ההיסטוריה מפנה את מקומה: רבי קומות במקום מבנים עותמאניים בירושלים

התוכנית לחידוש פני מרכז העיר מעוררת מחלוקת בין התומכים בהריסת המבנים לבין אלה המבקשים לשמר אותם

רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי

תוכנית חדשה מעוררת סערה בירושלים: "צומת האיקסים" - מפגש הרחובות יפו, קינג ג'ורג' ושטראוס בירושלים - שנחשב לצומת הסואן ביותר בעיר, עומד לעבור שינוי שישנה את פניו לחלוטין.

הצומת מפורסם בגלל מעברי החצייה החוצים זה את זה ויוצרים "איקס". מהתוכניות עולה שהאיקס יישאר, אך לא מה שסביבו. כך, מקודמת תוכנית לבניית מגדל בן 10 קומות במקום בית "מעיין שטוב" שברחוב יפו 54 פינת שטראוס.

העירייה ציינה כי תישקל אפשרות לשמר את המבנה, ובשבועות הקרובים הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בעיר תיתן את החלטתה בעניין. בניין מעיין שטוב הוא חד-קומתי ופינתי, והוקם בראשית שנות ה-30. מאז שנות ה-40 שוכנת בו חנות הכלבו מעיין שטוב, הראשונה שנהפכה לסמל ומותג בעיר.

מבנה טרבלוס ברחוב יפו 52 פינת שטראוס, הנמצא בבעלות המשפחה הירושלמית הוותיקה קוקיא, מיועד להריסה ולפי התוכנית ייהפך לכיכר ציבורית. מבנה טרבלוס הוא חד-קומתי עם גג רעפים שנבנה בשלהי התקופה העותמאנית. מבנה נוסף שעתיד להשתנות הוא בית ולירו שבבעלות משפחת ולירו, ברחוב יפו 55 פינת המלך ג'ורג'.

זהו מבנה פינתי בן שתי קומות שנחנך ב-24'. לפי התוכנית המבנה ישומר וייבנו עליו עוד 8 קומות. בשלב זה הסתיימה תקופת ההפקדה של התוכנית, ובקרוב היא תגיע לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

משפחת ולירו, שבבעלותה גם בניין קפה נאמן ברחוב יפו 53 פינת המלך ג'ורג', שנבנה באמצע שנות ה-30 ובמהלך השנים שכנו בו כמה בתי עסק, הגישה תוכנית להקמת בניין בן 10 קומות במקום. פיתוח המבנה נמצא כעת בשלב ראשוני, והעירייה, המעודדת בנייה לגובה, בוחנת את התוכנית וסביר להניח שהיא תקודם.

"חשיבות היסטורית ואחידות ארכיטקטונית"

תושבים רבים חוששים שהמבנים בצומת, המשקפים את תחילת המסחר בירושלים ואת ההיסטוריה הארכיטקטונית של העיר, יימחקו לחלוטין.

הטענה המרכזית של מתנגדי התוכניות נעוצה בשאלת עתיד רחוב יפו. "במקרים מסוימים העירייה משמרת מבנים ובמקרים אחרים היא הורסת", אומרת האדריכלית מוריה ארמן. "המבנים המגדירים את צומת האיקסים הם בעלי חשיבות היסטורית ובעלי אחידות תכנונית". בטענה זו מחזיק גם האדריכל וההיסטוריון של בנייה ואדריכלות בירושלים, דוד קרויאנקר, שהזהיר לא אחת מפני התנוונות רחוב יפו וטען שיש להרוס חלק מהמבנים לטובת בניינים חדשים.

עם זאת, מדגיש קרויאנקר כי כל תוכנית לפיתוח הרחוב חייבת להיעשות באחידות ארכיטקטונית. "המבנים שבדפנות הצומת הם חסרי ערך ארכיטקטוני ואין סיבה שלא יקבלו תוספת קומות. עם זאת, יש לעשות זאת תוך אחידות בעיצוב, שלא נקבל איזה 'מישמש' של סגנונות, חיפויי אבן שונים או יחס שונה בין פתחים לקירות".

סגן מנהל מחלקת תכנון בעירייה, אמנון ארבל, אמר בתגובה: "המצב כיום, שבו קיימים מבנים בני קומה אחת, אינו סביר. אנחנו בעד פיתוח המקום וחיזוק הצומת על ידי הקמת בניינים בני 10 קומות בעלי שימושים מעורבים. לא כל בניין צריך להיראות אותו הדבר ולא כל מבנה ישן ראוי לשימור. לעירייה קיימות תוכניות שיגדירו גובה אחיד לבניינים שייבנו לאורך רחוב יפו ושמירה אחידה של חזיתות המבנים. נושא עיצוב הבניינים ברמה הארכיטקטונית ייעשה רק בשלב הבנייה".

דירת 280 מ"ר בירושלים נמכרה ב-3 מיליון דולר

דירת פאר מרוהטת בשטח 280 מ"ר בקומה חמישית בפרויקט ירושלים של זהב, של היזמים מרדכי שכטר ושלמה אליהו, נמכרה לפני כשבוע בכ-3 מיליון דולר.

הפרויקט ממוקם ברחוב רבי עקיבא הסמוך לרחוב הלל וגן העצמאות, וכולל שני מגדלים. במגדל הראשון נמכרו כמחצית מיחידות הדיור בתחשיב של כ-10,000 דולר למ"ר. המגדל השני טרם נבנה. הדירה שנמכרה כוללת שלושה חדרי שינה, פינת אוכל גדולה, סלון ענק, לובי, חדר טלוויזיה, שני חדרי אמבטיה, ג'קוזי וחדר שירותי אורחים. הדירה צוידה במיטב הריהוט החדשני בעלות של כ-400 אלף דולר ועוצבה על ידי מעצב הפנים דניאל חסון.

דיונים חמים בנושא, בקהילת נדל"ן ב-TheMarker Cafe

עלות דמי הניהול בפרויקט היא 4-5 דולרים למ"ר. שירות זה כולל לובי מפואר, שוער, בריכת שחייה, חדרי ישיבות, ספא, חדר כושר, מקווה לנשים ולגברים וחדר עיתונות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker