ראשי הערים הגדולות: להשאיר בידינו את הסמכויות לדיור בר השגה

15 ראשי ערים גדולות פנו לשרי האוצר והשיכון נגד הכוונה להנחית עליהן תוכניות לדיור בר השגה - מבלי תיאום עם האסטרטגיה העירונית והתאמה לתמהיל העירוני ■ בנוסף דרשו ראשי הערים מבחן הכנסה לזכאים: "לוודא כי הדירות יוענקו לאוכלוסייה הייעודית בלבד"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי
ראש עיריית תל אביב, רון חולדאיצילום: עופר וקנין

אמש פירסמו פורום ה-15, המאגד בתוכו את 15 הערים העצמאיות והגדולות בארץ, ומרכז השלטון המקומי מכתב שנשלח לשר האוצר, משה כחלון, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ושר הפנים אריה דרעי, ובו בבקשה לדחות את הדיון על התיקון לחוק התכנון והבנייה המקדם דיור בר השגה, שצפוי להתקיים היום, לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

בפנייה מוחה הפורום נגד התיקון לחוק – כל עוד לא מתקיים מבחן הכנסה לזכאים לדיור להשכרה במחיר מופחת, וכנגד העתקת סמכויות התכנון בתחום זה מהוועדות המקומיות לוועדות המחוזיות, באופן שעלול לפגוע בהכנסות מהיטלי שבח לערים. כך למעשה, הוועדה המחוזית תוכל להקצות ליזמים תוספות בנייה עבור דירות לדיור בר השגה בפרויקטים שלהם, מבלי להיוועץ בגורמים העירוניים ובשיקולים הפנימיים של כל עיר.

"זהו עוד ניסיון לעקוף את הוועדות המקומיות והמחוזיות ולתת לוותמ"ל לעשות מה שהוא רוצה", מסביר מנכ"ל פורום 15, עו"ד איתן אטיה. "אין לזה אח ורע בעולם ולא ייתכן שהעיר ושיקוליה והתוכנית האסטרטגית שלה לא יהיו חלק מהשיקולים לדיור בר השגה. אי אפשר להתעלם מהצרכים העירוניים, מהמרקם העירוני ומתמהיל התושבים בכל רובע. כל עירייה צריכה להיות שותפה להחלטה ולהניח את שיקוליה על השולחן. העירייה היא זאת שצריכה להיות בעלת הסמכות לתכנון אסטרטגית לדיור בר השגה. הוועדה המחוזית יכולה לפגוע מאוד בהכנסות מהיטלי ההשבחה, ולקבל החלטות מעל לראש של הרשות המקומית, כאילו היא אוויר".

נוסח התיקון הנוכחי מבקש לקדם דרך הוועדות המחוזיות אישור תוכניות שירחיבו את היצע יחידות הדיור להשכרה ארוכת טווח במחירים מפוקחים, בתקופה שיכולה להגיע לעד 20 שנה בפרויקטים חדשים ובבניינים קיימים. בכך מבקש החוק, בהובלת ח"כ רועי פולקמן, להרחיב את היצע הפתרונות למשבר הדיור ולחייב את הערים להגדיל היצע דיור בר השגה בתוכניות הבינוי העירוניות. על קידום הפרויקטים לשכירות לטווח רחוק אמונה החברה הממשלתית דירה להשכיר.

מנכ"ל פורום 15, איתן אטיה
מנכ"ל פורום 15, איתן אטיהצילום: ינאי יחיאל

ראשי הערים חוששים מפני פגיעה שתיווצר בהכנסות העיריות עקב ההקלות שיינתנו על היטלי שבח בעבור דירות בנות השגה, או במצבים שבהם זוגות צעירים ומשפחות בעלות יכולת כלכלית לשלם עבור שכירות מלאה או לרכוש נכס בעצמם – יתגוררו בתוכנית לשכירות לטווח ארוך בעירם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הצעת החוק מסמיכה את הוועדות המחוזיות לעקוף את הרשות המקומית ולהנחית עליהן בניגוד לרצונן תוכניות לדיור בהישג יד – ובכך למעשה גם לגרום לפגיעה בהכנסותיהן. הרי דיור בהישג יד מביא להפחתה בהכנסות הרשויות המקומיות מהיטלי השבחה, משום שערכה של דירה ה"צבועה" לצורכי דיור בשכירות, נמוך יותר מדירה בשוק החופשי", כתבו במכתבם לממשלה.

החתומים על המכתב, רון חולדאי ראש עיריית תל אביב וחיים ביבס, ראש עיריית מודעין-מכבים-רעות וראש מרכז השלטון המקומי, טוענים כי לא ייתכן שהכנסותיהן של הרשויות המקומיות ייפגעו בשל החלטותיה של ועדת התכנון המחוזית. בכך הם דורשים לשמור את הסמכויות אצלן, ובכך טמון גם הסיכון שפרויקטים הללו יקודמו במינונים נמוכים, שכן מדובר באוכלוסייה חלשה יותר לערים, בפגיעה בהכנסות, ובמערך לדיור בר השגה שהערים יידרשו לפתח ולשכלל.

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, מסר כי "מבחן ההכנסה יעשה בדיוק להיפך ממה שטוענים בשלטון המקומי, זה ישכפל את העיוות שיש היום בהנחות בארנונה.  צעירים שיש להם הורים שתומכים בהם זוכים בהנחות ואלו שעובדים למחייתם לא זכאים. אין לי כוונה שכך גם יופלו אנשים בדיור בהישג יד. כיוון שאין בישראל דו"ח הון אישי, הרעיון הוא לייצר דיור מוזל באזורי הביקוש לכל מחוסר דיור.

"לכן קבענו קריטריונים שדומים לקריטריונים של פרוייקטי ׳מחיר למשתכן׳ ואף הורדנו את גיל הרווקים לגיל 26 מתוך מחשבה ששלב השכירות המוזלת קריטי להתחלת החיים בשלב רכישת המקצוע וצבירת הון לרכישת דירה".

בנוסף, ראשי העיר טוענים שהצעת החוק בנוסחה הנוכחי מאפשרת גם לבני העשירונים הגבוהים, בעלי הכנסה גבוהה פי שלושה וארבעה מהממוצע במשק, להתחרות על דיור בשכר דירה מופחת משמעותית, במקום שישרת את האוכלוסיות החלשות. "הצעת החוק בנוסח הנוכחי אינה קובעת שום מבחן הכנסה כדי לקבוע זכאות לדירה. אין לכך הצדקה. מדובר במשאב ציבורי מוגבל ביותר ויש לוודא כי הוא מוענק לאוכלוסייה הייעודית בלבד", טענו ראשי השלטון המקומי מפורום ה-15.

בהצעה הקיימת לא מוגדרים מדדים של בחינת ההכנסה של הדייר, והחשש הוא שמי שייהנה מההטבה בפועל יהיו האוכלוסיות החזקות בעיר. מנגד, חששו של ח"כ פולקמן בנוגע לבחינות ההכנסה נוגע להכנסת פרמטר של בחינת מיצוי כושר הכנסה באופן שיעורר את התנגדותם של הסיעות החרדיות, ויפיל את קידום הצעת החוק.

בשבוע שעבר נדון התיקון לקראת הקריאה השנייה והשלישית לתיקון בוועדת הרפורמות. ראש הוועדה, ח"כ רחל עזריה, טענה כי מבחן הכנסה עלול להתעלם מכך שלפעמים ההכנסה החודשית של צעירים ממשפחות מבוססות נמוך, אך זה אינו מעיד על יכולתם לרכוש דירה, המושפעת מהעזרה שיקבלו מהוריהם. "אם נלך לפי מבחן הכנסה, דווקא מי שאנו מעוניינים לסייע להם לא יהיו ברשימת הזכאים. הניסיון לטייב את הצעת החוק מוריד פלח משמעותי, שתמיד נופל בין הכיסאות – אין לו כסף מהבית אבל הוא מתאמץ עכשיו. אני לא מוותרת על הפלח הזה", אמרה עזריה.

נכון לשעה זו, הדיון על התיקון לחוק צפוי להתקיים כמתוכנן בהמשך היום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker