שכונה חדשה בפאתי ת"א: 665 דירות מחיר למשתכן ו-120 דירות בקומונה קהילתית

לפי תוכנית מכבי יפו, תוקם שכונה חדשה שתשתרע על פני שטח של כ-150 דונם, ותכיל 1,600 יחידות דיור חדשות, שטחי מסחר ומבני ציבור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית השכונה
הדמיית השכונהצילום: ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים

ועדת הכספים העירונית של עיריית תל אביב-יפו אישרה אתמול (ב') יחד עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הסדר לשיווק משותף של כ-1,600 יחידות דיור חדשות, בשכונה חדשה שצפויה לקום בתל אביב, לפי תוכנית מכבי יפו. בהסדר שנקבע עם רמ"י סוכם כי 665 מהדירות ישווקו דרך תכונית מחיר למשתכן שתפעל לראשונה בתל אביב.

180 מהיחידות יהיו מיועדות לחברה הממשלתית דירה להשכיר לטובת פרויקטים של השכרה לטווח ארוך, ו-120 מהדירות יוקצו לטובת פרויקט חדש של העירייה לדיור שיתופי. ההסדר נדרש לאישור הוועדה המקומית שאמורה לדון בהסכמות ב-20 בדצמבר, וכן לאישור מועצת העירייה.

תוכנית מכבי יפו כוללת שטח של כ-150 דונם המשתרע בין הרחובות נס לגויים מצפון, היינריך היינה (שלבים) ממזרח, רחוב עזה ובאר שבע ממערב ונחל שורק מדרום. על הקרקע חלה תוכנית מאושרת, שתכיל מלבד ייעודים למגורים גם שטחי מסחר ומבני ציבור.

הקרקע הנה בבעלות מינהל מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב-יפו, וכן עוד מספר בעלים פרטיים, כאשר בחלקו הצפוני של המתחם שטח פתוח במקום שבו היה קיים בעבר אצטדיון מכבי יפו. העירייה מבקשת לתת העדפה לתושבי תל אביב-יפו, כאשר חלק מיחידות הדיור יעמדו לשיווק לטובת תושבי יפו בלבד.

לצורך מימוש התוכנית, העירייה תפנה חלק מהמבנים הקיימים המאוכלסים על ידי דיירי דיור מוגן, בעיקר באזור רחוב נס לגויים, כשעם מחציתם הגיעו להסכמי פינוי ועם היתר עדיין נדרשים הצדדים להגיע להסכמות. גם מוסכים ובתי מלאכה יפונו מהאזור לטובת השכונה החדשה ופיתוח של המרחב הציבורי באזור. מהלכי הפינוי עלולים לעורר את זעמם של בתי עסק ותושבים במקום.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חלק מהביקורת המופנית כלפי התוכנית נוגעת להחלשת התושבים המפונים ודחיקתם אל מחוץ לאזור המתפתח, כמו גם ריכוז רב של אוכלוסייה לא מבוססת במקבץ פרויקטים מבודד. בנוסף נטען כי בתוכנית אין התייחסות ליצירת צירי תנועה שיובילו לשכונה וכי היא תהפוך להיות מובלעת מנותקת מהרצף העירוני.

בעירייה טוענים מנגד כי התוכנית כוללת צירים ירוקים שיחברו בין השטחים הירוקים הציבוריים בשכונה וישמשו לתנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים. בנוסף, ציר תנועה להולכי רגל מתוכנן כך שיחצה את השכונה ממזרח למערב, ויהווה גישה עיקרית להולכי רגל משדרות ירושלים ועד רחוב שלבים ונווה עופר. כיום באזור הרבה שטחי עבודה ותעשייה שאין ביניהם דרכי גישה סדורות.

חללי מגורים משותפים

מודל ייחודי שיפעל בתוכנית לראשונה בעידוד עירוני נוגע למגרש של כ-120 יחידות דיור, שבהם יקום מתחם דיור שיתופי חברתי. העירייה מבקשת לפתח ולקדם פרויקטי מגורים המושתתים על יחידות דיור מינימלסטיות וחללים משותפים גדולים לדיירי הבניין. הדבר נעשה בדומה למודלים של חללי עבודה משותפים (Wework), כך שבסמוך לדירות המגורים יוקמו חללים משותפים לכלל הדיירים.

כך למשל מספר דירות יחלקו סלון, מטבח או חדר משחקים משותפים, ועל ידי כך ניתן יהיה להקטין את שטח דירות המגורים ולהוזיל אותן מחד, ומנגד להרחיב את המבנה הקהילתי-שיתופי בקרב הדיירים. בעירייה עדיין מגבשים מודל סדור ובוחנים את הפרקטיקה של המתחם.

ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאיצילום: עופר וקנין

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, מסר כי "אנו רואים בשכונת מכבי יפו עתודת קרקע חשובה להתפתחותה של יפו. לכן, אנו עושים מאמץ גדול לתכנן שכונה באיכות עירונית גבוהה במיוחד.

"במסגרת זו השקענו מאמץ והגענו להסכמות תקדימיות עם רשות מקרקעי ישראל. הסכמות אלו יאפשרו הוזלה והטבות שונות שתאפשרנה לקהילה צעירה, בדגש על תושבי תל אביב-יפו בני מעמד הביניים, למצוא במקום את ביתה. כמו כן ניישם בשכונה פתרונות חדשניים ומתקדמים בתחום הדיור, ונקצה כ-120 דירות שייבנו במודל שיתופי - המאפשר להוזיל עוד יותר את מחירי הדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker