מדברים הרבה, בונים פחות: ירידה חדה בהתחלות הבנייה

קצב התחלות הבנייה השנתי חוזר 3 שנים לאחור - ולראשונה מאז 2014 הוא נמוך מ-50 אלף יחידות דיור, שנחשב לרף המינימלי של התחלות הבנייה השנתיות ההכרחיות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון בכנס מחיר למשתכן במגדל העמק, באפריל
משה כחלון בכנס מחיר למשתכן במגדל העמק, באפרילצילום: דוברות עיריית מגדל העמק

בעוד שבאוצר מתגאים בקיפאון בשוק הדירות ובהקטנת העסקות, הקבלנים מגיבים בהפחתת הבנייה. ברבעון השלישי של השנה החלו להיבנות 10,796 יחידות דיור - וקצב התחלות הבנייה השנתי חוזר 3 שנים לאחור, ולראשונה מאז 2014 הוא נמוך מ-50 אלף יחידות דיור, שנחשב לרף המינימלי של התחלות הבנייה השנתיות ההכרחיות.

כשבוחנים את שלושת הרבעונים הראשונים של השנה לעומת קודמתה עולה, כי התחלות הבנייה פחתו ב-11%. בחינה גיאוגרפית מעלה, כי בשנה שבין הרבעון הרביעי 2016 לרבעון השלישי של השנה, חלה ירידה בהתחלות הבנייה בכל המחוזות, למעט מחוזות חיפה והדרום, שבהם חל גידול במספרן. אשקלון וקרית מוצקין נכללות בין ארבע הערים עם המספר הרב ביותר של התחלות בנייה.

לפני 9 חודשים, כתבו באוצר את הדברים הבאים, לסיכום מושב החורף הקודם: "כצעד ממשיך ל'מחיר למשתכן', המספק פתרונות דיור לזוגות צעירים אושרה תוכנית אסטרטגית לבנייה הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך. היעד שנקבע בתכנית הוא כמיליון וחצי יחידות דיור עד שנת 2040. במסגרת התכנית יוגבר משמעותית קצב ההתחדשות העירונית, יוסטו חלק מהביקושים ממחוז המרכז למחוז הצפון, וכן תהיה תוספת יחידות דיור בהיקף ניכר בפריפריה. כחלק מכך, בשנה הנוכחית צפויות 60 אלף התחלות בניה, בשנה הבאה 62 אלף התחלות בנייה ובשנת 2019 צפויות להבנות 62 אלף יחידות דיור נוספות".

היצע התחלות הבנייה הרבעוניות

השנה לא רק שלא יגיעו ליעד של  60  אלף התחלות בנייה - לפי קצב ההתחלות בשלושת הרבעונים הראשונים, ספק אם יגיעו ל-50 אלף התחלות;  ואם באוצר לא יבדקו את הקשר בין הקיפאון לבין הנפילה בהתחלות הבנייה – כנראה שגם בשנים הבאות ישראל תמשיך שלא לגעת ברף של 60 אלף התחלות בנייה לשנה, שמזה למעלה מ-20 שנים אינה מצליחה להגיע אליו.

יעד אחד מהדברים שהאוצר כתב, כן ממומש, או ממומש  כאורה, הוא הסטה של ביקושים ובנייה לפריפריה, בעיקר באמצעות "מחיר למשתכן". וכך, מיד אחרי תל אביב, שבשנה שבין אוקטובר 2016 לספטמבר 2017 הגיעה להיקף של 2,694 התחלות בנייה (ירידה של כ-3% לעומת השנה שבין אוקטובר 2015 לספטמבר 2016), וירושלים, שבה נרשמו 2,635 התחלות בנייה (עלייה של כ-9%) הגיעו אשקלון עם 2,142 התחלות בנייה (עלייה של 56%)  וקרית מוצקין עם 1,858 התחלות בנייה (גידול של 534% בהתחלות הבנייה).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ראשון לציון, עוד עיר שמצטיינת במחיר למשתכן, קפצה ב-69% בהתחלות הבנייה ל-1,391 והיא במקום החמישי, רמת גן הגיעה למקום השישי עם 1,305 התחלות בנייה בשנה שבין אוקטובר 2016 לספטמבר 2017, ובחיפה נרשמו 1,233 התחלות בנייה בתקופה זו, גידול של 28%.

ממצא בולט נוסף: בעוד שלפני תקופתו של כחלון, שיעור הבנייה בפריפריה (המחוזות שאינם תל אביה, ירושלים והמרכז) נע בין 41% ל-45%, בתקופתו של כחלון הואצה מאוד הבנייה בפריפריה, והשנה היא חוצה את רף ה-50%. האם זה תואם את הביקושים? כמה מבין רוכשי הדירות בפריפריה ב"מחיר למשתכן", אינם אלא זוגות צעירים משקיעים, שלא באמת יעתיקו את מגוריהם לפריפריה? הנתונים עדיין לא קיימים, אולם ספק גדול אם  "הסטת הביקושים", שאינה מגובה בהסטת תעסוקה והשקעה בתשתיות תואמות, אכן תצליח.

נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ, הגיב לנתונים: "קיפאון גורר קיפאון. היום אנחנו מתחילים לראות את הנזק שעושה תוכנית מחיר למשתכן לשוק הבנייה. מצד אחד, התחלות הבנייה במחיר למשתכן מועטות כי הממשלה הגרילה דירות שייקח עוד זמן רב עד שתחל הבנייה שלהן, היות שהן על קרקעות שאינן בשלות לבנייה, ואנו כבר רואים שהזוגות הצעירים מתקוממים ואפילו לא נרשמים להגרלות; ומצד שני, גם היוזמה הפרטית נפגעה. בגלל הקיפאון המלאכותי שנוצר בשוק, גם לדירות חדשות וגם לדירות יד שנייה, ומאחר שאין קרקעות לבנייה בשוק החופשי, ליזמים אין כדאיות לצאת עכשיו עם פרויקטים חדשים לקהל הרחב".

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, אמר כי "הנתונים אינם מפתיעים. פרויקטי מחיר למשתכן מתקדמים לאט בשל ביורוקרטיה ובעיות תכנוניות, אין מכרזים לפרויקטים לשוק החופשי, הקרקעות הפרטיות יקרות ופרויקטי התחדשות עירונית תקועים. אז מה נשאר? ברור שתהיה ירידה בהתחלות הבנייה. הפרויקטים שיוצאים עכשיו הם פרויקטים שהתכנון שלהם החל לפני מספר שנים. הממשלה חייבת להתעשת ולהתחיל לטפל בכל השוק ולא רק בפלח של 20% ממנו, חשוב ככל שיהיה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker