תוכנית שקד לקבוצות הרכישה: הגנה על הרוכשים - בלי לפגוע בשוק החופשי

דו"ח שיזמה שרת המשפטים כולל המלצות שיגבילו את קבוצות הרכישה ■ מארגני הקבוצות יידרשו לנהוג בשקיפות, להפקיד את קופת הפרויקטים בידי נאמן ולא להצמיד את שכרם לעלויות ■ שקד: "זהו הצעד הראשון להפסקת ההפקרות בתחום"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים, איילת שקד
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

דו"ח של צוות שאותו יזמה שרת המשפטים, איילת שקד, פרסם היום (א') 19 המלצות שיגבילו במידה רבה את ההתנהלות של קבוצות רכישה, ובמיוחד את מארגני הקבוצות, וזאת על מנת למנוע מקרים בנוסח ענבל אור וקבוצות בעייתיות נוספות שנתקעו בשלבים שונים של ייזום הפרויקטים.

בין היתר, תישלל מהמארגנים האפשרות לשווק קרקעות לחברי קבוצה לפי תוכניות שאינן מאושרות; יוטל עליהם לנהל את כספי הקבוצה בנאמנות בלבד, והם יחוייבו בחובות גילוי ואיסור הטעיית הצרכן, ובכתיבת דו"ח שיכלול אומדן של העלויות שיוטלו על חברי הקבוצה עד להשלמת הפרויקט. חברי נציגות הקבוצה יחוייבו בנאמנות לקבוצה ולא למארגן.

מדובר בדו"ח המשתרע על 44 עמודים, שיהפוך להצעת חוק ממשלתית, לאחר קבלת הערות מהציבור. הדרישה לחקור את הנושא עלתה, בעקבות התלונות החוזרות ונשנות על התנהלות קבוצות רכישה וזאת על רקע העובדה, שאין מדובר עוד בחלק זניח מהשוק, אלא בשיעור של כ-10% מהיקפו.

במשרד המשפטים מסבירים כי הרקע להקמת הצוות היה התלונות הרבות שהגיעו אודות חברי קבוצות רכישה שהשקיעו את כספם בקבוצה אך נותרו ללא הכסף שהשקיעו בפרויקט, ובהיעדר יכולת להמשיך את פעילות הקבוצה במטרה להגיע לבעלות על דירה. לעתים נמצא כי בפעילות מארגני הקבוצה נמצא חשש לפלילים. במקרים אחרים המארגנים פעלו בצורה לא מקצועית, וחברי הקבוצה עצמם הסתבכו בוויכוחים ועיכבו את המשך פעילותה.

עודף רגולציה עלול לפגוע בפעילות קבוצות הרכישה

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מצד שני, הדגישו במשרד המשפטים, כי עודף רגולציה על הקבוצות עלולה לפגוע בפעילותן ובחופשיות השוק. לאור זאת, מסרה השרה שקד כי אין בכוונתה ליצור אסדרה מכבידה יתר על המידה שתוביל להפסקת ההתקשרות בקבוצות רכישה. "לקבוצות הרכישה קיימת חשיבות בהורדת יוקר הדיור. עם זאת, רצף המחדלים בתחום שנחשפו בשנתיים האחרונות מחייבים אותנו להגן על ציבור הרוכשים. הצוות הבין-משרדי בראשות המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ, עשה עבודה יסודית וחשובה. זהו הצעד הראשון להפסקת ההפקרות בתחום. נגן על ציבור הרוכשים ובד בבד נשמור על השוק החופשי".

ואולם השאלה הגדולה היא, האם על אף המאמצים, 19 המלצות שונות לחיזוק הרגולציה על קבוצות רכישה, לא יפגעו בגיבוש קבוצות כאלה בעתיד. מבין ההמלצות, בולטת קבוצת המלצות שמטרתה לצמצם מעשים מפוקפקים במסגרת קבוצות רכישה - במיוחד על ידי מארגני הקבוצות ומקורביהם, כפי שנעשה בעבר.

למשל, יש המלצה שקובעת כי יש לאסור שיווק קרקע שאין לגביה תכנון מפורט, בין היתר כדי למנוע מצב של מכירת דירות לא מאושרות. המלצות מרכזיות נוספות הן שמארגן הקבוצה יחוייב לנהל את כספי הקבוצה בחשבון נאמנות סגור בהתאם לחוק - ובכך לא יוכל לשלוט בכספים שמועברים לקופת הפרויקט; המארגן יחוייב לרשום את הבעלות בקרקע על שם חברי הקבוצה או הערת אזהרה על שמם - דבר שימנע ממנו לערוך מניפולציות על הקרקע, שעליה שילמו החברים.

ענבל אורצילום: אילן אסייג

המלצות נוספות עוסקות בכך שהמארגן יחוייב לגלות ניגודי עניינים שבהם הוא עלול להיות נתון - ובכך אמורה לבוא לקיצה תופעה של מארגן קבוצה שחובר לבעל קרקע ומשווק אותה לחברי קבוצה בעלויות מנופחות. גם חברי הנציגות של הפרויקט יהיו מחוייבים בחובת גילוי לגבי קשרים שיש להם עם המארגן, במידה שיש, ובחובות נאמנות לחברי הקבוצה. זאת, כדי למנוע מצב שבו המארגן "שתל" בתוך הנציגות אנשים מטעמו - שמייצגים את האינטרסים שלו, ולא של הקבוצה.

ולבסוף – שכר הטרחה של המארגן יהיה סופי ובלתי תלוי בעלויות הפרויקט, זאת, לאחר שהתברר שעיכובים שחלו במספר פרוייקטים גרמו לייקורם ולהעלאת שכר הטרחה של המארגן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker