לאן נעלמו 1,000 דירות שהובטחו בהגרלה הגדולה של מחיר למשתכן?

השבוע נפתחה ההרשמה להגרלה השלישית, שמספר הדירות המוצע בה קטן בכ-50% לעומת הגרלת מחיר למשתכן הגדולה הראשונה ביוני

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרשמה לתוכנית מחיר למשתכן במשרדי חברת עמידר בתל אביב, 2016
הרשמה לתוכנית מחיר למשתכן (אילוסטרציה, למצולמות אין קשר לנאמר). "אין חולק על זה שהתוכנית לפחות עצרה את עליית המחירים"צילום: מוטי מילרוד

בשבוע שעבר פירסם משרד האוצר כי השבוע תיפתח ההרשמה להגרלה הגדולה השלישית של מחיר למשתכן, המיועדת לזכאי סדרות א' וב' ושבה יוגרלו כ–9,000 יחידות דיור בהנחה. ואולם שלשום, עם פתיחת ההרשמה, התברר כי יוגרלו רק 7,821 דירות — ירידה של 13%.

לראשונה יוגרלו דירות בנהריה, צפת, באר יעקב, מעלה אדומים, בעיר נצרת וביישובים הערביים כפר מנדא ונחף. ואולם, לא ברור לאן נעלמו יותר מ-1,000 יחידות דיור שהובטחו בהודעת משרד האוצר. בנוסף, מדוע צנח מספר הדירות בהגרלה השלישית במחצית בהשוואה להגרלה הראשונה שהתקיימה ביוני?

התשובה לשאלת היעלמותן של הדירות נמצאת בקול קורא שפירסמה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לקבלנים ויזמים לפני כמה שבועות. בפרסומים פנתה הרשות ליזמים ש"נתקעו" עם יחידות דיור שלא נמכרו בשוק החופשי, והזמינה אותם למכור אותן דרך מחיר למשתכן. זאת, מתוך כוונה לקבל מן המוכן כ-1,000 יחידות דיור שנמצאות בשלבי בנייה מתקדמים.

יזמים שמעוניינים להשתלב במסלול זה התבקשו לתת הנחה של 60–70 אלף שקל על הדירה, והממשלה הבטיחה מצידה לתת ליזמים מענק של 120–140 אלף שקל, שיגולם בהנחה נוספת לזכאים.

באוצר קיוו כי דירות אלה ייכנסו כבר להיצע בהגרלה הנוכחית, וכך יתאפשר להציג פרויקטים שבהם האכלוס קרוב יותר — ולא 4-5 שנים מרגע הזכייה, כפי שקורה ברוב הפרויקטים של מחיר למשתכן. כמו כן, דירות שנבנו במקור למכירה בשוק החופשי נהנות ממפרט עשיר יותר בהשוואה למפרט הבסיסי המוצע במחיר למשתכן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם תוכנית זו כשלה, אף שמקורות באוצר טוענים כי מספר היזמים שנענו לקריאה היה גדול מהצפוי. זאת, ככל הנראה, בשל בעיות מיסוי ועיכובים מצד משרדי האוצר והשיכון בבחירת הדירות והתאמתן לתוכנית.

בהגרלה הגדולה הראשונה, שנערכה ביוני, שווקו 14.6 אלף דירות ב–24 יישובים; ובהגרלה שנפתחה להרשמה השבוע ירד מספר הדירות ב–48% בהשוואה להגרלה ביוני. הדבר נובע, בין היתר, מהיענות פוחתת של קבלנים לפרויקטים המוצעים בפריפריה, במקביל לשמירה על ביקושים גבוהים ויציבים במרכז הארץ — שם מלאי אדמות המדינה מצטמצם והולך. באוצר טוענים כי קצב שיווק הדירות ליזמים עומד ביעדים שהוצבו במסגרת התוכנית וכי לא מדובר בהאטה, אלא בהתאמה למצב בשטח, וכן בהחלטה לפתוח הגרלות רק לפרויקטים בשלבים בשלים יותר מבחינת ההיתרים השונים הדרושים להקמתם.

העיכוב פוגע בהטבות

רוב הפרויקטים ששווקו במחיר למשתכן דרך רמ"י הם בקרקעות שתהליכי התכנון והרישוי בהן נמשכים זמן ארוך. כך נוצר עיוות: בעוד שבשוק החופשי, זוגות צעירים שרוצים לרכוש דירה ניגשים לפרויקטים מתקדמים עם מועד אכלוס קרוב יחסית, כעת הם נרשמים להגרלה, ואם זכו — לעתים קרובות מדובר בפרויקט שנמצא בשלבים ראשוניים בלבד, ועד מועד האיכלוס עלולות לחלוף 3–5 שנים.

הקבלנים עצמם מודים כי בחלק מהמקרים הם מתחרים על מגרשים שיועברו לידיהם בתוך כשנתיים מרגע הזכייה במכרז. "איזו סיבה יש לקנות דירה במחיר למשתכן לעוד חמש שנים, ולשלם בינתיים שכירות — שתהפוך את ההטבה של 200 אלף שקל ללא־כדאית?", אמר לפני שבועיים יגאל דמרי, בעלי י.ח דמרי, בפורום מידרוג שעסק בשוק הנדל"ן. דמרי, שהצהיר בעבר על התנגדות לתוכנית, משתתף גם הוא בפרויקט מחיר למשתכן, בתמהיל שבו 80% מהדירות יוגרלו בין זכאים ו–20% יימכרו בשוק החופשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker