למרות ההתנגדויות: אושרה תוכנית ל-2,600 דירות במתחם ההסתדרות בגבעתיים

מדובר בתוכנית פינוי-בינוי, שבמרכזה נמצאים כיום 40 מבני שיכון טוריים בני 4-2 קומות, בהם 914 יחידות דיור

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית המתחם העתידי צילום: רותי הרשקוביץ
אריק מירובסקי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, החליטה לאשר את התוכנית להתחדשות עירונית במתחם ההסתדרות בגבעתיים, שעוררה לא מעט מחלוקת ציבורית.

שטח התוכנית הינו כ-100 דונם והיא ממוקמת במתחם שבין דרך אלוף שדה בדרום, לרחוב המאבק במערב. היא גובלת עם תוכנית מתחם כורזין שאושרה לאחרונה, שתההווה מוקד תעסוקה עתידי לגבעתיים.

מדובר בתוכנית פינוי-בינוי, שבמרכזה נמצאים כיום 40 מבני שיכון טוריים בני 4-2 קומות, בהם 914 יחידות דיור בנות 90-50 מ"ר, ו-11 יחידות מסחריות. הרעיון שבבסיס התכנית הוא לבנות במקום הדירות הישנות 2,600 יחידות דיור בשטחים שונים, ו-4,400 מ"ר חזית מסחרית ברחוב המאבק וחזית מסחרית של 1,200 מ"ר לאורך דרך האלוף שדה.

חלק מהתוכנית, שנערכה על ידי  האדריכלים רותי הרשקוביץ ואמנון בר אור, היא הפיכת חלק ממבני השיכונים למבני ציבור, וזאת בהתאם למה שמכנים במינהל תכנון "האופי הייחודי של העיר גבעתיים". מבנים אלה יהיו במרכז המתחם וישמשו בין היתר עבור גני ילדים, מעונות יום ומתנ"סים, דיור מוגן ומעונות סטודנטים. בקומות התחתונות של מבני המגורים, הפונים לרחוב ההסתדרות, יוקצו שטחי ציבור שיסייעו לרשות המקומית לתת מענה לצרכי ציבור שכונתיים כדוגמת גני ילדים, מעונות יום, טיפות חלב ושימושים ציבוריים נוספים.

גבעתייםצילום: מוטי מילרוד

לתוכנית קמו התנגדויות רבות, גם מצד תושבים וגם מצד עיריית גבעתיים, והוועדה המחוזית נאלצה לשנות את התכנית המקורית. כך, על פי התכנית המקורית, היו אמורים המגדלים להתנשא לגובה של עד 45 קומות, ולפי התכנית שאושרה, גובה הבניינים המקסימלי שיוקמו בדרך האלוף שדה הונמך  ל-35 קומות, וגובה הבניינים שיוקמו ברחוב המאבק נקבע ל-25 קומות.

לאור זאת גם צומצמה כמות הדירות המתכוננת, מ- 3,108 דירות ל- 2,694 דירות, והקלה שאיפשרה הוספת 50 דירות בכל בניין– בוטלה.

מצד שני, גדל מספר המגדלים מ-15 ל-18. המגדלים בני 25 קומות יוקמו בחלק הצפוני של רחוב המאבק, ואילו הגבוהים יותר של 35 קומות יוקמו בסמוך למתחם כורזין ודרך האלוף שדה. כ-20% יוקצו לדירות קטנות בשטח עד 63 מ"ר, 40% יוקצו עבור דירות של 100 מ"ר, ושטח יתרת הדירות יקבע על ידי מבקש ההיתר. במינהל תכנון מסבירים זאת בצורך יצירת תמהיל דירות מגוון שייתן מענה, בין היתר, לזוגות צעירים.

לדבריהם, המתחם כולו תוכנן כיחידה אחת אך הוא מורכב מ-11 מתחמים קטנים שיבוצעו באופן נפרד ע"י יזמים אשר כבר נמצאים בהתקשרויות מקדמיות עם דיירי המתחם.

במינהל תכנון מדגישים כי התכנית ממוקמת בסמיכות לשתי תחנות של הרכבת הקלה - הקו הסגול אשר יעבור לאורך דרך אלוף שדה, בסמוך לחלק הדרומי של התוכנית, והקו הצהוב של הרכבת הקלה שיעבור בסמוך לצפון התוכנית, לאורך דרך יצחק רבין.

מתכננת מחוז תל אביב במינהל התכנון, נעמי אנג'ל ציינה: "תוכנית זו הינה חלק ממהלך כולל לקידום תוכניות להתחדשות עירונית בגבעתיים. בנוסף להגדלת ההיצע ביחידות הדיור, התוכנית נותנת מענה לצרכים של העיר כולה - בתי ספר, גני ילדים, מבני תרבות וקהילה, לצד פארק עירוני ודיור בר השגה".

מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה: "תוכנית מתחם ההסתדרות הוכנה לפני לפני כ-15 שנה, אך קודמה רק בשנים האחרונות על ידי ראש העיר רן קוניק, בכפוף לשינויים שדרש לערוך בה.בתצורתה החדשה ולאחר שהושקעה בה מחשבה ותכנון מחודש (על ידי מתכננת הערים נעמה מליס, האמונה גם על תוכנית המתאר), הוכנסו בה תיקונים ושיפורים משמעותיים, הכוללים בין היתר את ביטול מתחם השימור, הפחתה משמעותית בגובה הבניינים, הוספת מבני ציבור וחינוך ועוד.

"כעת, כשהתוכנית ישימה ושפויה, יוכלו תושבי המתחם, אחרי שנים רבות של המתנה, לחדש את בתיהם הישנים. במקרה זה, כמו גם בכל הקשור לתחום התכנון והבנייה בגבעתיים, ראש העירייה לא נכנע ללחצים פוליטיים משני הכיוונים ולחצים אחרים ומקדם את תהליכי ההתחדשות העירונית אך ורק  לפי צורכי העיר ובאופן אחראי ומתון."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker