פרשנות

מכה קטנה אבל כואבת לאוצר: רק 0.1% - אבל עדיין מחירי הדירות עולים

המדינה משקיעה השנה מיליארדים במעורבות בשוק הדיור, שלא היתה כמותה מאז תחילת שנות התשעים. ובכל זאת היא לא מצליחה להוריד מחירים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שכונה בראש העין
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אף שתקופת החגים אופיינה במיעוט עסקות, מחירי הדירות הוסיפו לעלות. אמנם בשיעור מינימלי – רק 0.1%, אבל עדיין פלוס. ואם נוסיף לזה את העובדה, שבתקופה שאליה מכוון המדד הנוכחי היתה ההגרלה השנייה של מחיר למשתכן בעיצומה – העלייה הזעירה מהווה עוד מכה קטנה, אבל כואבת לאוצר, שמשווע לירידות מחירים.

קצב עליית המחירים השנתי אמנם מגיע ל-2.9%, ואולם זאת משום שבסוף שנה שעברה נרשמו מספר חודשים של ירידות מחירים קטנו. לעומת זאת, מתחילת השנה המחירים עלו ב-3.4%, ואם הקצב הזה יימשך, השנה הזו תסתיים בעליות של 4%-4.5%, שיעור שמזכיר את 2011, שעמדה בצל המחאה החברתית, ואת 2014 שעמדה בצל של מע"מ 0. ההבדל, שבשנתיים הללו, המדינה לא הוציאה שקל, על מנת לגרום להתמתנות קצב העלייה (מחאת ההמונים לא עלתה למדינה כסף ותוכנית מע"מ 0 לא מומשה בסופו של דבר). ב-2017 היא משקיעה מיליארדים במעורבות בשוק הדיור שלא היתה כמותה מאז תחילת שנות התשעים. כך שקשה להתייחס אל הנתונים הללו כאל הישג.

ובינתיים, תוכנית הדגל של כחלו, נתקלת בלא מעט קשיים. כבר כתבנו על מספרן הפוחת והולך של הדירות המוגרלות, וזאת מהטעם הפשוט, שמספרן של התכניות הבשלות לבנייה הולך ומצטמצם במהירות.

בסוף השבוע הוגשה עתירה נוספת נגד הגרלת מחיר למשתכן, הפעם במבשרת ציון, ומטעמו של הקבלן במקום, חיים זקן בניין והשקעות, וזאת על רקע אי סיום שלב התכנון במקום, בניגוד להוראות המכרז של המדינה. זו אינה הפעם הראשונה, שמתקבלות תלונות על פרויקטים בלתי בשלים שמשולבים בהגרלות, אלא שהפעם היתה זו החברה הקבלנית להתלונן על הנוהל.

בעיות נוספות שהתגלו באחרונה היו ההענות הדלה של הרוכשים והקבלנים להגרלות ומכרזים בפריפריה, ושינוי התכנית בצורה, שתתאים יותר לקבלנים, עם יותר דירות למשפרי דיור ויותר אפשרויות למכור דירות במחירי שוק, כך שעל אף האופטימיות המרובה של יוזמי וקברניטי התכנית, לגבי עתידה – בראייה אובייקטיבית הוא נראה מעורפל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חדשות מרגיעות הגיעו מצד מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, שמשקף את מחירי השכירות. לאחר מספר חודשי עלייה, נרשמה במדד נובמבר ירידה של 0.2% בהשוואה לאוקטובר ובסך הכל המדד עלה מאז תחילת השנה ב-2.3%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker