בישראל קיימות חמש דירות עם תג מחיר של 20 מיליון דולר - האם המחיר ריאלי?

רוב היזמים סבורים שהמחיר ריאלי, אך דווקא מנחם אורן, היזם שמציע למכירה את הפנטהאוז היקר בישראל - 25 מיליון דולר - כבר נואש מהניסיון למכור אותו כיחידה אחת; מחירי דירות היוקרה במגדלים מדביקים את מחירי הווילות בהרצליה פיתוח

גיא ליברמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא ליברמן

האם ייתכן מצב שבו דירה בישראל (לא בית פרטי) תימכר ב-20 מיליון דולר? עד כה נמכרו כמה דירות במחירים שמתקרבים למחיר הזה, ויש יזמים ומתווכים שסבורים שניתן לחצות אותו. כיום מוצעות למכירה יותר מחמש דירות במחירים אלה. אלא שעם כל עליות המחירים, קשה מאוד למצוא מולטי-מיליונרים, אפילו מקרב תושבי החוץ, שמוכנים לשלם סכומים כאלה על דירה בישראל, ויש המאמינים שהשוק המגה יוקרתי קרוב מאוד לגבול העליון שלו.

כיצד הגענו למצב כזה? את שורשי תג המחיר החדש ניתן למצוא בעסקת ענק שביצע איש העסקים יולי עופר במגדלי אקירוב לפני כמה שנים, כשרכש את דירת הפנטהאוז בפרויקט ב-10 מיליון דולר. אז העסקה נחשבה לסנסציה. "היו אבני דרך של מיליון דולר לדירה ואחר כך הגיעו 3 ו-5 מיליון, כשה-10 מיליון דולר ששילם עופר היוו ציון דרך נוסף במחירים שמוכנים לשלם בישראל בעבור דירות יוקרה", מסביר נעם דז'לדוב, משווק דירות יוקרה מחברת נאות שירן. כך, למשל, רק לפני שלוש שנים רכש איש העסקים בני שטיינמץ פנטהאוז במגדל YOO הראשון בכ-6 מיליון דולר, סכום שנחשב כיום למגוחך.


גדול יותר, נדיר יותר

כדי לשאת תג מחיר כה יקר, צריך לעמוד בשלושה תנאים: הראשון - מחיר גבוה מאוד למ"ר. כזה שעולה על 15 אלף דולר למ"ר ונמצא ברמות הגבוהות ביותר של מחירי הנדל"ן בישראל. התנאי השני - שטח גדול במיוחד. אין מדובר בדירת 100 מ"ר, ואף לא בדירות של 300 מ"ר או אפילו בקומה שלמה. מדובר בדירות שרובן משתרעות על 1,000 מ"ר ויותר, כלומר שוות שטח לשש דירות גדולות לפחות. פועל יוצא של שני התנאים הללו הוא שמרבית הדירות האלה עדיין לא הושלמו ורובן בתכנון או בתהליכי בנייה. כי מי הקים דירות של 1,000 מ"ר עד לשנים האחרונות?

וקיים תנאי שלישי למחירים: מיקום נדיר, בעיקר בלב העיר, שברור שבעתיד הקרוב לא ייבנה בסביבתו משהו דומה, ונדירות בסוג הדירה - פנטהאוז או דירה נדירה אחרת. "פעם הדרך היחידה להחזיק דירה של 1,000 מ"ר היתה אפשרית רק אם חיברת כמה דירות. לפני 7-8 שנים אנשים בעלי אמצעים החלו מראש לדרוש דירות גדולות, וכך הגענו למצב שבו היזמים נענו לדרישה ובנו מראש מספר דירות מיוחדות בחללים מיוחדים או עם מאפיינים מיוחדים", מסביר דז'לדוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"המחיר אינו יוצא דופן מכיוון שיש כיום עסקות רבות במחירים המשקפים ערכים של 15 וגם 17 אלף דולר למ"ר", אומר השמאי ירון ספקטור. "כשמחברים את המספר הזה לאותן דירות מגה גדולות מתקבלים מספרים שהם גבוהים מאוד כמספר נתון, אך אינם יוצאי דופן יחסית למחירי השוק". לפיכך, ספקטור סבור כי מכל שלושת התנאים שהוצגו, התנאי החדש באמת שמביא למחירים הגבוהים הוא שטחי הדירות. "בעבר לא הכרנו דירות ענק של 1,000 מ"ר, שזה, יחד עם מספרן הנמוך בשוק, הוא המפתח למחירים הגבוהים".

היזמים, שמרגישים את הנעשה בשוק, פועלים להגדיל את שטחי הדירות המגה יוקרתיות שלהם. "התפישה העכשווית אצל היזמים היא בכיוון של נכסים גדולים. ברור להם שנכסים אלה מכוונים לקהל מאוד מצומצם, אך בשל הביקוש ורמות המחירים יש להם כיום מספיק אומץ לתכנן נכסים נדירים שכאלה לקהל הנישה הזה", אומר דז'לדוב.

אבל הנה הפתעה: דווקא האיש שמציע למכירה את הפנטהאוז היקר במדינה נשמע נואש מלהמתין לקונה שיהיה מוכן לשלם 25 מיליון דולר או אפילו קצת פחות לדירה. מנחם אורן מחברת אורנים, שמקימה את sea one, סקפטי: "חשוב לציין כי בפרויקט שלנו יש רק דירה אחת שכזו, וגם היא מיוחדת מאוד, לא רק מבחינת המיקום שהוא מול הים, אלא מבחינת הגודל מדובר בדירה של 1,300 מ"ר.

"זה בהחלט נכס שאין כמותו בכל העיר. העובדה שהנכס הזה מוצע למכירה כבר כמה שנים מעידה על היכולת של דירה כזו, מיוחדת ככל שתהיה, להימכר. במלים אחרות, השוק לא מוכן לשלם כיום 20 מיליון דולר עבור דירה בישראל". ואם אורן אומר את הדברים, כדאי שנוריות האזהרה יתחילו להבהב גם אצל יזמים אחרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker