חשש מעיכוב בהוצאת טפסי 4: מפקחי הבנייה פתחו בעיצומים

לטענת מנהלי יחידות הפיקוח על הבנייה בארץ, הם לא שותפו בדיונים לקראת התיקון לחוק שמגביר את סמכויות האכיפה של מפקחי העבודה, ולא בוצע סקר מקדים לבחינת המצב הקיים בוועדות המקומיות בעניין כוח אדם ושכר

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בקרית גת, השנה
אתר בנייה בקרית גת, השנה צילום: אילן אסייג

2,000 מפקחי הבנייה בוועדות המקומיות והאזוריות ברחבי הארץ ישביתו החל מהבוקר (ד') את משרדיהם ולא ייתנו שירותים לציבור המבקש טפסי 4 (המאפשר חיבור לתשתיות לאחר גמר בנייה ומתיר איכלוס בנכס, ג"מ), קבלת מסמכי גמר בנייה, בדיקות לרשיונות עסק ושירותים נוספים הדורשים את חתימת המפקח.

מפקחי הבנייה מוחים על כנסתו לתוקף של  תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, שמטרתו היה להגביר את סמכויות האכיפה של מפקחי העבודה כדי להתמודד עם עברייני הבנייה. לטענת המפקחים, התיקון הנדרש נעשה ללא שיתופם. התיקון הובל על ידי האוצר והיחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה ונכנס לתוקף לפני חודש וחצי, אולם 80% מהבודקים עדיין לא התחילו בהסמכות וההכשרות הנדרשות. לטענת מנהלי יחידות הפיקוח על הבנייה בארץ, הם לא יודעו באופי השינוי ולא בוצע סקר מקדים לבחינת המצב הקיים בוועדות המקומיות לעניין כוח אדם ושכר.

התיקון מגדיל את סמכויות האכיפה של המפקחים ומתיר להם לחלק דוחות בשטח וצווים מנהליים של עד 400 אלף שקל אם מצאו ליקויי בנייה. אולם לדבריהם, נעשה ניסיון להפוך את מפקחי הבנייה ליחידות אכיפה – מבלי לתת להם את הכלים וכוח האדם הנדרש לשם כך. כיום החלק העיקרי בעבודת הפיקוח על הבניה נוגע בכלל בבניה בהיתר ובתהליכים הקשורים בהנפקת היתרים. במסגרת זו, מדובר  בתפקוד מפקחי הבניה כנותני שירות לתושבים, ליזמים, לקבלנים ולכל דורש כמעט.

עתה טוענים המפקחים כי מנותני שירות הם תפקידם הופך ל"שוטרי בנייה" לובשי מדים, תג מזהה ותעודה, והדבר יגרום ליותר נזק מתועלת ולא הולם את הכשרתם.

"עברייני בניה יזהו אותנו ויברחו או יעלמו, יעלימו ראיות הקושרות אותם לדבר העבירה, או יפסיקיו את בצוע העבירה כך שלא ניתן יהיה לתעדה", מסבירה כלנית רפאל, סגנית  מנהל הפיקוח על הבניה בעיריית חולון.  "אנחנו חוששים שיפעילו עלינו אלימות פיסית ונהיה חשופים לאיומים, מבלי שיש לנו את הכלים או הרצון להתמודד עם המצב ולהפוך לשוטרים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המפקחים מודים כי התיקון מוסיף לארגז הכלים של הפיקוח כלים מנהליים חשובים שיאפשרו בצוע אכיפה יעילה כנגד עבירות הבניה. יחד עם זאת, השימוש בכלים אלו מחייב פרוצדורה מורכבת יותר וממושכת יותר, אשר בהכרח תפגע ביכולות האכיפה מפאת חוסר בכוח אדם.

"הכלים החדשים לא שווים הרבה ללא כוח אדם והערכות מתאימה", אמר מפקח הבנייה המהנדס אריאל קמרט, מנהל הפיקוח על הבנייה בעיריית חולון . לדברי קמרט, "במתכונת הנוכחית כל צו מנהלי ידרוש מאיתנו פי 3 זמן , כאשר דורשים מהמפקח להתייעץ על כל צו עם התובע העירוני ולהחתים את מהנדס העיר, ואז לאתר רק את בעל הנכס  ולמסור לו את הצו. באחריותי לאתר אותו ואם הוא לא נמצא עלי לחפש אותו 3 פעמים. יצרו לנו המון המון עבודה שלא הייתה בעבר".

לטענת המפקחים, תקינת כוח האדם הנוכחית נמצאת ברמה נמוכה וישנן ועדות מרחביות ומקומיות שבהן מפקח בנייה אחד, שאמון על המרחב כולו בכל הקשור בבניה ובמתן אישורים.

בנוסף, התיקון מחייב בצוע סקר צילומי אויר לאיתור חריגות בניה כולל בעיר, אשר מעבר לעלותו הגבוהה ייווצר הצורך במאות רבות של טיפולים בהמשך לחריגות בניה שימצאו כאשר לא נלקחו בחשבון לטענת המפקחים, עומסי העבודה אל מול כח האדם הקיים בוועדות המקומיות.

המנהלים ומפקחי הבנייה בוועדות המקומיות ברחבי הארץ יבצעו היום עבודה משרדית בלבד, אך לא יקבלו קהל עד להודעה חדשה. פעולה זו נעשית בשיתוף עם ההסתדרות וכל עבודות הפיקוח על הבניה בשטח ייעצרו בשלב זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker