מיזם ענק של יצחק תשובה: ליישב שלושה מיליון איש בערבה עד 2050

התוכנית מבוססת על שיתוף פעולה עם ירדן, שתקים תשתית דומה לזו שתקום בצד הישראלי ■ הפיתוח, שיתבסס בעיקר על הון פרטי, יכלול הרחבת יישובים קיימים, אך גם הקמת יישובים חדשים ■ צוות בראשות משה טרי וארז רון החל בימים אלה להכין תוכנית אב לפיתוח הערבה

צפריר רינת

איש העסקים יצחק תשובה מקדם תוכנית שתכליתה להביא מיליוני תושבים לערבה בעשורים הקרובים. התוכנית נועדה ליצור בערבה תשתיות תעסוקה, תיירות, תחבורה ומים, ולהיות מקור משיכה לתושבים החדשים. הפרויקט אינו כולל הקמת תעלה, להצלת ים המלח. אם תוקם תעלה כזאת בשטח ירדן, היא תשתלב בפיתוח המתוכנן.

התוכנית מבוססת על שיתוף פעולה עם ירדן, שתקים, על פי צרכיה, תשתית דומה לזו שתקום בצד הישראלי. סמוך לעיר עקבה יוקם מתקן התפלה גדול, שיוכל להזרים מים לצורכי ירדן, וכמות גדולה נוספת לפרויקטים משני צדי הערבה. הוא יפיק בשלב ראשון מים בכמות של כ-200 מיליון מטרים מעוקבים, ויוכל להשליש את התפוקה. כמקור אנרגיה ישמש לו גז טבעי ממצרים או מסעודיה.

על פי התוכנית, שנמצאת בשלב רעיוני בלבד, יוזרמו מים ממתקן ההתפלה למאגר במרכז הערבה. משם יוזרמו המים בנחל הערבה, שהוא היום נחל שזורמים בו שטפונות לעתים רחוקות. מים יוקצו גם למילוי אגמים, שלצדם יוקמו בתי מלון ואזורי מגורים.

היעד שקבע תשובה הוא ליישב את הערבה בשלושה מיליון תושבים, עד 2050; אך גם תוספת אוכלוסייה של מיליון תושבים תיחשב הישג. ההנחה היא שהאזור יהפוך למבוקש בעקבות הקמת תשתיות, פיתוח אזורי תעסוקה והקמת אזורי מגורים ברמה גבוהה.

הפיתוח, שיתבסס בעיקר על הון פרטי, יכלול הרחבת יישובים קיימים, אך גם הקמת יישובים חדשים, חלקם בגודל של ערים. עם זאת מצפים אנשי תשובה שהמדינה תעניק הטבות למי שירצה לגור בערבה ותעודד חקיקה שתאפשר מימוש פיתוח בקצב מהיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ביחס לתעלת הימים, הגישה של תשובה ואנשיו היא שיש להמתין להחלטת המדינות העוסקות בכך, ובראשן ישראל וירדן. אם תיכרה התעלה, ניתן יהיה לשלב את הפיתוח יחד עם תוכנית זו. אך פיתוח הערבה עומד לעצמו ומהווה אינטרס כלכלי גם של הירדנים.

לתוכניות הפיתוח צפויים קשים רבים מלבד העלות הגבוהה, הבעיות ההנדסיות של הקמת התשתיות הרבות והתנגדות של ארגונים סביבתיים. עדיין לא ברור מהו היקף השטח הפנוי שיעמוד לרשות היזמים, בהתחשב בכך ששטחים בערבה כבר מיועדים לצרכים חקלאיים, שמורות טבע ושימושים צבאיים. גם לא ידוע באיזו מידה תשתף ירדן פעולה עם הפרויקט, בסופו של דבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker