התחדשות עירונית: קומות בפרויקטים יופקעו לטובת דירות להשכרה ומלונאות

כיום מיזמים רבים נתקעים בגלל כדאיות כלכלית נמוכה, ושכונות ישנות במרכזי הערים בפריפריה ובמרכז הופכות לשכונות מוחלשות ■ חוק ההסדרים מבקש להגדיל מעורבות של הרשויות בפרויקטים, ולהציע עירוב שימושים וגמישות תכנונית כדי למשוך יזמים

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט התחדשות עירונית בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, פתח את דו"ח ההתחדשות העירונית ל–2016 בהכרזה כי עד 2020 כ–20% מהגדלת מלאי הדיור יגיע מתהליכי התחדשות עירונית. באותו דו"ח פורסם גם כי ממועד אישור מסלולי תמ"א 38 ב–2005 — כיום הכלי המרכזי להתחדשות עירונית — ועד 2016, אוכלסו רק 5,602 יחידות דיור חדשות ב–328 מבנים בלבד.

חוק ההסדרים יבקש למנף את מסלולי ההתחדשות העירונית בעזרת מתן הרשאה לרשויות המקומיות להפקיע קומות בפרויקטים של התחדשות עירונית לטובת שימושי ציבור, דירות להשכרה, מלונאות או מעונות יום.

בממשלה אולי מתחילים להבין שתוכנית מחיר למשתכן לבדה אינה מצליחה לתת את המענה הנדרש להגברת קצב הבנייה — ונתוני הרבעון הנוכחי אף צפויים להעיד על האטה מסוימת בקצב התחלות הבנייה. הציבור מבקש למצוא עוד ועוד פתרונות דיור באזורי הביקוש, ומחיר למשתכן אינה מצליחה לגרום לשינויים עמוקים. בפריפריה התוכנית נתקלת בקשיים רבים אף יותר — ומכרזים מבוטלים בשל היענות נמוכה של הקבלנים. מכאן, שאחת הדרכים לאושש ולפתח לא רק את אזורי הביקוש אלא גם את הפריפריה תלויה בתפקודה של הרשות להתחדשות עירונית ובתמריצים שיחיו את מרכזי הערים.

ואולם יכולתה של הרשות מוגבלת ותקציבה דל ביחס ליעדיה, כך לדברי ראשי הרשויות המקומיות. במקום לייצר תמריצים של ממש, ולהשתמש גם בכספים שנאגרים אצל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כדי לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה, הרשות להתחדשות עירונית אינה מגובה בתקציבים הנדרשים כדי לקדם את התחום. ב–2015 תוקצב האגף להתחדשות עירונית בפחות מ–40 מיליון שקל, וב–2016 עלה התקציב לכ–74 מיליון שקל.

מיזמים רבים שצריך לקדם בשכונות ישנות נתקעים בגלל כדאיות כלכלית נמוכה, וכך הופכות השכונות במרכזי הערים בפריפריה ובמרכז לשכונות מוחלשות, שבהן דירות רעועות שחלקן ניטשות והופכות להיות מוקד למיפגעים עירוניים.

ניסיון לשחרר חסמים משפטיים

חוק ההסדרים מבקש לטפל בנושא דווקא דרך עירוב שימושים וגמישות תכנונית במטרה למשוך את היזמים לשכונות ותיקות ומתוך רצון להבטיח שימוש מרבי של הקרקעות, במקום לבנות בעוד ועוד שטחים פתוחים.

עיקרי חוק ההסדרים מבקשים לשחרר חסמים משפטיים הנוגעים לשילוב שטחי ציבור כחלק מבנייני מגורים ותעסוקה. הפתרונות המוצעים נוגעים למתן אפשרות לרשות מקומית להפקיע קומות במיזמים לשם שימוש ציבורי ולאפשר לוועדות המקומיות להרחיב את השימושים במבני תעסוקה לטובת מעונות יום, דירות להשכרה או מלונאות.

דומה כי מדובר ביצירת תמרצים חיוביים ליזמים שיאפשרו מינוף פרויקטים של התחדשות עירונית. העירייה תוכל להציע ליזם יותר אפשרויות שיוכלו להגדיל כדאיות בפרויקט. ואולם מנגד, ניתן לצפות שכל יזם ירצה להבטיח את מרב ההכנסות, וללא מתן תמריצים להרחבת השימושים לטובת הציבור — הייעודים יוסטו לפרויקטים של מלונאות ושטחי מסחר.

עירוב השימושים ויצירת תמהיל הם קריטיים ביצירת עירוניות ואורבניות, אולם חייבים שיתקיימו מנגנונים המייצגים את האינטרסים של הרשות מחד גיסא, ומאידך גיסא מסוגלים לפקח עליה ולוודא כי לא רק הכנסותיה ואינטרסי היזם נשמרים, אלא גם התושב שנמצא בקצה.

זהו מתח קיים וגובר שמתבטא בערים הגדולות. התושבים מבקשים לשמור על המרקם השכונתי ולא לפגוע בתוואי השכונה, ולהגדיל את התועלות והערך שלהם מהליכי ההתחדשות העירוניים. העירייה מצדה, מבקשת להפוך את הפרויקט לכדאי ליזם וכך המתח סביב השטחים הציבוריים והאפשרות שלו להניב מהפרויקט את מירב התשואה גובר.

חוק ההסדרים מבקש דווקא להגדיל את ההתערבות של הרשויות בפרויקטים ולהרחיב את השימושים גם באזורי התעסוקה, כשברובם במצב הקיים היום, אין עירוב שימושים. עם זאת, הממשלה תהיה חייבת להתמודד עם המתח בין ההגדרות שתציב לבין צורכי העיר לשמור על הכנסותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker