אומרים "לא תודה" לכחלון: כשליש מזוכי מחיר למשתכן בגליל ים ויתרו על הדירות

בפרויקט מחיר למשתכן בגליל ים לא נותרו דירות חמישה חדרים, ודירות שלושה חדרים נמכרות בכ-1.4 מיליון שקל בממוצע ■ למרות ההנחה המשמעותית - זוכים רבים מוותרים על הדירות עקב המחיר ואי-שביעות רצון מהרמה שלהן ומהתנאים הנוקשים של התוכנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בגליל יםצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי

"ידעתי שאני רוצה לקנות דירה בשנים הקרובות, ופתאום באה הזכייה", מספר אחד הזוכים בהגרלה על דירה בתוכנית למשתכן בגליל ים, ליד הרצליה. הזוכה, הרצלייני במקור, החליט לוותר על הנחה המוערכת בכ–700 אלף שקל ולא מימש את זכאותו לדירה, בדומה לכשליש מהזוכים — שלא התייצבו לבחירת הדירות עד המועד האחרון ביום שישי. אי־הגעת הזוכים לבחור דירות עלולה להביא לפסילת הזכאות שלהם לרכישת הדירה.

פרויקט מחיר למשתכן בגליל ים שתקים אפריקה ישראל מגורים, נחשב אחד הפרויקטים המבוקשים בתוכנית. תוכנית מחיר למשתכן נותנת הנחה על מחיר הדירה, ובגליל ים הערך הכספי של הנחה זו גבוה במיוחד, כ–700 אלף שקל לדירה, לעומת הנחות צנועות יותר בפריפריה — כ–200 אלף שקל בערים כמו דימונה, בית שאן וקרית שמונה. למרות זאת, 200 זוכים בפרויקט ויתרו על זכייתם. על כך מעידים מכתבים שקיבלו מאפריקה ישראל מגורים ביום שישי האחרון זכאים שמספרם בתור היה מעל 730, מתוך 530 דירות לזכאי מחיר למשתכן בפרויקט. במכתבים הוצע להם לבחור דירה ולממש את זכייתם. משרד הבינוי והשיכון אינו אוסף נתונים על מספר המוותרים בכל פרויקט, אך לפי הערכות שונות, מדובר ב–15%–25% מהזוכים בכל פרויקט.

"אני לא היחיד שאחרי הזכייה הבין שזה גדול עליו או לא מתאים לו", מסביר הזוכה. "אתה נקלע לדילמה. אמנם זו הטבה, אבל הערך האמיתי שלה לא לגמרי ברור, כי קשה לצפות מה יקרה בשוק ביום שבו הבנייה תסתיים, ואיזה מוצר זה יהיה. בנוסף, אתה הולך לשים הרבה מאוד כסף על בנייה די צפופה, מגבלות חנייה, אפס יכולת לעשות שינוי בדירה, ופרויקט שאין לו עדיין היתר בנייה".

הוא מוסיף: "אף שאני מהרצליה, החלטתי לוותר. אתה לא רוצה להוציא סכום כזה גדול ולגלות שקיבלת חתול בשק. אני מרגיש שהרבה אנשים הולכים על זה, כי קיבלו הטבה. השאלה היא כמה היא באמת שווה".

בפרויקט בגליל ים 15 בניינים ו–660 יחידות דיור חדשות, שמהן 130 למכירה בשוק החופשי. מועד האכלוס עוד לא ידוע, אך בהתאם לתנאי המכרז, החברה התחייבה למסור את הדירות לא יאוחר מיולי 2021. היתר הבנייה עדיין לא ניתן, וההערכות הן כי יושג עד סוף המחצית הראשונה של 2018. האופטימיסטים מקווים שהעירייה תזרז את ההליכים ותקדם את הנושא עד תחילת הרבעון השני של 2018.

המשתכנים העתידיים מתנגדים לתנאים

לפני שבוע נפתח תהליך בחירת הדירות בפרויקט — שלב שבו הזכייה הופכת למוחשית הרבה יותר, ודמי רצינות בסך 2,000 שקל מונחים על השולחן. הזוכים בהגרלה פתחו קבוצת ווטסאפ שבה הם מתעדכנים בנוגע למצב הדירות שכבר נתפסו, ובקרוב יפוצלו כנראה הקבוצות הגדולות לתת־קבוצות, לפי בניינים. כך, ועד הבית יכול להתחיל לפעול שלוש שנים לפני הכניסה לבניין.

באפריקה ישראל מגורים נאלצו להתמודד עם לא מעט התנגדויות. המשתכנים העתידיים עתרו לבית המשפט נגד היזם, והלינו בין השאר על בנייה צפופה, על כך שבדירות שלושה חדרים בחלק מהבניינים יש כיוון אוויר אחד בלבד, על חלונות קטנים, ועל מיעוט של פתחי אוורור בהשוואה לדירות שנמכרו בשוק החופשי. בית המשפט דחה את עתירתם ואף הטיל עליהם את ההוצאות המשפטיות.

מאפריקה ישראל מגורים נמסר בסוף השבוע כי שיעור הוויתור על זכייה בדירות בפרויקט דומה לנתונים הארציים. "אנו עומדים על 28% ביטולים, וממשרד והשיכון אנחנו מכירים נתונים של 25%–30%. יש עדיין ביקושים גבוהים ברשימות ההמתנה, והחוויה המקצועית והנעימה במעמד בחירת הדירות גורמת ללקוחות שמגיעים להרגיש ביטחון ושמחה על עצם מימוש הזכייה, ומעודדת אותם לתת אמון בפרויקט".

ספיד דייטינג נדל"ני

בהליך בחירת הדירה, המתעניינים נדרשים להתעדכן תדיר באתר הפרויקט במלאי הדירות הקיים לפני שהם מגיעים לפגישה שנקבעה ביום ובשעה מדויקים, לפי סדר הזכאות, כדי לדעת למקד את שאלותיהם בדירות שנותרו.

לבחירת הדירה עצמה מוקצות לפי נוהלי ומשרד הבינוי והשיכון 45 דקות. מאחורי עמדות ממוחשבות נמצא טיימר שמונח על השולחן ומתחיל לרוץ בזמן שהזוג בוחר את הדירה מהמלאי שנותר. את העגלה עם התינוקת של בני הזוג מנענעת עובדת החברה, שמבקשת לאפשר לזוג להעביר את הפגישה בלי הפרעות. עורכי דין, מהנדסת, בקרית, נציג י.ת.ב (גוף הפיקוח והבקרה על הפרויקט מטעם משרד הבינוי והשיכון) ונציגת מכירות נמצאים במקום כדי לתת תשובות בדקות שבהן מבצע הזוג את הרכישה הגדולה ביותר בחייו.

שיחות עם אלה שהחליטו לממש את זכייתם ועם כאלה שהחליטו לוותר, מעלות שתי סיבת עיקריות לוויתור על הדירה. הסיבה הראשונה, שצריכה לעורר בקרב קברניטי התוכנית סימן שאלה, היא מחיר הדירות. הזכאים אמנם זכו בהנחה משמעותית, אבל בעבור זוגות צעירים העומדים בקריטריונים של מחיר למשתכן, קשה לרכוש דירת ארבע חדרים במחיר 1.8–1.94 מיליון שקל, גם אם באחד המיקומים המבוקשים ביותר בישראל.

יותר מכך, לפי תנאי התוכנית, ברכישת דירות שעלותן במסגרת הפרויקט היא יותר מ–1.8 מיליון שקל, יידרשו המשתכנים להביא הון עצמי של 25% משוי הדירה, לעומת 10% בדירות במחיר נמוך מ–1.8 מיליון שקל. בשל כך, זוג שמבקש לקנות דירת ארבעה חדרים בפרויקט נדרש להון עצמי של יותר מ–450 אלף שקל. כך יוצא שזוגות רבים נאלצים לוותר או לבחור דירות שלושה חדרים — גם אם הן אינן מתאימות להם.

"אנחנו זוג ושני ילדים", הסבירה אחת הזוכות, שהחליטה לרכוש דירת שלושה חדרים בפרויקט. "היינו רוצים לאפשר חדר לכל ילד, אבל זה בלתי־אפשרי עם המחירים בפרויקט. אני מבינה שגם אחרי שהמדינה עוזרת, עדיין לא אוכל לתת לילדים שלי את מה שהורי נתנו לי — סביבה טובה, בית מרווח, והורים שגרים מספיק קרוב למשרד כדי לראות את הילדים אחרי הצהריים בלי להיתקע בפקקים".

העילה השנייה שבגינה מוותרים משתכנים על זכייתם בפרויקט נוגעת לאי־שביעות רצון מהתכנון ומרמת המוצר שמכתיב פרויקט מחיר למשתכן. אי־שביעות הרצון נובעת ממיקום השכונה, ממספר מקומות החניה, מגודל הדירות, מחוסר היכולת לבצע התאמות במפרט, מתנאי התשלום המוכתבים, ומהתחושה של המשתכנים שהיזם 'עושה להם טובה', ושהם לקוחות סוג ב'. בעיות אלה אינן ייחודיות לאפריקה ישראל מגורים או לפרויקט בגליל ים: ב–26 בנובמבר נסגרו הגרלות חוזרות לעוד 36 פרויקטים שבהם עדיין לא נבחרו כל הדירות. בחלק מהפרויקטים הדירות מוצעות כבר יותר מחצי שנה.

מתוך חלק מהדירות שנבחרו בפרויקט בגליל ים ניתן ללמוד על הבעייתיות של התוכנית. למשל, בבניין 54, הפונה לפארק, לא נמכרה עדיין אף אחת מדירות שלושת החדרים. דירות אלה כונו על ידי העותרים "הדירות הכלואות", בטענה שהן פונות לכיוון אוויר אחד בלבד — אף שמחירן אמור להיות האטרקטיבי ביותר למחוסרי דירה: 1.46 מיליון שקל בממוצע. בבניין 55 המצב דומה. נכון ליום שישי, נותרו לבחירה רק דירות שלושה חדרים "כלואות" ועוד שתי דירות בקומה הראשונה.

דירות חמישה חדרים דווקא נחטפו במהרה, אבל מחיריהן אינם נמצאים בדיוק בטווח המחירים שעליו חלם שר האוצר, משה כחלון. כבר ביום חמישי בבוקר לא נותרו דירות חמישה חדרים בכל הפרויקט בגליל ים. זוג שפגשנו קרא לדירת ארבעה חדרים בעלות של 1.88 מיליון שקל "הרע במיעוטו", והתעצב על כך שהחמיץ את ההזדמנות לרכוש דירה גדולה יותר.

"כולם מבינים שזו הזדמנות חד־פעמית, אבל זה מפחיד", מסביר אורי, שרכש דירה בפרויקט. "אמנם יש גוף מלווה שאמור להגן עליך, אבל במשרד השיכון לא מתערבים, ומערכת המשפט הבהירה לנו שליזם שפועל במגבלות המכרזים יש חופש לעשות מה שהוא רוצה עם התכנון של הדירות. מה שקרה בעתירה שלנו נתן אור ירוק ליזמים והבהיר שאף אחד לא יתערב בפרויקטים הבאים, ורק ועדות התכנון ברשויות המקומיות נותרו כדי להגן על האינטרסים של האזרחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker