מחיר למשתכן במבשרת ציון: למה עצר הקבלן את ההגרלה בפרויקט של עצמו?

בית המשפט קיבל את עתירת הקבלן ופרויקט 508 לא ייכלל בהגרלת דצמבר של מחיר למשתכן שתיסגר הלילה ■ בעתירתו טען הקבלן כי שלב התכנון טרם הסתיים וכי הכללת הפרויקט בהגרלה מנוגדת להגדרות המכרז של המדינה

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבשרת ציוןצילום: תומר אפלבאום
גילי מלניצקי

הגרלת דצמבר הגדולה של מחיר למשתכן עומדת להיסגר הלילה (ד'), אך שעות בלבד קודם לכן התבשרו הזכאים כי בית המשפט הוציא צו שקובע כי אין לכלול בהגרלה את "פרויקט מס' 508" במבשרת ציון. את העתירה נגד הכללת הפרויקט בהגרלה הגיש הקבלן עצמו, מכיוון שטרם הסתיים שלב התכנון וטרם התקבלו היתרי בנייה - בניגוד להוראות המכרז שהגדירה המדינה עצמה.

בעתירה שהגישו עו"ד בועז פייל ויהושע ליברמן ממשרד יגאל ארנון ושות' נכתב כי החברה הקבלנית - חיים זקן בניין והשקעות בע"מ - זכתה לפני כחצי שנה במכרז על הקרקע, אולם שלבי התכנון עדיין לא הגיעו לסיום והתוכניות והמפרטים לא אושרו כנדרש. המשמעות היא שהתוכנית לא בשלה לשיווק ובהכרח יידרשו לפחות עוד ארבע שנים וחצי לפני שיתאפשר בה אכלוס. למרות המצב, במטה הדיור ובמשרד הבינוי והשיכון מיהרו להוציא את הדירות להגרלה, ככל הנראה במטרה לעמוד ביעדי שיווק הדירות שהתחייבו להם.

"החלטת משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל סותרת את הוראות המכרז, לפיהם הגרלה של דירות לא תבוצע לפני סיום שלב התכנון ואישור התכניות והמפרט", נכתב בעתירה. "החלטת המדינה סותרת את הרצון לייצר ודאות ושקיפות, מסלול ברור לרכישת דירת מגורים ואת היכולת לאפשר לזוכים לכלכל את מעדיהם בתבונה - תכליות שהם קבעו לעצמם".

העותרים אף טענו כי אם ההגרלה היתה מתקיימת כמתוכנן, היו נגרמים נזקים חמורים ליזם, לפרויקט ולזוכים - שכן אין ודאות לגבי שום פרט כמעט בפרויקט. מספר יחידות הדיור בו לא סופי וכך גם גודל הדירות והתמהיל שלהם.

"אף אחד לא יודע עדיין כלום בוודאות, אבל מגרילים", אמר ל-TheMarker עו"ד פייל. "זה מניח את הקבלן במקום מאוד בעייתי מול מגרילים שיזכו. למעשה, במצב הזה אנחנו בעל כורחנו יוצאים איתם לדרך ברגל שמאל. זה ישים אצלנו קונים במצב שאין להם מושג מה הם קונים ויכניס אותם לתהליך שיקח בוודאות ארבע שנים וחצי לפחות, שכן שלב התכנון לפי מסמכי המכרז לוקח כשנה וחצי. לא ברור מדוע המדינה פועלת בניגוד לנהלים שהיא עצמה קבעה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"החברה לא מתנגדת לתוכנית, היא רוצה בדיוק את ההפך - שתוכנית מחיר למשתכן תמלא את מטרתה", הוסיף. "כל הקונספט זה פרויקטים זולים שייגמרו מהר, אבל ההתנהגות של המדינה חותרת תחת הרציונאל הזה ועלולה לפתוח צוהר למצב שבו אנשים יגלו רק בשלב מאוד מאוחר שהם נמצאים בפרויקט שלא מתאים להם".

בית המשפט המחוזי בירושלים לעניינים מנהליים נענה כאמור לעתירה והחליט להוציא את הפרויקט המדובר במבשרת ציון מההגרלה הגדולה. עוד קבע בית המשפט כי המדינה נדרשת להשיב לעתירה עד 19 בחודש, ואז ייקבע דיון המשך בנושא.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי הנושא יתברר בבית המשפט וכי "עד מתן החלטה אחרת על ידי בית המשפט לא תתקיים הגרלה זו. שאר ההגרלות במבשרת ציון יתקיימו כרגיל. עד סגירת מועד ההרשמה ניתן לשנות את ההרשמות לפרויקטים בהתאם לשינויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker