקרקעי ישראל, בחוזה התקף עד 2022. במתחם דיזיין סנטר פועלת החברה להקמת בניין משרדים בן 40 קומות.

שני נכסים אחרים צפויים להיבנות בעתיד. החברה מתכננת להקים במתחם מעוין שורק במערב ראשון לציון מרכז מסחרי על שטח של 12 דונם. פרויקט מתוכנן נוסף הוא "לב הארץ" בכפר קאסם, מול פארק אפק בראש העין, שם עתידה החברה להקים מתחם ענק של מרכזים לוגיסטיים להשכרה על שטח של 250 דונם. החברה כבר החכירה לפחות 170 מתוך 250 הדונמים, והיא נמצאת בימים אלה במשא ומתן להחכרת שטחים נוספים. החברה מתכננת להשקיע בפרויקט כ-200 מיליון דולר.

לפי דו"ח של חברת מדרוג מנובמבר 2007, שווי הנכסים של יצחקי מחסנים הוא 580 מיליון שקל, לפי החלוקה הבאה: דיזיין סנטר - 165 מיליון, מתחם ברחוב לח"י - 115 מיליון, כפר קאסם - 264 מיליון, ראשון לציון - 35 מיליון.

מלבד פרויקטים רבים שבנתה קבוצת יצחקי היא מחזיקה בעתודות קרקע רבות שטרם מומשו, בין השאר בבאר יעקב, בקיבוץ גליל ים, סביב אזור "הבאסה" בהרצליה, בכפר יונה, ובמתחם המרינה בהרצליה פיתוח, שם קנה יצחקי מידי האחים עופר את חלקם בפרויקט תמורת 48 מיליון דולר. אלה הם רק חלק מנכסי הנדל"ן של קבוצת יצחקי בישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker