ירידה בעסקות הנדל"ן: המשקיעים מוכרים דירות להשכרה - וקונים פחות

הכלכלן הראשי במשרד האוצר הצביע על השפל הנמשך במגזר המשקיעים, שגרם לירידה בהכנסות המדינה ממס רכישה

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת נווה שאנן בחיפהצילום: רמי שלוש
אריק מירובסקי

כפי שמסתמן, 2016 ו-2017 הופכות לשנות ה"ריבאונד" של שנת השיא - 2015, שבה הושג שיא היסטורי של 120 אלף עסקות. ב-2016 כמות העסקות הצטמצמה ל-111 אלף, ואילו על סמך שלושת הרבעונים הראשונים של 2017, נראה כי בשנה הנוכחית יבוצעו כ-100 אלף עסקות בלבד. מדובר בשפל שאף אם אינו היסטורי ואינו חריג – מהווה חזרה להיקפים של 2014. השפל בעסקות מעלה פתח לשאלות לגבי עתיד השוק הזה, במיוחד לנוכח המעורבות המתעצמת של הממשלה.

הממצא הבולט בסקירת הרבעון השלישי של הכלכלן הראשי באוצר את ענף הנדל"ן למגורים שפורסמה היום (ג'), הוא המשך השפל במגזר המשקיעים. זאת בעקבות העלאת מס הרכישה על ידי שר האוצר משה כחלון, והירידה בתשואות השוטפות מדמי שכירות ומהתשואות שנובעות מעליית מחירי הדירות.

רכישות המשקיעים ברבעון השלישי ירדו ב-26% בהשוואה לרבעון השלישי של 2016. בפועל, בששת הרבעונים האחרונים ההמשקיעים מוכרים יותר דירות מאשר הם רוכשים. לאור זאת נגרע ממלאי הדירות שמשמשות לשכירות 7,500 יחידות דיור, והשאלה היא אם התופעה הזו תשפיע גם על מחירי השכירות. עד כה מדד הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה לשכר דירה מראה עליות מתונות, שקשה להסיק מהן לגבי התנהלות מחירי השכירות לנוכח הפיחות בכמות הדירות להשכרה.

הירידה הנמשכת ברכישות המשקיעים גרמה גם לירידה בהכנסות המדינה ממס רכישה, שרשמו נפילה ריאלית של 28% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. במצטבר, מתחילת השנה הסתכמו חיובי מס רכישה על דירות להשקעה ב-1.5 מיליארד שקל, לעומת כ-2.2 מיליארד שקל בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016.

הזוגות הצעירים הפחיתו את הרכישות שלהם לרמה רבעונית של 10,600 יחידות דיור - הרמה הנמוכה ביותר מאז הרבעון השלישי של 2014, שבו הגיע שיא ההמתנה למימוש תוכניתו של שר האוצר דאז, יאיר לפיד,"מע"מ 0". אלא שבאופן אבסורדי, כמות הדירות החדשות של הצעירים הרוכשים נותרה ברמה גבוהה של כ-3,500 יחידות דיור. זאת כתוצאה מתוכנית "מחיר למשתכן" שהיוותה ברבעון זה כ-40% מכלל הדירות החדשות שרכשו. ללא "מחיר למשתכן", רמת הרכישות של הדירות החדשות על ידי רוכשים בפעם הראשונה מגיעה לרמות השפל של 2014.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker