מערכת התקצוב הממשלתית משעבדת את הערים החלשות

נוסחת המימון הממשלתי של רשויות מקומיות בישראל יוצרת מצב מעוות, שבו אם לרשות יש פחות - הממשלה נותנת לה פחות

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טבריה. זינוק חודשי של 5.3% במחירי הדירות
טבריהצילום: גיל אליהו

נוסחת המימון הממשלתי של רשויות מקומיות בישראל מבוססת על מנגנון שלפיו משרדי הממשלה מעבירים לרשות מקומית כסף כנגד סכומים שהרשות עצמה מעמידה לטובת פעולות שונות. זהו מנגנון מעוות, כי הוא יוצר מצב שבו אם לרשות יש פחות — הממשלה נותנת לה פחות.

את הפער הזה מנסה המדינה לסגור בין היתר באמצעות העברת כספים ממשלתיים בנוסחה שמתעדפת רשויות חלשות. בערים חזקות כמו תל אביב והרצליה, מממנת המדינה רק 3% מסך הפיתוח, לעומת ערים ומועצות חלשות שנשענות על המדינה בשיעור של יותר מ–50% בתקציבן ועד 80% ממנו.

לכאורה נעשה צדק, כי החלשות מקבלות יותר, אך האמת היא שההבדלים בשיעור השתתפות הממשלה מייצגים מציאות שמחלישה את הרשויות החלשות עוד יותר. העיר העשירה היא עצמאית ומקבלת החלטות על סדרי פיתוח באופן עצמאי. היא זאת שבוחרת את התוכן ואת המבצעים. לעומת זאת, העיר החלשה, ובעיקר נבחריה, סמוכים על שולחן הממשלה וזקוקים לחסדי השלטון המרכזי, כי הוא יכריע לגבי אופן הפיתוח שלה באמצעות כסף.

כך תל אביב יכולה לייצר לעצמה אמצעי תחבורה עירוניים משלה, כמו אוטותל ותל אופן, שהיא מממנת בעצמה, ואילו עיר אחרת תקבל כספים ממשלתיים לפיתוח מיזם תחבורה עירוני בתנאי שהוא יופעל על ידי מפעיל מסוים, או בתנאי שהיא תשתמש בכסף כדי להקים מוסדות דתיים לזרם מסוים.

התלות בממשלה נובעת מטשטוש הגבול בין שירותים מוניציפליים, שעליהם אחראית הרשות המקומית, לבין שירותים ממלכתיים, שעליהן אחראית המדינה. פתרון אמיתי שישחרר את הרשויות החלשות ויצעיד אותן לעצמאות, טמון בנטילת אחריות מלאה של המדינה על מימון שירותים שיוגדרו על ידי הכנסת כנחוצים, ויהיו מנותקים לחלוטין מהכסף שמקצה או לא מקצה הרשות המקומית לאותו עניין בדיוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker