קבלני מחיר למשתכן: הממשלה מגרילה דירות על הנייר, ללא תוכניות והיתרי בנייה

הממשלה ממהרת לפתוח הגרלות של מחיר למשתכן - אף שבמקרים רבים הליכי התכנון בקרקע עוד לא התחילו ושיווק הדירות צפוי רק עוד חמש שנים לפחות ■ הרוכשים מפנים אצבע מאשימה כלפי הקבלנים, ושווי ההטבה מצטמצם ■ האוצר: "הזוגות הצעירים מביעים אמון מלא בתוכנית"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון בכנס מחיר למשתכן במגדל העמק, באפריל
משה כחלון בכנס מחיר למשתכן במגדל העמק, באפרילצילום: דוברות עיריית מגדל העמק

"מאיפה הגיע הסיפור הזה של פרויקטים שיאוכלסו רק בעוד חמש־שש שנים? זו אגדה", קבע האיש שמוביל את תוכנית מחיר למשתכן, בני דרייפוס, בראיון ל–TheMarker בסוף השבוע האחרון. ואולם קבלנים המשתתפים בהגרלה הגדולה השלישית של מחיר למשתכן חושבים כי יש סיכוי סביר שישלימו את בניית הפרויקטים שלהם בתוך חמש שנים לפחות.

ההגרלה הנוכחית התחילה ברגל שמאל לאחר שהיזם חיים זקן, שזכה במכרז לפרויקט מחיר למשתכן במבשרת ציון, עתר לבית המשפט המחוזי לעניינים מינהליים בירושלים נגד שילוב הפרויקט שלו בהגרלה. זקן טען בעתירה כי בקרקע שעליה יקום הפרויקט עדיין לא הסתיים שלב התכנון, עוד לא אושרו התוכניות למגורים ולפיתוח התשתיות הנדרשות, וטרם התקבלו היתרי בנייה על הקרקע — והוא עוד לא יודע אם יזכה להקלות להגדלת מספר הדירות בפרויקט.

בדיקת הסטטוס התכנוני של הפרויקטים שמשתתפים בהגרלה מעלה כי לאף אחד מהם אין עדיין היתרי בנייה. עיון מעמיק יותר מראה כי חלק מהקבלנים זכו בקרקעות רק בחודשיים האחרונים.

כך למשל, בגן יבנה זכו הקבלנים בקרקע רק ב–27 בנובמבר, ובקרית ביאליק הזוכים עוד לא השלימו את רכישת הקרקע, שבה זכו ב–30 באוקטובר; בפרויקט בירושלים, שהדירות בו "התבשלו" והמתינו למכרז בדצמבר אף שהקבלן זכה בקרקע במאי 2017, המגרש צפוי להימסר לידי הקבלן רק במאי 2019.

לפי זקן, בפרויקט כמו שלו יידרשו חמש שנים לפחות לפני שיתאפשר לאכלס בו דיירים. בעתירה הוא טען כי התוכניות במבשרת ציון עדיין לא בשלות לשיווק, ולכן קשה להציג לדיירים הדמיות של הפרויקט ואת תמהיל הדירות, או מידע חיוני על הדירה שבה זכו. כך חלק מהזוכים הם "שבויים" בידיו של יזם שתוכניותיו עוד לא קיבלו את האישורים הנדרשים — מבלי לדעת למה הם ממתינים ואם כדאי להם להמשיך לחכות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
הרשמה להגרלת מחיר למשתכן ב-2016צילום: מוטי מילרוד

חברת הבנייה אשי פרשקובסקי, למשל, מעורבת בשלושה פרויקטים של מחיר למשתכן; בשניים מהם — ברמלה ובהרצליה — זכתה החברה לפני שנה, והדירות בהם הוגרלו ביוני. הזוכים בהרצליה עדיין מחכים להיתר בנייה, וברמלה התקבל רק שלשום ההיתר שיאפשר לזוכים להתקדם לבחירת הדירות.

חיים קראדי, מנכ"ל החברה, אומר: "אני זוכר מקורות באוצר שהבטיחו לנו שהדירות ייצאו להגרלה רק אחרי שיתקבלו היתרי הבנייה. בינתיים, הזמן שהזוכה ממתין לקבלת אישורים לתוכניות והיתרי בנייה יוצר מעורבות של הדיירים בתהליכי התכנון, כמו שראינו בגליל ים, למשל, מה שמעכב עוד יותר את לוח הזמנים.

"בנוסף, אנחנו כיזמים נידרש להקים מערך שלם להתקשרות עם הזוכים. אני צריך להקים מוקד טלפוני ולתת מענה לאנשים שכועסים ומתרעמים בצדק על כך שזכו בדירה לפני יותר מחצי שנה ואינם יודעים דבר על הפרויקט. גם אני עוד לא יודע, אבל האשמה מופנית כלפי, לא כלפי השר משה כחלון".

לדבריו, "זה פוגע במרקם היחסים העדין ביני לבין הזוכים. כשאנחנו מגיעים לשלב בחירת הדירות, הרוכש כבר כועס עלי כל כך. התהליך הזה מול הזוכה היה אמור להיות קצר, נקי ושקוף. אם הבן אדם היה יודע מראש איזה דירות מוצעות לו — כל ההתנגדויות היו נמנעות. הזוכים מגיעים למצב של רוויה מההמתנה, ומשם  זה מגיע לביטולים. זה תהליך שלוקח זמן וכסף גם עבורם וגם עבורי. זה מייקר עבורי את הפרויקט ועולה לי גם בפגיעה במוניטין".

ממהרים להגרלות כדי לעמוד ביעדים?

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, חברה שמשווקת ומנהלת את שירותי המכירה בעבור כמה פרויקטים של מחיר למשתכן, מסביר כי שיווק הדירות של מחיר למשתכן בשלב כה בוסרי מעורר התנגדות וזעם בקרב הרוכשים. "הזוכים מקבלים היום הודעה על הזכייה בהגרלה — אבל יכולה לעבור יותר משנה עד שהקבלן יידע ליצור אתם קשר ולהציג להם את התוכניות של הדירות".

לדבריו, "המצב מעורר אנטגוניזם כלפי היזם וכלפי התוכנית כולה, אך הרוכשים מפנים את האצבע המאשימה כלפי היזם, לא כלפי המדיניות. כך אנחנו רואים 15%–20% מהזוכים שממתינים לדירה מוותרים עליה עוד לפני שראו את התוכניות — כי הם מבינים שמשך ההמתנה יהפוך את התוכניות ללא־כלכלית עבורם, והאמון בתוכנית יורד".

זקן טען בעתירתו כי "החלטת המדינה לשווק בתזמון כזה סותרת את הרצון לייצר ודאות ושקיפות, ולקיים מסלול ברור לרכישת דירת מגורים. באופן זה נפגעת היכולת לאפשר לזוכים לכלכל את צעדיהם בתבונה".

מקורות בענף מעריכים כי במטה הדיור ובמשרד הבינוי והשיכון מיהרו להוציא את הדירות להגרלה, ככל הנראה כדי לעמוד ביעדי שיווק הדירות שהתחייבו להם.

באופן דומה פירסמה באחרונה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מכרזי קרקעות לקבלנים בתוכנית מחיר למשתכן, מבלי לפרסם חוברת מכרז — שבלעדיה הקבלנים לא יכולים להתמודד על הקרקעות. כך, רמ"י יכולה להתפאר בכך שהוציאה קרקעות לשיווק — אף שקבלנים אינם יכולים לגשת למכרזים ללא חוברת מכרז.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "תוכנית מחיר למשתכן עומדת בכל הסטנדרטים המחמירים והגבוהים ביותר, והדירות בה משווקות בדיוק כפי שמקובל בשוק הפרטי. זמן הוצאת היתר בנייה במסגרת התוכנית נמוך משמעותית מאשר בשוק הפרטי, כ–7 חודשים בממוצע. כל הנתונים אודות הפרויקטים מפורסמים בצורה שקופה בפני הזכאים בזמן הרשמתם להגרלה.

"כל הנתונים מוכיחים כי הזוגות הצעירים מביעים אמון מלא בתוכנית. למרות כל המתקפות מצד גורמים בעלי אינטרס. לא נירתע ונמשיך עם התוכנית בכל הכוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker