רוצים עוד נפט ואין

העלייה במחירי הנפט היתה אמורה להביא לירידה בצריכה ולעלייה בתפוקת הנפט; בפועל לא מתבצעים קידוחים חדשים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאת ג’אד מאוואד

אך המחירים נושקים כעת ל-120 דולר לחבית, ומומחים לאנרגיה מתחילים לדאוג שמא תרחיש כזה של צריכה ותפוקה לא יתממש הפעם. המחירים הגבוהים לא ממש הפחיתו את הביקוש העולמי וגם לא הביאו לקידוחי נפט חדשים. תחת זאת, חוסר ההתאמה הזה שלח את מחירי הנפט לשיאים חדשים.

עליית מחירי הנפט הביאה לעליית מחירי הבנזין בארה"ב, שרשמו שיא חדש של 3.60 דולרים לגאלון ביום שני. המומחים צופים כי המחירים בקיץ יגיעו ליותר מ-4 דולרים לליטר, ואנליסט אחד טען באחרונה כי מחיר הבנזין עשוי להגיע ל-7 דולרים לליטר בארבע השנים הקרובות.

אך בשל כמה סיבות, בהן העלייה החדה בעלויות הקידוח והחקיקה הלאומנית שמגבילה את ההשקעות הזרות, מדינות אלה אינן מצליחות להעלות את תפוקות הנפט שלהן. נראה שהתפוקה נעצרת על כ-50 מיליון חביות ביום, כ-60% מהתפוקה העולמית, בלי להותיר הרבה מקום לצמיחה.

"לפי התיאוריה הכלכלית הנורמלית שלנו וההיסטוריה של הנפט, יש שתי השלכות ברורות לעלייה במחירים", אמר פאטי בירול, הכלכלן הבכיר בסוכנות האנרגיה הבינלאומית בפאריס. "העלייה במחירים מביאה לירידה בביקוש ולעלייה בהיצע. לא הפעם".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אלסקה והים הכספי

עם הצטמצמות ההיצע, הגיאופוליטיקה ממשיכה לשחק תפקיד מרכזי בהעלאת מחירי הנפט. מחיר החוזים העתידיים לנפט נסגר על 118.75 דולר לחבית, עלייה של 23 סנט, בבורסת הסחורות של ניו יורק - לאחר ששביתות של עובדי נפט בסקוטלנד ובניגריה הפחיתו כמעט 1.7% מתפוקת הנפט העולמית היומית.

מדינות שאינן שייכות לארגון יצואניות הנפט (אופ"ק) שימשו כמקור העיקרי לצמיחה בתפוקות הנפט בשלושת העשורים האחרונים, לאחר ששדות נפט חדשים התגלו באלסקה, בים הצפוני ובאזור הים הכספי.

אך אנליסטים מבנק ההשקעות ברקליס קפיטל אמרו בשבוע שעבר כי נראה שהתפוקה ממדינות מחוץ לאופ"ק "הולכת לשום מקום". בבנק ההשקעות גולדמן סאקס הביעו חששות דומים בחודש שעבר, וטענו כי הצמיחה בתפוקות הנפט של המדינות מחוץ לאופ"ק אינה מובנת מאליה.

בה בעת, צריכת הנפט ממשיכה לצמוח. הצריכה העולמית צפויה לגדול ב-1.2 מיליון חביות ליום עוד השנה, ל-78.2 מיליון חביות ליום. חלק ניכר מהצמיחה נובע מסין, הודו והמזרח התיכון, לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית, המייעצת למדינות מתועשות.

בארה"ב ובחלק גדול מהעולם המפותח, מחירי הדלק הגבוהים הובילו את הנהגים לצמצם את הביקוש, וצריכת הבנזין צפויה לרדת השנה. אך העלייה בביקוש לאנרגיה במדינות המתפתחות תהיה גדולה יותר. בעשרים השנים הקרובות צפוי הביקוש לצמוח ב-35%, והמדינות המתפתחות ייצרכו נפט רב יותר מאשר המדינות המתועשות.

מחירי נפט גבוהים יותר מייצרים רווחי שיא לחברות הנפט, מה שהסווה במידה מסוימת את בעיות האספקה. אקסון מוביל ושברון צפויות לרשום ביצועי שיא בתוצאות הרבעון שעליהן ידווחו בשבוע הבא, למרות הקושי להעלות את התפוקות.

איתות למחסור חסר תקדים

"מה שמטריד כאן הוא שנראה שהמצב עוד יחמיר", אמר דיוויד גרילי, אנליסט מגולדמן סאקס. "המחירים הגבוהים לא מביאים להיצע חדש ואטרקטיווי". גם ג'ף רובין, אנליסט מבנק ההשקעות CIBC וורלד מרקטס, אמר בשבוע שעבר כי התחזית לתפוקות הנפט "מאותתת על תקופה של מחסור ללא תקדים". לדבריו רובין, מחירי הנפט צפויים לעלות ליותר מ-200 דולר לחבית עד 2012 - רמה שתביא להתייקרות הבנזין בארה"ב ל-1.85 דולרים לליטר.

באזורים מסוימים, שדות הנפט פשוט מתרוקנים והולכים. תפוקת הנפט של נורווגיה צנחה ב-5% מאז השיא שלה ב-2001, ובבריטניה התפוקות צללו ב-43% בתוך שמונה שנים. תפוקת שדה הנפט העצום במפרץ פרודהו באלסקה ירדה ב-65% לעומת השיא שלה לפני שני עשורים.

במקומות רבים אחרים הבעיות אינן מתחת לפני השטח, כפי שמכנים זאת המנהלים הבכירים של תעשיית הנפט, אלא מעליו. מיסים גבוהים יותר על הנפט וזיכיונות קידוח יקרים יותר, קושי במציאת עובדים ועלויות שגדלות והולכות, כמו גם המתחים והעימותים הפוליטיים, מקשים על ייצור הנפט.

"זה מחנק", אמר ג'יי רובינסון ווסט, יו"ר PFC אנרג'י, חברת ייעוץ לאנרגיה מוואשינגטון. "הנפט בעולם לא נגמר, אבל יכולת הפקת הנפט נפגעה".

נראה כי מקסיקו, היצואנית השנייה בגודלה לארה"ב, ניצבת חסרת אונים בחיפוש אחר מקורות נפט חדשים לאחר קריסת שדה הנפט הגדול ביותר במדינה, קנטרל. השילוב של ירידה בצמיחה והעלייה בצריכה המקומית במקסיקו עלולים למחוק כליל את יצוא הנפט של מקסיקו בתוך חמש שנים.

משקיעים זרים עשויים לסייע למקסיקו להפיק נפט מלב הים, אך שילובם של משקיעים זרים שנוי במחלוקת במקסיקו, שם הנפט הוא חלק בלתי נפרד מהמורשת הלאומית.

רוסיה נאבקת בחברות המערביות

גם רוסיה זורעת חששות בלב האנליסטים. ברוסיה לא חסרים מקומות לחיפוש אחר נפט - חלק עצום ממזרח סיביר עדיין לא נחקר - והמדינה היתה התורמת העיקרית לצמיחה בהיצע הנפט בעשור האחרון.

אך גורמים ממשרד האנרגיה הרוסי התריעו באחרונה כי הצמיחה המסחררת שהחלה עם התמוטטות ברית המועצות מגיעה אל סיומה, וכי המדינה מתמקדת בניסיון לשמור על תפוקת נפט יציבה. רוסיה מפיקה כיום כ-10 מיליון חביות נפט ביום - עלייה לעומת 6 מיליון חביות ביום שהופקו ב-1996.

ממשלת רוסיה נאבקה עם חברות מערביות במטרה להשיג שליטה רבה יותר במאגרי האנרגיה שלה. העלייה בהלאמת האנרגיה עשויה להקפיא את ההשקעות ולהאט את הצמיחה בתפוקות משמעותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker